29. novembra 2020

Neviete sa dočkať chvíle, kedy vytiahnete svoje dobrodružné topánky? Pre pandémiu Covid-19 si mnohí z nás nestihli tento rok splniť cestovateľské sny. No prísľub dostupnej vakcíny zlepšil náladu mnohým nadšeným cestovateľom. Ak už máte pochodené všetky vychytené destinácie, skúste pre zmenu objaviť niečo nové. Tu je päť tipov od prispievateľa amerického Forbesu na nedocenené európske krajiny, ktoré ponúkajú množstvo prekrásnych prírodných zákutí aj fascinujúcu históriu.

Moldavsko

Hlavné mesto Moldavska Kišiňov určite stojí za návštevu. Foto: pexels.com

Napriek tomu, že patrí k najmenej navštevovaným európskym krajinám, je Moldavsko mimoriadne očarujúce a plné historických kostolov a prekvapivo chutného vína. Návštevníci hlavného mesta Kišiňov by sa mali určite prejsť v parku Valea Morilor, v neďalekom etnografickom a prírodovednom múzeu zas môžete obdivovať množstvo kultúrnych artefaktov a prehistorických kostier. Nadšenci vína by určite nemali vynechať neďalekú oblasť Cricova, kde sú skvelo zásobené vínne pivnice.

Srbsko

Mesto Novi Sad v Srbsku by ste nemali vynechať. Foto: feelserbia.com

Srbsko oplýva prírodnými horúcimi prameňmi, ktoré už tisíce rokov priťahujú návštevníkov z celej Európy. Vrnjačka Banja a Ribarska Banja sú obzvlášť významnými miestami na relax. Okrem horúcich prameňov je Srbsko bohaté aj na historické mestá, od Niša, rodiska rímskeho cisára Konštantína Veľkého, až po Novi Sad, ktoré si vďaka svojmu historickému významu vyslúžilo prezývku „srbské Atény“.

Výlet do Srbska by nebol dokonalý bez návštevy hlavného mesta Belehrad. Je to jedno z najstarších európskych miest, kde je množstvo historických budov a ruín a ponúka aj bohatú gastronomickú scénu.

Lotyšsko

Lotyšské hlavné mesto Riga. Foto: unsplash.com

Tento prehliadaný pobaltský štát sa nachádza medzi Estónskom a Litvou a oficiálne získal nezávislosť až v roku 1991 po rozpade niekdajšieho Sovietskeho zväzu. Hlavné mesto je Riga, ktoré plné prekrásnych budov vrátane gotického Domu Čiernohlavcov.

Reklama

Ak vás viac priťahuje príroda, určite sa vyberte na lotyšské pobrežie. Ak napríklad chcete na piesočnom pobreží pozorovať európske vtáctvo, odporúčanou destináciou je národný park Slītere. Neďaleké mesto Ventspils je dokonalým miestom na oddych na brehu mora.

Slovensko

Slovenská príroda je fotogenická v každom ročnom období. Foto: unsplash.com

Susedné Česko, a najmä Praha, sa na desaťročia stala mimoriadne atraktívnou destináciou pre turistov. Slovensko stále zostáva z pohľadu medzinárodného cestovného ruchu nedocenené. Severná časť krajiny ponúka veľkolepé prírodné krásy, dychberúce pohľady v Tatranskom národnom parku, kde si užijete snehom pokryté vrcholky hôr, rozsiahle ihličnaté lesy aj nádhernú divočinu.

Okrem nedotknutých prírodných destinácií je Slovensko plné prekrásnych kostolných stavieb. Určite sa oplatí zastaviť aj na Spišskom hrade, či navštíviť či Dóm svätej Alžbety v Košiciach. Sú to mimoriadne skvosty.

Redakcia Forbes Slovensko dodáva, že tu máme aj nádherné jaskyne, banské mestá, množstvo hradov a zámkov a tiež kúpele s liečivou vodou. Unikátom je aj historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke, milovníci parných mašiniek si užijú aj jazdu na Čiernohronskej železnici v Čiernom Balogu. Za návštevu tiež stoja obce Vlkolínec a Čičmany s ľudovou architektúrou.

Čierna Hora

Čierna Hora – čo dodať? Foto: unsplash.com

Čierna Hora bola kedysi súčasťou Juhoslávie, nezávislosť získala v roku 2006. Aj keď je krajina malá, nájdete tu množstvo prírodných krás, čo z nej robí ideálnu destináciu pre ľudí, hľadajúcich skryté poklady Balkánu. Určite musíte vidieť Kotorský záliv, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rozprestiera sa na okraji Jadranu a nájdete tam množstvo historických budov obkolesených vrcholkami okolitých hôr. Keď preskúmate historické pobrežie, vyberte sa na sever do nepoškvrneného národného parku Durmitor, kde si môžete užiť turistiku v Dinárskych vrchoch.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je Jared Ranahan, ktorý Forbes US píše o cestovaní.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?