6. septembra 2021

Nakupovať nábytok je už istý čas trochu iný zážitok ako pred pandémiou. Užšia ponuka a najmä nedostupnosť stoviek výrobkov z vystavovaného sortimentu sa prejavujú aj u najväčšieho predajcu nábytku na Slovensku.

Dôvodov je viacero. Predovšetkým ide o znížené kapacity globálnych dopravcov. „Celý náš dodávateľský reťazec zápasí v dôsledku pandémie s rôznymi problémami,“ hovorí Lucia Klečková, riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava.

„Pandémia mala, a stále má, vplyv na mnohé odvetvia – od ťažby surovín cez výrobu až po dopravu. Dôsledkom týchto vplyvov je, že niektoré naše výrobky nie sú aj dlhší čas dostupné,“ dodáva.

Problematická doprava

Riaditeľka upozorňuje, že švédsky predajca nábytku nie je výnimkou. „Pandemická situácia výrazne ovplyvnila napríklad aj automobilový priemysel, ktorý zápasí s nedostatkom súčiastok, či výrobu bicyklov, z ktorých sa stal nedostatkový tovar.“

Reklama

V súčasnosti predstavujú zásadný problém kapacity námornej dopravy. „Ikea sa snaží na situáciu reagovať všetkými možnými spôsobmi na globálnej i lokálnej úrovni, ako je napríklad prenajímanie lodí, obstarávanie kontajnerov alebo využívanie alternatívnych dopravných ciest,“ hovorí Klečková a dodáva, že na vyriešenie situácie to aj tak nestačí.

Nadnárodnú logistiku dlhodobo zasiahlo aj zablokovanie Suezského prieplavu v marci.

Rozhodnutie, že si v aktuálnom období „rozpadnutej“ logistiky budú veľké nákladné lode prenajímať „po vlastnej linke“, oznámili v lete okrem Ikey aj reťazce ako Walmart či Home Depot.

Chýbajú stovky výrobkov

Podľa Klečkovej sa problémy s dodávkami v Česku, Maďarsku a na Slovensku týkajú zhruba stoviek výrobkov „z viacerých segmentov v našom sortimente, najmä však priamo nábytku“.

Riaditeľka dodáva, že od začiatku pandémie pretrváva zvýšený záujem zákazníkov a tí preto výpadok, prirodzene, pociťujú. „Robíme všetko pre to, aby sa stav vrátil čo najskôr do normálu. Objednávame u dodávateľov väčšie objemy, neustále pracujeme na zlepšovaní logistiky a hľadáme nové dopravné cesty.“

Pri objednávkach podľa slov riaditeľky uprednostňujú „obľúbené kúsky zo sortimentu, aby zákazníci mali k dispozícii najrelevantnejšie výrobky priamo v obchodnom dome aj prostredníctvom e-shopu“.

Zdraželi aj suroviny

Cez víkend priniesla BBC správu, že v Spojenom kráľovstve, postihnutom okrem dôsledkov pandémie aj pobrexitovým nedostatkom vodičov kamiónov, sa nedostupnosť týkala rádovo tisícov produktov, približne desiatich percent ponuky.

Napokon, Ikeu trápia aj vysoké ceny dreva, ktoré posúvajú cenovky výrobkov. Nárast cien drevotriesky a ocele na českom trhu vyčíslil tamojší dodávateľ Ikey BJS Czech na „rádovo vyššie desiatky percent“, kapacitné výpadky v námornej kontajnerovej preprave až na stovky percent.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?