14. septembra 2021

Elegantné balenie a krátky príhovor o význame ekologických riešení. Tak vyzeral darček pre pápeža Františka od slovenského startupu AgeVolt, ktorý mu včera (13. septembra) odovzdala prezidentka. V čom sú tieto nabíjacie stanice revolučné?

Ide o komplexné riešenie pre všetkých majiteľov parkovacích miest, ktorí sa počas parkovania potrebujú pripojiť. Vďaka meraniu aktuálneho odberu budovy a regulácii nabíjacieho výkonu môžu pri nabíjaní elektromobilu využiť existujúcu elektrickú prípojku bez obáv z preťaženia siete a nutnosti navýšenia hodnoty ističa alebo rezervovanej kapacity. Navyše, tento systém funguje na akomkoľvek parkovisku – od bizniscentra cez supermarket až po rodinný dom.

„AgeVolt nabíjací systém sa dokáže integrovať na národný systém služieb stabilizácie energetickej siete a dokonca umožňuje použitie s inými typmi a značkami nabíjačiek. Svojou flexibilitou a riadenou umelou inteligenciou aktívne prispieva k znižovaniu emisií CO2,“ hovorí zakladateľ AgeVoltu Ján Zuštiak.

Aj pápež chce byť ekologický

„Oceňujeme záujem Svätého Otca o technologické inovácie s ekologickým dosahom. Nikdy v minulosti sa z tohto najvyššieho postu kresťanského sveta nešíril taký silný apel na ochranu životného prostredia ako teraz. Tento sa stáva o to zásadnejším, že bol podporený konkrétnym činom – elektropapamobilom, ktorý pápež František obdrží a začne využívať v blízkej budúcnosti,“ hovorí zakladateľ spoločnosti AgeVolt.

Nabíjačka, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová venovala pápežovi, je vyrobená z recyklovaných materiálov. Ide o prvý kus nového modelu Next, ktorý má o takmer 40 percent menší objem a váži len štyri kilogramy.

Reklama

Startup s medzinárodným úspechom

Projekt slovenského nabíjacieho systému AgeVolt vstúpil na trh začiatkom roka 2020. Spoločnosť je držiteľom certifikátu výnimočnosti Seal of Excellence, ktorý udeľovala Európska komisia najsľubnejším európskym inovatívnym projektom. Vďaka tomu dostane z grantu Ministerstva hospodárstva SR do konca tohto roka 1,8 milióna eur na ďalší rozvoj.

Od svojho vzniku sa AgeVolt dostal do TOP 10 viacerých svetových súťaží pre startupy. Tento rok sa dostal aj na prestížny globálny zoznam #SET100 ako jeden zo 100 najinovatívnejších startupov v energetickom a mobilnom sektore.

Na vývoji nových technológií startup spolupracuje s Národným batériovým centrom a Slovenskou akadémiou vied, zároveň vyvíja novinky v spolupráci s DXC Technology, ABB či Engie Slovakia. V súčasnosti sú v prevádzke desiatky nabíjačiek AgeVolt na Slovensku a v Českej republike, na najbližšie obdobie sú naprojektované stovky ďalších.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?