25. januára 2021

„V živote sa nevyhnete tomu, aby ste čas od času šliapli do hovna. Takže to vnímajte buď tak, že to nosí šťastie – alebo ako znamenie, aby ste do neho nešliapali často,“ píše Matthew McConaughey v úvode svojej knihy Greenlights.

McConaughey je hollywoodský herec. V päťdesiatke sa však rozhodol, že je načase napísať knihu. A tak napísal Greenlights – knihu plnú životných rád z pohľadu herca, ktorý napriek svojej sláve nezapadá do súčasnej hollywoodskej šablóny.

Hoci v Hollywoode je trendom sekularizmus a prevažne liberálna filozofia, Matthew sa netají hlbokou kresťanskou vierou ani kritikou takzvanej „cancel culture“ (zámerom tejto „kultúry vymazávania“ je poukázať na ľudí alebo firmy, ktoré sa niečím previnili, pozn. red.), ktorá podľa kritikov gumuje celé kariéry slávnych osobností.

Na konci svojej knihy McConaughey ďakuje psychológovi Jordanovi Petersonovi, ktorého kniha 12 pravidiel pre život patrila k McConaugheyovým inšpiráciám pre knihu Greenlights. Jordan Peterson si ho preto pozval do svojho podcastu a z ich rozprávania vyplynulo niekoľko životných lekcií, ktoré McConaugheyho knihou rezonujú. Tu je päť najinšpiratívnejších.

1. Buď gentleman a neklam.

V knihe hovorí McConaughey o svojom otcovi, ktorý bol na neho a jeho bratov veľmi prísny. Podľa jeho slov však bol prísny spravodlivo a svojich potomkov vychovával v niekoľkých prehľadných prikázaniach: 1. nehovor, že niečo nemôžeš, skrátka povedz, že to bude ťažké; 2. nikdy nikomu nehovor, že ho nenávidíš, pretože nenávisť nikdy neprinesie nič dobré; 3) neklam.

Reklama

A práve tým sa Matthew riadil v období, keď mu sláva prerastala cez hlavu. V rozhovore približuje, že v čase, keď ho začalo obaľovať hollywoodske pozlátko, musel rozlíšiť, čo mu diktovala jeho „sláva“, a to, čím bol on sám. Pomohlo mu práve to, čo ho učil jeho otec.

A tiež rada, ktorú si odniesol od Abrahama Lincolna: „Buď gentleman a neklam.“ Keď sa tým začal riadiť, poskytol v tejto filozofii niekoľko extrémne nudných rozhovorov, ktoré boli „ako cez kopirák“. Ale zostal aj vo svetle slávy obyčajným človekom, mužom, ktorý nežasne sám nad sebou v ilúzii nesmrteľnosti, naopak, je prítomný vo svojej skutočnej forme: gentleman, ktorý neklame.

2. Keď vieš, čo máš robiť, nepýtaj si povolenie. Počítaj však s tým, že môžeš urobiť chybu.

K silným momentom McConaugheyho knihy patrí epizóda života, keď svojmu otcovi oznámil, že nebude študovať právo – a namiesto toho bude študovať herectvo. Nebolo to tak, že by sa McConaughey pýtal na jeho názor alebo ho žiadal o dovolenie. Skrátka mu to oznámil. A jeho otec mal radosť z toho, že má pred sebou konečne chlapa, ktorý práve v tej chvíli vykročil na vlastnú cestu.

McConaughey k tomu poznamenal, že každý človek má plno chýb a nedostatkov a súčasná „cancel culture“, keď sú z verejného priestoru vytláčaní ľudia, ktorí sa dopustili nejakej chyby, zabúda na jedno z hlavných poučení: chybujeme všetci a mali by sme dostať šancu sa za svoje činy ospravedlniť a kajať. Inak sa z nich nepoučíme my ani ostatní.

3. Zatras pôdou pod nohami.

V McConaugheyho knihe nie je ani stopa po arogancii hollywoodskej hviezdy. Naopak, je plná pokory, vďačnosti a lásky k autorovým rodičom aj jeho súčasnej rodine. Jordan Peterson sa pýta v podcaste, ako sa herec s takým nastavením dokáže pohybovať v extrémne súťaživom prostredí Hollywoodu, ktorý vo vnútri funguje ako stroj na ilúziu slávy a jeho cieľom je hlavne to, aby ľudia míňali peniaze v kine.

Matthew vtedy priblížil niekoľko okamihov svojho života, keď sekol s dobre rozbehnutou kariérou (spočiatku sa napríklad profiloval ako hrdina romantických komédií) a odcestoval niekde do Južnej Ameriky alebo Afriky.

V prostredí, kde ho nikto nepoznal si musel reakcie okolia zaslúžiť tým, ako sa správal – nemal ich zadarmo za to, že hral v nejakom filme. A práve to mu často umožnilo opäť nájsť pokoru.

Vo fáze, keď by sa mnohí iní snažili zubami nechtami udržať si kariérnu pozíciu, McConaughey niekoľkokrát dupol na brzdu. Pretože ak človek našľapuje neisto, je podľa neho dobré zatriasť si pôdou pod nohami – a vtedy opäť nájdete pevnú pôdu.

Matthew McConaughey. Foto: SITA/AP

4. Ak ti nesvieti zelená, neznamená to, že sa už nikdy nerozbehneš.

Samotný názov McConaugheyho knihy odkazuje na jeden z jeho kľúčových životných prístupov. V živote sa človeku rozsvieti mnoho zelených svetiel, ktoré hovoria – poď, dupni na to, máš zelenú. A človek je v tej chvíli v pohode. Rovnako mu však na ceste svieti mnoho oranžových svetiel, keď musí spomaliť, a červených, ktoré ho skrátka zastavia.

Môže ísť o životné krízy, o smrť blízkeho či o kariérnu katastrofu. Pôsobí to ako konečná. Matthew však zdôrazňuje, že to konečná nie je. Nech sa vám červené svetlo rozsvieti akokoľvek žiarivo, hoci môže pôsobiť definitívne, musíte ho chápať ako životnú lekciu. Nemôžete stále iba uháňať. Semafor má viac farieb a sú medzi nimi aj tie, ktoré vás zastavia. Ale je to dočasné.

V rozhovore s Jordanom Petersonem McConaughey poznamenáva, že rok 2020 bol pre nás všetkých plný červených svetiel. Vyplýva však z toho podľa neho jediné: po nich bude nasledovať zelená. A nejde o pohľad optimistu, ale realistu – všetko je lekcia, aj keby sa z nej poučili až naši vnukovia.

5. Ver.

Jednou z kľúčových postáv v kariére Matthewa McConaugheyho je detektív Russ Cole zo seriálu True Detective (Temný prípad). Cole je mimoriadne pochmúrna postava, zastávajúca filozofiu antinatalizmu – teda učenia, že ľudská existencia je tak strašne krutá, že samotný život je zločin.

Podľa antinatalistov by sa malo ľudstvo prestať rozmnožovať a vymazať sa z existencie len a iba kvôli tomu, že život prináša priveľa utrpenia, aby sa oplatilo v ňom pokračovať.

Keď sa Jordan Peterson pýta McConaugheyho, ako sa mu podarilo takú postavu zahrať, aby mu nevstúpila temnota do jeho vlastného života (ako sa to stalo napríklad Heathovi Ledgerovi, ktorého postava Jokera vo filme Temný rytier v podstate zabila), McConaughey sa rozosmeje.

Depresívne učenie Russa Colea mu totiž príde absurdné a smiešne. A za také ho považoval aj v čase, keď postavu hral. McConaugheyho držala bezpečne od Coleovej temnoty jeho kresťanská viera. Tá pre neho bola svetlom, proti ktorému Coleova filozofia nemala šancu.

Jasné, že život je ťažký, hovorí McConaughey. Smeje sa však predstave, že by sa preto mal človek ponárať do negativizmu. Ani náhodou. Práve preto, že je život ťažký, musí sa človek snažiť. Nesmie vyplakávať a musí bojovať vo svetle svojej osobnej viery, ktorá mu dáva silu aj v temných okamihoch (a postavách).

Autorom článku je Darek Šmíd z Forbes Česko.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?