21. apríla 2021

Na Slovensku sa uvoľnia ďalšie protipandemické opatrenia. Od pondelka 26. apríla sa otvoria terasy reštaurácií aj fitnescentrá. Podobne ako v prípade maloobchodných predajní, aj vo fitnescentrách bude platiť, že v nich môže byť maximálne šesť osôb, resp. jedna osoba na 15 štvorcových metrov, informoval premiér Eduard Heger na pravidelnej tlačovej konferencii k téme vývoja pandémie na Slovensku. 

Nové pravidlá prezentoval za prítomnosti všetkých lídrov koaličných strán. „Pozitívny vývoj pandemických údajov na Slovensku je zásluhou všetkých zodpovedných občanov Slovenska. Spoločné úsilie nám veľmi pomáha, a aj preto tu dnes stojíme v takejto zostave,“ vysvetlil Heger.

Ako však dodal, konzílium odborníkov už niekoľko týždňov upozorňuje, že je stále mimoriadne dôležité zostať ostražití, pričom odborníci podľa neho vláde odporúčali s ďalším uvoľňovaním počkať ešte aspoň jeden týždeň. Zákaz vychádzania sa zatiaľ neuvoľňuje a vláda by ho mala riešiť taktiež budúci týždeň.

„Existujú riziká z aktuálneho vývoja reprodukčného čísla, ktoré nám začalo mierne stúpať, aj keď stále je pod úrovňou 1,“ povedal Heger. Ako poznamenal, k uvoľňovacím opatreniam vydá ďalšie usmernenia úrad hlavného hygienika najneskôr v piatok.

Mapa podľa covid automatu platná od pondelka 26. apríla:

Reklama

V niekoľkých okresoch došlo za ostatný týždeň k zlepšeniu situácie a pribudol dokonca aj ďalší ružový okres – Sobrance. Ružových okresov je teda už päť a bordových pomaly ubúda.

Hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že s uvoľňovaním opatrení sú opatrní a ľudí opätovne vyzval na ostražitosť. „Aj keď budú prevádzky otvorené, stále buďte obozretní. Sú skúsenosti aj z iných štátov, kde už uvoľňovali opatrenia, ale následne ich museli opäť sprísniť, pretože sa im čísla začali zhoršovať,“ dodal.

Terasy a fitnescentrá

Pre varovania odborníkov sa vláda rozhodla uvoľniť zatiaľ len dve opatrenia. Oznámila, že sa od budúceho pondelka opäť otvoria terasy reštaurácií a fitnescentrá. Hlavný hygienik vydá detailnejšie pravidlá vo vyhláške najneskôr v piatok.

Na otázku o počte osôb na terasách však odpovedal, že všetko bude zrejme len formou odporúčaní a pri stole nebudú musieť sedieť len osoby z jednej domácnosti. „Prax ukázala, že je veľmi ťažké nejako limitovať členov domácnosti,“ povedal Ján Mikas.

Pravdepodobne teda nebude platiť predošlé opatrenie, ktoré obmedzovalo sedenie pri stole na maximálne dve osoby, prípadne viacero osôb z jednej domácnosti. Apeloval však na ľudí, aby sa snažili dodržiavať odporúčania a nezačali sa správať nezodpovedne.

Zároveň dodal, že v prípade reštauračných terás budú musieť byť minimálne dve steny voľné a stoly dva metre od seba. Pre fitnescentrá platí, že v nich môže byť maximálne šesť osôb, respektíve maximálne jedna osoba a 15 štvorcových metrov.

Školy

Minister školstva Branislav Gröhling dnes zároveň oznámil, že od pondelka môže prvých päť okresov otvoriť všetky školy. Ide o ružové okresy, teda tie, ktoré sú v prvom stupni ohrozenia: Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce. V týchto okresoch sa už môžu vrátiť do lavíc všetci žiaci základných aj stredných škôl. Otvoria sa tiež základné umelecké školy a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

V červených okresoch sa navyše otvorí celý 2. stupeň základných škôl a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách (príma až kvarta), zároveň môžu byť otvorené materské školy, prvý stupeň základných škôl, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, končiace ročníky stredných škôl, poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom.

Pre bordové okresy stále platí, že môžu byť otvorené len materské školy, prvý stupeň základných škôl, 8. a 9. ročník ZŠ, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, končiace ročníky stredných škôl, poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom.

„Aktuálne čísla sú veľmi dobré, chcel by som preto poprosiť všetkých, školy, učiteľov, nepedagogických a odborných zamestnancov škôl, rodičov aj žiakov, aby boli čo najzodpovednejší a dodržiavali jednotlivé opatrenia. Čím zodpovednejší všetci budeme, tým skôr bude možné vrátiť do škôl všetkých žiakov a tým skôr bude možné udržať školy otvorené,“ upozornil minister školstva Branislav Gröhling s tým, že naďalej platia vo všetkých okresoch opatrenia spojené s testovaním či nosením rúšok.

Zostávajú otvorené obchody aj služby

Matej Mišík z Inštitútu zdravotných analýz doplnil, že v bordovej fáze zostávajú otvorené obchody a služby, pričom je povinnosť nosiť v interiéroch respirátor a dodržiavať  počet osôb s prihliadnutím na pravidlo jedna osoba na 15 štvorcových metrov.

Rovnaké pravidlo platí pri bohoslužbách, zoologických a botanických záhradách, knižniciach a hoteloch (bez reštaurácií).

Mišík apeloval, aby ľudia aj naďalej dodržiavali základné hygienické opatrenia ako nosenie respirátora v interiéroch, časté vetranie v interiéroch a dostatočný odstup v obchodoch či na miestach, kde sa stretáva viac ľudí.

Niekoľko pozitívnych správ

Aktívne prípady a hospitalizácie

Ako dodal Mišík, na Slovensku naďalej klesá počet aktívnych prípadov, počet hospitalizovaných aj počet pacientov, ktorí sú na umelej pľúcnej ventilácii. Menej povzbudivé však podľa neho je, že reprodukčné číslo mierne rastie.

Dodal tiež, klesá aj počet výjazdov zdravotníkov k akútnym prípadom, ako aj počet nových pacientov v nemocniciach, ktorých v týchto dňoch pribúda okolo 150 denne.

Reklama

Vakcíny a zaočkovanosť

Rastie aj zaočkovanosť občanov pričom 22 percent z tých, ktorí sa už môžu očkovať, dostalo už minimálne prvú dávku vakcíny. V domovoch sociálnych služieb je to už 86 percent.

Na Slovensko bolo podľa Mišíka doposiaľ dodaných okolo 1,5 miliónov vakcín a rovnaký počet by mal pribudnúť na budúci týždeň. V čakárni je okolo 160-tisíc osôb čakajúcich na svoj termín okčkovania.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?