26. apríla 2021

Núdzový stav, ktorý na Slovensku platí od 1. októbra 2020, sa predĺži o ďalších 30 dní. Na pondelkovom online rokovaní o tom rozhodla vláda na odporúčanie pandemickej komisie. Zákaz vychádzania sa od štvrtka 29. apríla posunie o hodinu, bude platiť po 21.00 h. Od budúceho týždňa by sa malo skončiť aj testovanie školákov, informoval na sociálnej sieti minister práce Milan Krajniak.

O predĺžení núdzového stavu ešte musí do 20 dní rozhodnúť parlament. „Epidemicky sa situácia od polovice februára kontinuálne zlepšuje, avšak Slovenská republika je stále na vysokých číslach a ľahko môže opätovne začať rásť, keď by rýchlo vznikol nápor na nemocnice a bolo by potrebné urýchlene zavádzať opatrenia a teda narýchlo prijímať núdzový stav,“ píše sa v predkladacej správe.

Ministerstvo zdravotníctva argumentuje, že ďalší vývoj pandémie nemožno spoľahlivo predpovedať aj vzhľadom na možnosti zavlečenia nových mutácii koronavírusu s rôznou rýchlosťou šírenia a rôznou smrtnosťou. Pripomenulo tiež naviazanosť núdzového stavu na viaceré opatrenia či už v oblasti zdravotníctva alebo hospodárskej mobilizácie.

„Namiesto predĺženia núdzového stavu, ktorý v sebe zahŕňa testovanie a zákaz vychádzania po 20:00, sme premiérovi Eduardovi Hegerovi navrhli novelu zákona, ktorá by umožňovala ukladať pracovnú povinnosť mimo núdzový stav a v súlade s Ústavou SR,“ napísal v pondelok ráno na sociálnej sieti šéf SaS Richard Sulík. Novelu zákona o hospodárskej mobilizácii chce SaS presadiť v parlamente čo najskôr.

Všetko, čo potrebujete vedieť o aktuálnych pravidlách a opatreniach, nájdete TU.

Reklama

Testovanie na školách

Pandemická komisia po pondelkovom rokovaní odporučila  ukončiť pravidelné testovanie v školách a nahradiť ho intervenčným testovaním. To znamená, že by sa testovali žiaci tam, kde sa vyskytnú prípady nákazy ochorením Covid-19, alebo školy v danom okrese, ak sa v ňom zhorší epidemická situácia.

„V školách, ktoré sa nachádzajú v čiernych okresoch podľa platného covid automatu, zostáva v prípade detí na prezenčnej výučbe pravidelné testovanie v doterajšom nastavení,“ povedala pre agentúru TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?