1. apríla 2021

Zožierajú vás výčitky z toho, že ste stratili kontakt s väčšinou priateľov? Skúste prijať, že veci fungujú inak, ako pred pandémiou, hovorí psychologička Denisa Zlevská. A dodáva, že práve teraz je ten správny čas budovať si vzťahy fungujúce z dlhodobého hľadiska.

Bez osobného kontaktu s priateľmi či rodinou rýchlo opadá naša emocionálna zaangažovanosť. Výskum ukazuje, že po dvoch mesiacoch bez osobného stretnutia klesajú pocity vzájomnej blízkosti o viac ako 30 %. Ak sa nevidíme ešte dlhšie, priateľstvá zvyknú ochladnúť takmer úplne. Po piatich mesiacoch bez fyzického kontaktu sa pocity blízkosti medzi priateľmi znížili v priemere o 80 %.

V čase lockdownu a obmedzovania sociálnych kontaktov nadobúdajú tieto štatistiky ešte smutnejší rozmer. Ako ukazuje nedávny prieskum Harvard Business Review, náš osobný a profesionálny „network“ sa v čase koronavírusu scvrkol o 16 %.

Bez výčitiek

Podľa psychologičky Denisy Zlevskej je to prirodzená reakcia v čase krízy. „Keď sa cítime ohrození, kontaktujeme sa predovšetkým s našimi najbližšími, respektíve s ľuďmi, s ktorými máme najväčší pocit spolupatričnosti,“ hovorí a dodáva, že v týchto vzťahoch pociťujeme aj najviac bezpečia a čerpáme z nich upokojenie.

Podľa nej teda dnes nie je možné investovať do množstva vzťahov. „Je dôležité si uvedomiť, že táto nezvyčajná situácia od nás žiada iné stratégie vo vzťahoch než tie, na ktoré sme boli zvyknutí,“ hovorí.

Reklama

Ak vás teda občas zožierajú výčitky z toho, že neudržujete kontakt so všetkými priateľmi, skúste prijať, že veci fungujú inak, ako pred pandémiou. „Už len toto prijatie nás oslobodí od výčitiek a kladenia si na seba bremien, ktoré nás oberajú o životnú energiu,“ vysvetľuje Zlevská.

Nebojte sa urobiť prvý krok

Namiesto výčitiek skúste v tomto období hľadať cesty, ako svoje vzťahy posilňovať a udržiavať ich vo fungujúcej rovine. Ak máte pri spomienke na určitého človeka, s ktorým už nie ste v kontakte, naozaj veľké výčitky, skúste ich jednoducho prekonať tým, že sa mu ozvete.

Zlevská radí uchopiť dôvod, pre ktorý vám daná osoba prichádza často na um, a načerpať z neho motiváciu na konkrétny krok. „Často sa naša túžba ozvať sa niekomu rodí zo spomienky, ktorú s ním máme – to vie byť skvelý odrazový mostík pre začiatok konverzácie s niekým, koho sme dlho nepočuli, nevideli,“ dopĺňa.

Iným skvelým pomocníkom je pozitívne ocenenie toho druhého alebo aj obyčajný pozdrav, úsmev či povzbudenie, ktoré sú skvelými ľadoborcami vo vzťahoch. Psychologička tiež odporúča jedno  cvičenie, z ktorého načerpáte pozitívne naladenie nielen vy, ale aj druhá strana.

Denisa Zlevská sa zaoberá medziľudskými vzťahmi a osobnostným rozvojom. V rámci svojho projektu Vzťahovo priniesla kalendár kRok a jeho 19 anti-covid vzťahových pravidiel. Foto: Zuzana Zuzakova Photography

Skúste si spomenúť na ľudí, ktorých ste už dávno nekontaktovali, ale majú pre váš život veľký význam, a zavolajte im. Povedzte, aké dôležité miesto vo vašich životoch zastávajú, poďakujte im za to, čo pre vás urobili, a kým ste sa vďaka nim stali.

Budujte „nové vzťahy“

Na celú situáciu týkajúcu sa zužovania kontaktov sa však môžeme pozerať aj ako na nástroj, ktorý nám pomôže uvedomiť si hodnotu našich vzťahov. Vďaka pandémii sa podľa psychologičky môžeme naučiť budovať vzťahy fungujúce z dlhodobého hľadiska.

„To naše povestné – nefunguje, vymením, nájdem iného – nie je aktuálne dostupnou stratégiou,“ hovorí Zlevská, podľa ktorej v tomto období musíme hľadať nové spôsoby, ako byť spolu tak, aby sme boli spokojní.

To, čo sa nám nepodarilo pred pandémiou, teda musíme naprávať počas nej. Zobrať vzťahy vážne, učiť sa ich budovať a rozvíjať zručnosti, ako je napríklad vzájomné počúvanie, kultúra spoločného rozhovoru, dôstojné riešenie konfliktov, vzájomná pomoc či prejavovanie vďačnosti, podpory, ocenenia a povzbudenia.

Často si totiž myslíme, že ich predsa nejak samovoľne ovládame, ale opak je pravdou. Potvrdzuje to aj psychologička a smutné príbehy z jej praxe. „Nemuseli by tak skončiť, ak by ich aktéri prevzali na seba zodpovednosť za kvalitu ich vzťahov,“ hovorí.

Výzvy do budúcna

A čo nám v rámci vzťahov prinesie pandémia z dlhodobého hľadiska? Zlevská predpokladá, že v nás ostane akýsi prirodzený ostych, odstup prameniaci z nastavenia na to, že si musíme dávať pozor na druhých, aby nás neohrozili. „Pandémia zasiahla do podstaty vzťahov, ktorou je potreba bezpečia. Iba v ňom sa totiž rodí dôvera, ktorú potrebujeme pre to, aby sme boli vo vzťahoch slobodne kým sme,“ hovorí.

Niektoré kontakty teda zaniknú, iné sa po uvoľnení opatrení obnovia rýchlosťou blesku. Podľa psychologičky nám to pôjde ťažšie vo formálnych vzťahoch, a to nielen pracovných, ale aj rodinných, kde cítime skôr povinnosť a slušnosť než spriaznenosť.

Naopak veľmi rýchlo obnovíme vzťahy, ktoré sú naše kľúčové a tie, kde nás čosi spoločné spája – môže to byť spoločný záujem na voľnočasovej či pracovnej rovine alebo na rovine názorovej či rovine životného štýlu. „Tie vzťahy nám teraz asi najviac chýbajú. Je to akási naša komunita, ktorá nás povzbudzuje, inšpiruje, kde sa cítime celiství a prijatí. Spoločný záujem je asi tá najkratšia a najprirodzenejšia cesta k opätovnému zblíženiu,“ dodáva psychologička.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?