Opatrenia, ktoré po celom svete priniesol koronavírus, mali zrejme za následok najväčší ročný pokles emisií uhlíka, aký bol kedy zaznamenaný. Podľa novej analýzy však mali aj veľké náklady.
„Kým nižšie emisie CO2 sú samé o sebe dobrá správa, náklady na to, aby sa dosiahli, budú astronomické,” tvrdí analýza ekologicky orientovaného Breakthrough Institute.
Nižšie emisie?
„Počítame, že každá tona, o ktorú sa v roku 2020 emisie znížia, bude stáť 1 750 dolárov redukovanej ekonomickej aktivity,” hovorí Zeke Hausfather, riaditeľ Breakthrough Institute pre klímu a energiu. „To sú náklady takmer o rad vyššie, ako je cena zelených technológií, ktoré sú dnes k dispozícii.”
Lockdown ukázal, že ľudstvo dokáže rýchlo zareagovať na hrozbu. Zmena bude však mať na globálnu zmenu klímy iba veľmi mierne pozitívny vplyv, ozrejmuje Hausfather.
Pandémia a klíma:
Po odznení kríz sa emisie vracajú do pôvodných hodnôt, vraví klimatológ
„Koncentrácia CO2 v atmosfére, ktorá poháňa globálne otepľovanie, je výsledkom kumulatívnych emisií. Päťpercentná redukcia emisií v súčasnosti bude mať na klímu relatívne malý vplyv,” píše ďalej.
Ak sa emisie v roku 2020 naozaj znížia o 5 percent, čo je rozšírený odhad, kumulatívna koncentrácia CO2 poklesne z predpovedaných 414,2 častíc na milión na konci roka na 414,0. (Za stabilný stav sa považuje hodnota 350 ppm.)
„Skutočnosť, že najväčší pokles ekonomiky od 30. rokov 20. storočia nezmení trend budúceho otepľovania, by nás mala viesť k vytriezveniu,” tweetoval.
Sú lepšie spôsoby, ako lockdown
Hausfather z kombinácie vysokých nákladov a slabého efektu odvodzuje poučenie – existujú efektívnejšie spôsoby, ako obmedziť emisie, než je zastavenie ekonomickej aktivity. „Dekarbonizácia vďaka technológii je jediným udržateľným spôsobom, ako dosiahnuť dlhodobé zníženie emisií CO 2 ,” hovorí.
Alex Trembath, zástupca riaditeľa inštitútu, zobrazil Hausfatherov odhad nákladov na zníženie emisií v porovnaní s nákladmi na iné existujúce technológie. Pobrežné veterné elektrárne sú podľa neho spôsobom, ako znížiť emisie s najnižšími nákladmi (viď dole vľavo v grafe). Nasledujú zemný plyn, moderné jadrové elektrárne či fotovoltika.
Náklady (marginálne) jednotlivých stratégií na znižovanie emisií. Zdroj: Breakthrough Institute
Breakthrough Institute modeloval aj scenáre, v ktorých pandémia rýchlo pominie, alebo naopak bude trvať dlho. „Aj v základnom prípade, aj v prípade ďalšieho prepuknutia pandémie, by sa emisie v roku 2020 mali znížiť o 2,1 až 7,4 percenta, so stredným odhadom 4,8 percenta.”
Analýza vychádza z ekonomických projekcií Medzinárodného menového fondu a z historických údajov o dekarbonizácii, ktoré modifikuje, lebo očakáva, že v roku 2020 sa bude dekarbonizácia vyvíjať podľa vývoja ekonomiky.
Najšpinavšie autá sú tie najstaršie.
Na Slovensku ich jazdí stále veľmi veľa
„Je tu aj reálne riziko, že ekonomický pokles by mohol spomaliť investície do dekarbonizačných technológií, ktoré potrebujeme na zmysluplné a trvalé zníženie emisií, čo v dlhodobej perspektíve povedie k zvýšeniu emisií,” píše Hausfather. „Najmä v prípade, ak krajiny neuprednostnia taký typ podpory zamestnanosti, ktorý prinesie aj sprievodné dekarbonizačné benefity.”
Plány na uhlíkovo neutrálnu ekonomiku
Na začiatku mája vyhlásila šéfka Európskej komisie Ursula van der Leyenová, že európsky „Green Deal“ bude motorom ekonomického zotavenia v Európe. Cieľom Európskej komisie je do roku 2050 z Európy spraviť klimaticky neutrálny kontinent, na čo naplánovala výdavky vyše jeden bilión eur do energetiky, recyklácie, biodiverzity, energetických renovácií budov, poľnohospodárstva, dopravy, ako aj výskumu a vývoja.
5 zistení o návrate do kancelárie:
home office, bezpečnosť, rúška, klimatizácia a mlčanie
Podľa údajov International Energy Agency každý mesiac v lockdowne znižuje ročnú globálnu spotrebu energie asi o 1,5 percenta. Prognóza na rok hovorí o poklese o šesť percent. Spotreba elektriny klesla výrazne, v niektorých prípadoch až zhruba o 20 percent.
Elektrina z fosílnych palív predstavuje asi 25 percent emisií, problémom však je, že historicky nízka cena ropy dramaticky znižuje konkurencieschopnosť obnoviteľnej energie a jej lákavosť pre investorov.
Nová elektráreň na spaľovanie bioodpadu neďaleko Kodane. Foto: SITA/AP
Práca z domu tiež zatiaľ neprináša očakávané výrazné úspory v spotrebe energie, okrem iného aj preto, že čas a energiu, ušetrené tým, že vypadol každodenný presun do práce, ľudia využívajú jednak na iné presuny (napríklad na výlety), ale aj na spotrebu energie napríklad na domáce varenie.
Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz dilemu, pred ktorou aktuálne stoja politici, vyjadril nasledovne: „Balíčky opatrení nás môžu buď nasmerovať na cestu k nulovým emisiám, alebo zakonzervovať vo fosílnom systéme, z ktorého takmer nebude možné uniknúť.“
Jeff McMahon na Forbes.com píše o klimatickej zmene, zelenej technológii a energetike. Prispeli aj Ariel Cohen a Adi Gaskell.