18. augusta 2021

Dni naplnené slnkom a horúcimi teplotami ešte ani zďaleka nekončia a vy už nemáte dostatočný počet dní dovolenky, aby ste niekam vyrazili? K dispozícii je stále veľa aktivít, ktoré môžete zvládnuť za jeden deň a spestriť si tak voľný víkend. Pozrite si päť tipov Forbesu, kam vyraziť, ak chcete zorganizovať výlet len na jeden deň. 

Ferrata HZS Martinské hole

Pre koho: rodiny s väčšími deťmi, partia priateľov

Napriek tomu, že je ferrata otvorená celoročne, práve posledné augustové dni bývajú obľúbené na vydanie sa na atypickú túru. Ferrata je pre každého, kto si chce „obyčajné“ šliapanie do kopca trochu oživiť.

Je potrebné počítať s tým, že vás čakajú rebríky, laná, lozenie po skale. Preto je dobré myslieť na správne vybavenie (obuv, horolezecký sedák, helma či rukavice), ktoré sa však dá na mieste vypožičať. Ferrata je určená pre začiatočníckych lezcov, ale pre jej krásu ňou pravidelne nepohrdnú ani tí skúsenejší.

Reklama

Splav Váhu

Pre koho: rodiny, rodiny s deťmi, partia priateľov, jednotlivci

Paddleboarding na rieke. Ilustračné foto: Freepik

Trochu netradičný, no menej náročný splav ponúka rieka Váh. Splav je organizovaný v pravidelných dátumoch, počas týždňa aj počas víkendu. Kratšia trasa vedie z Rybárskej chaty do Hlohovca (počas týždňa popoludní), dlhšia z Hlohovca do Serede (každú sobotu).

Na výber sú paddleboardy, kanoe či rafty a aj keď nemáte potrebné znalosti, pred každým výletom ponúka organizátor jednoduchú inštruktáž. Potrebné je vopred si miesto zarezervovať.

Tour de bratislavské galérie

Pre koho: rodiny, rodiny s deťmi, jednotlivci

Ak máte naplanovaný voľný deň v hlavnom meste, určite je vhodné navštíviť viacero galérií. Okrem umeleckého zážitku sa vám podarí aj uniknúť pred teplom bez toho, aby ste museli navštíviť preplnené kúpaliská či jazerá.

V Pálffyho paláci si môžete napríklad prezrieť fenomény slovenského výtvarného umenia 20. storočia, prípadne výstavu pod názvom Action Everything. V Slovenskej národnej galérii zasa obľúbeného Erika Bindera, v Kunsthalle nahliadnuť do detskej tvorby 25 domácich umelcov viacerých generácií. Do programu je určite vhodné zaradiť aj návštevu Danubiany v Čunove, ktorá okrem unikátneho priestoru momentálne hostí výstavu slovenského výtvarného umelca Viktora Freša.

Vínne cesty

Pre koho: dospelí členovia rodín, páry, partie priateľov

Ochutnávka vína. Ilustračné foto: Unsplash

Koniec leta sa už tradične nesie v znamení vínnych ciest či vinobraní. Ak máte chuť skôr na prechádzky po vinohradoch či vínnych pivniciach, na výber máte napríklad podujatie Pezinské vínne pivnice, ktoré sa uskutoční 28. augusta. Pezinskí vinári tu ponúknu to najlepšie zo svojich pivníc. Miesto je potrebné si vopred zarezervovať.

Svoje pivnice však pravidelne po dohode otvárajú pre súkromné skupinky aj vinári v bratislavskom Devíne či napríklad vinári zo Svätého Jura, kde v tradičnej vínnej pivnici pravidelne organizujú ochutnávky tých najlepších malokarpatských vín.

Zveropark

Pre koho: rodiny s deťmi


Trochu iná ZOO. Pre milovníkov prírody a zvierat ponúka Zveropark v Revišstkom Podzámčí v okrese Žarnovica prvú losiu farmu na Slovensku, ktorá je momentálne domom až 50 druhov zvierat.

Park sa otváral so zámerom návštevníkov zoznámiť so zvieratami z našich zemepisných šírok. Pri vstupe je možné zakúpiť pre zvieratá vhodnú potravu a dostať sa k nim tak čo najbližšie. Výlet je potrebné naplánovať, pretože v prípade nepriaznivého počasia býva park zatvorený.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?