23. júla 2021

Meno Thierry Gaugain začala verejnosť výraznejšie registrovať po tom, čo francúzsky dizajnér navrhol superluxusnú osemdesiatmetrovú jachtu pre Steva Jobsa. Najnovšie sa Gaugain od lodnej dopravy, v ktorej sa snaží pravidelne prichádzať s inováciami, presunul ku konceptom nových pozemných dopravných prostredkov.

Jeho najnovším počinom je luxusný „G Train“, ktorý úplne mení doterajšie vnímanie vlakov. G Train je navrhnutý pre jediného šťastného – a veľmi bohatého – majiteľa, ktorý môže v unikátnom vlaku pohodlne tráviť čas na cestách a ešte pri tom usporiadať súkromný večierok pre priateľov.

Tomu je prispôsobený celý interiér: nechýba apartmán, 14 izieb pre hostí, posilňovňa, wellness, jedálenský vagón a, samozrejme, spoločné priestory.

Budúcnosť cestovania

Štyristo metrov dlhý vlak, označovaný ako luxusný „palác na koľajniciach“, má pozostávať zo 14 vagónov presklených inteligentným sklom, ktoré sa dá spriehľadniť alebo stmaviť.

The G Train od Thierryho Gaugaina | Foto: Thierry Gaugain

S podobnými inováciami sa Gaugain vyhral aj vnútri vlaku: dá sa, samozrejme, meniť farba osvetlenia, aby si hostia nastavili požadovanú atmosféru, pokiaľ sa im nebude pozdávať vonkajšia panoráma. Majú tiež možnosť premietnuť na vnútorné priestory prakticky čokoľvek, čo budú chcieť.

Reklama

Všetkými spomínanými „vychytávkami“ sa autor  snaží verejnosti vysvetliť svoj pohľad na to, ako by v budúcnosti malo cestovanie vyzerať. Je totiž presvedčený, že v poslednej dobe sa ľudia zameriavajú omnoho viac na rýchlosť cesty než na jej maximálne vychutnanie.

Svoj vlakový počin vníma Gaugain ako nový normál v diaľkovej doprave, kde si môžu ľudia na palube naplno vychutnať atmosféru cesty a nasať ju plnými dúškami.

Potenciálny majiteľ

„Majiteľ, ktorého si predstavujem, je niekto, kto si uvedomuje jedinečnosť tohto vlaku a chápe, že nehovorím len o tom, ako rýchlo sa dostane z bodu A do bodu B,“ konštatoval dizajnér pre CNN.

Vlak má byť prispôsobený na jazdu v rýchlosti okolo 160 kilometrov za hodinu, pričom autor počíta s jeho prevádzkou na americkom aj európskom kontinente. Kde – a či vôbec – sa luxusný vlak v skutočnosti prejde, zatiaľ nie je jasné, ale predstavu o ideálnom majiteľovi má Gaugain jasnú.

Pri navrhovaní vraj myslel na vdovu po zákazníkovi, ktorý si jeden z jeho stelesnených konceptov v minulosti kúpil: podnikateľku Laurene Powell Jobs, vdovu po Stevovi Jobsovi.

Veľmi nevšedný vlak však na svoju majiteľku či majiteľa stále čaká. Podľa Gaugaina by malo ísť o niekoho „prinajmenšom takého šialeného“, ako je on sám.

V každom prípade to bude musieť byť človek, ktorý disponuje nemalým kapitálom a trpezlivosťou – konštrukcia vlaku má vyjsť na 350 miliónov dolárov a potrvá minimálne dva a pol roka.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Nela Vítová.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?