4. marca 2021

Po úspešnom roku 2019 z pohľadu domáceho turizmu prišlo zásadné ochladenie. Výpadok návštevníkov zo zahraničia nezachránili ani domáci dovolenkári. Hotelieri hlásia záporné rekordy, aké nezaznamenali za posledné dve dekády. Bez letnej sezóny by bol však prepad ešte omnoho väčší.

Posledné dovolenky na Slovensku bez obmedzení sme si užili pred rokom. Postupne, pre zhoršujúcu sa epidemickú situáciu, sa zatvárali hotely, wellness centrá a ďalšie ubytovacie zariadenia. To sa odzrkadlilo aj na číslach.

Pandémia slovenským hotelierom okresala počet hostí o polovicu. Naposledy sa toľko turistov u nás ubytovalo pred 20 rokmi. Prepad nastal po rekordnom roku 2019, v ktorom sa u nás ubytovalo 6,4 milióna ľudí.

Počet turistov sa priblížil roku 1998

Tržby za celý rok 2020 boli medziročne nižšie o 46,4 percenta, a to na úrovni 277 miliónov eur, uvádzajú dáta Štatistického úradu. Hlbšiemu prepadu zabránila len letná sezóna a to, že množstvo Slovákov sa rozhodlo stráviť dovolenku doma. Hotelieri zaregistrovali 2,4 milióna domácich hostí. Pokles o 40,5 percenta bol však zaznamenaný aj v tomto segmente.

Reklama

Počet zahraničných turistov pritom klesol o dve tretiny, našu krajinu navštívilo 854-tisíc cudzincov, čo je najnižšie číslo od roku 1998. Tí do domácej kasy priniesli len takmer tretinu z utŕžených zárobkov.

Celkovo strávili hostia v slovenských hoteloch 9,8 milióna nocí, čo je opäť takmer polovičný pokles – o 44,7 percenta. Pozitívnou správou však je, že stúpol čas strávený v ubytovacích zariadeniach z 2,8 noci na 3,1 noci.

Najhoršia situácia nastala na jeseň so sprísnením opatrení, keď ubytovateľom klesli medziročne tržby až takmer o 80 percent.

Oceán sa neprekračoval

Najčastejšími návštevníkmi Slovenska boli obyvatelia okolitých krajín a Nemecka. Avšak napríklad Poliakov a Čechov prišlo až o polovicu menej ako zvyčajne. Najvýraznejší prepad, viac ako 80 percent, sa zaznamenal pri turistoch zo zaoceánskych destinácií, z USA a Ázie.

Na druhej strane, aj do cudziny vycestovalo menej Slovákov, ako v predpandemickom roku. Podľa dát spoločnosti Kiwi.com to bolo až o dve tretiny menej. Z toho jedna tretina vycestovala ešte pred vypuknutím ochorenia. Preferované boli bližšie destinácie, a teda napríklad Londýn, Kyjev, Moskva, Dublin či Rím.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?