21. júna 2021

Vyzerá ako iglu, ale vnútri namiesto ľadového kráľovstva nájdete horúcu saunu. Alebo záhradnú kanceláriu či útulnú chatu. Estónsky EY Podnikateľ roka 2021 Priit Kallas vyrába unikátne drevené domčeky, ktoré si obľúbili aj celebrity ako futbalista David Beckham, scenárista a režisér Guy Ritchie či šéfkuchár Gordon Ramsay.

Priit Kallas vyštudoval marketing a k stavebníctvu sa dostal náhodou. Jeho kamarát chcel stavať modulárne domy, ale Priit ho presvedčil, že to nie je dostatočne sexi nápad. Preto ako správny marketér začal premýšľať nad produktom, ktorý by sa predával sám.

Aj záhradné kancelárie

A tak v roku 2014 vznikol prvý prototyp sauny v tvare iglu. Dôvodom nebol len dizajn, ale aj praktickosť.

„Keď v bežnej saune polejete rozpálené kamene vodou, tak vás sálavé teplo doslova udrie. V našej saune vďaka kopulovitému tvaru stúpa para nahor a postupne sa rozlieva smerom dole, takže nemáte pocit, že sa čochvíľa upečiete. Pobyt v nej je veľmi príjemný a môžete v nej byť dlho,“ opisuje Kallas.

Estónsky podnikateľ Priit Kallas. Foto: Ey.com

Po úspechu so saunami pridal do ponuky aj drevené domčeky. Tie dnes tvoria 75 percent predaja, na sauny pripadá zvyšok. A zatiaľ čo chatky si zvyčajne zaobstarávajú podnikatelia na prenájom, sauny väčšinou mieria k súkromným majiteľom.

Reklama

Počas pandémie, keď veľká časť ľudí pracovala z domu, do svojho portfólia firma pridala aj záhradné kancelárie. Ide o domčeky, ktoré si môžete postaviť na záhrade a chodiť tam pracovať, rovnako akoby ste dochádzali do kancelárie. Obľúbili si ich predovšetkým ľudia, ktorí chceli aj počas home office oddeliť osobné a pracovné prostredie.

Interiér chatky si zákazník prispôsobí svojmu vkusu. Foto: iglucraft.com

Luxusné stanovanie

„Počas pandémie zároveň rástol trend glampingu (glamping v zmysle glamourous camping, luxusné stanovanie, pozn. red.). Ľudia nechceli chodiť do veľkých hotelov, ale túžili utiecť niekam mimo civilizácie do prírody. A to nám hralo do karát,“ vysvetľuje 39-ročný podnikateľ, ktorý sa tento rok ako národný víťaz súboja o najlepšieho podnikateľa uchádzal o titul EY Svetový podnikateľ roka.

Firme tak vlani v porovnaní s rokom predtým vzrástol predaj o 60 percent. Na tento rok má už teraz vypredané a prijíma objednávky na budúci rok. Vlani mala spoločnosť obrat 3,9 milióna eur a tento rok očakáva 5,1 milióna eur.

Páčila by sa vám takáto kancelária? Foto: iglucraft.com

Spoločnosť Iglucraft stavia svoje domčeky podľa tradičných severských postupov. Vonkajšiu časť tvoria smrekové šindle a na vnútro stavitelia používajú buď smrek, alebo osiku. „Inšpirovali sme sa starými domčekmi, ktorých strechy sú pokryté šindľami. Dlho sme bádali, ako ich naši predkovia stavali. A dnes používame rovnaké postupy ako pred 200 rokmi,“ opisuje Kallas.

„Snažíme sa dať ľuďom priestor, kam môžu utiecť z každodenného zhonu. Podporiť ich, aby si oddýchli a zabudli na všetky starosti. A keď opúšťate mesto, chcete okolo seba iné prostredie. Kým mestá sú plné hranatých tvarov, skla, železa a betónu, naše chaty a sauny sú drevené, majú oblé tvary a cieľom je vyvolať príjemný a útulný pocit,“ dodáva.

Má ju aj David Beckham

Pritt Kallas rád hovorí, že nepredáva produkty, ale emócie. A na to stavil aj pri marketingu. Väčšina zákazníkov na Iglucraft narazí cez referencie alebo fotky na internete. A zábery rozprávkových sáun a chatiek majú lepší účinok ako tisíc slov.

„Najviac nám v tomto pomohol David Beckham, keď si u nás kúpil prvú saunu a vyfotil sa s ňou na svoj Instagram. Tento príspevok mal asi 900-tisíc lajkov a vzápätí sa objednávky len hrnuli,“ rozpráva podnikateľ.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa David Beckham (@davidbeckham)


Produkty predáva rovno koncovým zákazníkom a nepoužíva žiadnych distribútorov. Klientov má po celom svete. Ceny sáun sa začínajú v prepočte na 10-tisícoch eur a pri chatách a záhradných kanceláriách na zhruba 40-tisíc. Líšia sa podľa modelov aj požiadaviek zákazníkov, vyšplhať sa tak môžu výrazne vyššie.

Iglucraft plánuje vybudovať aj sieť takzvaných Igluparkov, kde bude ponúkať sauny, domčeky a kancelárie na prenájom. Do roku 2030 by ich chcel postaviť okolo 50 po celom svete. Prvý z nich už čiastočne otvorili v estónskom Tallinne.

Sauna, v ktorej sa neupečiete vďaka špeciálnemu prúdeniu pary z nahriatych kameňov. Foto: iglucraft.com

Tento rok firma vyrobí 130 chatiek a 140 sáun. A budúci rok plánuje výrobnú kapacitu zdvojnásobiť. To jej má umožniť aj nová továreň, ktorú v súčasnosti stavia v Estónsku. Do budúcnosti chce tiež otvoriť továreň v Spojených štátoch.

„Nechceme však vyrásť príliš. Keby boli naše sauny a domčeky všade, tak stratia na svojej unikátnosti. Hodláme ich tak vyrábať maximálne 500 ročne, aby sme si stále zachovali punc výnimočnosti,“ uzatvára Priit Kallas.

Autorkou článku je Jana Mertová z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?