15. apríla 2020

Zdravotníci a úradníci budú čoskoro zavalení spracovaním desaťtisícov testov na koronavírus, hlásení o ošetrovaní člena rodiny a podobnej urgentnej agendy. Softvéroví roboti od svetového lídra procesnej automatizácie (RPA), firmy UiPath, ktorých poskytuje slovenský integrátor Soitron do septembra bezplatne, by im mohli pomôcť šetriť cenný čas a ľudské zdroje.

Softvér je špecializovaný na automatické spracovávanie veľkého množstva dát. Opakujúce sa rutinné činnosti vykonáva na základe zadaných pravidiel. Jeho uvedenie do činnosti by mohlo, na rozdiel od bežného cyklu vývoja RPA dodávaného na mieru, podľa Soitronu trvať iba pár dní.

„Vďaka partnerom, ako je spoločnosť UiPath, sme schopní v nemocniciach, ale aj v inštitúciách verejnej správy uviesť RPA veľmi rýchlo do praxe,“ vysvetľuje Viktória Lukáčová Bracjunová, ktorá v Soitrone vedie oddelenie automatizácie a robotizácie.

„V dnešnej dobe je možné opakované, časovo náročné činnosti bez väčšej pridanej hodnoty delegovať práve na softvérové ​​roboty. S pomocou umelej inteligencie a strojového učenia vykonávajú zložité úlohy bez prerušenia a bez chýb.“

Softvér pre tímovú efektivitu v časoch home office: ako si vybrať?

V praxi softvérový robot krok za krokom „kopíruje“ mechanické činnosti živého pracovníka. Vykonáva jednotlivé úkony v programoch, ktoré používajú pri práci (napríklad) úradníci či zdravotníci.

Vie „čítať“, vďaka technológii optického rozoznávania znakov (OCR) automaticky vyextrahuje údaje z formulárov, ktoré vyplnili žiadatelia. Dohľadáva k nim údaje z iných databáz, vrátane, napríklad, webových stránok s oznámeniami o zatvorení školy či škôlky, páruje ich a postupne zisťuje, či je žiadosť oprávnená.

Takýmto spôsobom dokáže pripraviť rozhodnutie o žiadosti, prípadne zaviesť pacienta do databázy a viesť dokumentáciu k zdravotným testom. Dokumentáciu, ktorú napríklad zdravotník spracuje v rádoch minút, zvládne robot za niekoľko sekúnd.

Výhodou softvéru, dôležitou práve v aktuálnych podmienkach, tiež je, že je možné ho nasadiť aj na diaľku, vďaka videokonzultácii s pracovníkmi, zodpovednými za agendu, ktorú má automatizovať a so správcami siete. Skúsenosti z nemocníc v USA naznačujú, že na rozbehnutie softvérového robota v administrácii testovania môže stačiť aj 48 hodín.

Integrácia softvérového robota do prebiehajúcich procesov nekladie veľké nároky na prispôsobovanie existujúcich systémov, keďže robot programy, ktoré musí používať, „otvára“ a pohybuje sa v nich „rovnako“ ako živý pracovník.

Napokon, keďže dáta neopúšťajú systémy ich prevádzkovateľa, nie je nasadenie RPA v konflikte ani s prísnym európskycm nariadením o ochrane osobných údajov GDPR.

„V aktuálnej neľahkej dobe môže robotická procesná automatizácia zjednodušiť prácu a dopriať zamestnancom aspoň čiastočný oddych,“ hovorí Viktória Lukáčová Bracjunová.

„Aktuálne, v čase, keď časť zamestnancov nie je dostupná kvôli chorobe či karanténe alebo opatrovaniu detí, je zabezpečenie kritických procesov často tým jediným, čo firmy dokážu zabezpečiť. Situácia pravdepodobne nebude trvať krátko, zároveň je však dlhodobo neudržateľná.“

Pracovať z domu budeme možno aj dosť dlho. Ako si zabezpečiť počítače a sieť?

Pred prepuknutím epidémie COVID-19 patrila robotická procesná automatizácia medzi najlepšie rozvíjajúce sa odvetvia v softvéri a technológiách. Zameriavala sa napríklad na automatizované spracovávanie faktúr a inej pravidelnej dokumentácie, napríklad výpisov, či reklamácií, alebo prenosy dát medzi viacerými firemnými systémami.

V aktuálnej situácii sa ako kandidáti na nasadenie RPA softvéru ponúkajú okrem nemocníc či Sociálnej poisťovne (OČR, sociálne dávky, podpora živnostníkov a firiem) vzhľadom na nastávajúci nárast nezamestnanosti aj úrady práce.

Náročným testom však v posledných týždňoch prechádzali aj najrôznejšie call centrá, ako aj systémy napríklad finančných či energetických firiem, a tiež e-shopy.

Zakladateľ rumunskej firmy UiPath Daniel Dines na titulnej strane amerického Forbesu v septembri 2019. FOTO: FORBES

UiPath, firma, ktorú založil rumunský programátor Daniel Dines, sa vlani dostala na titulnú stranu amerického magazínu Forbes. S vyše tromi tisíckami zamestnancov a viac ako miliardou dolárov od investorov bola treťou najväčšou firmou globálneho rebríčka cloudových technologických firiem Forbes Cloud 100 a najväčšou v oblasti RPA.

Aktuálne odhaduje Forbes majetok Daniela Dinesa na 1,3 miliardy dolárov a zaraďuje ho tak medzi hŕstku miliardárov z východnej Európy, ktorí sa vypracovali od nuly.

Soitron je s ôsmimi stovkami zamestnancov a obratom 123 miliónov eur jednou z mála pôvodom slovenských IT firiem, ktoré úspešne rozšírili svoje podnikanie do zahraničia. Aktuálne pôsobí v siedmich krajinách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?