6. decembra 2021

Ministerstvo dopravy v pondelok (6. 12.) otvorilo jesennú pomoc pre cestovný ruch a gastro za obdobie od septembra do novembra 2021. Podmienky tejto štvrtej výzvy v rámci pomoci „de minimis“ sú rovnaké ako pri tých predošlých.

Pomoc je založená na kompenzácii časti fixných nákladov, ktoré sa vypočítavajú podľa toho, aký bol pokles na obrate. Žiadatelia sa stále môžu uchádzať aj o kompenzáciu mesiacov, ktoré pokrývali prvé tri schémy, informovala štátna tajomníčka rezortu dopravy Katarína Bruncková.

Formulár k štvrtej výzve bude dostupný na stránke slovensko.sk, kde podnikateľ vyplní obraty za september až november 2021 a obraty za rovnaké referenčné mesiace roku 2019. „Formulár vyhodnotí, že ak podnikateľ mal rozdiel obratov vo výške 40 % a viac, tak je oprávnený,“ dodal generálny riaditeľ sekcie cestovného ruchu rezortu dopravy Tomáš Ondrčka.

Koľko dostanú?

  • cestovné kancelárie získavajú z rozdielu obratov príspevok vo výške 6 %,
  • cestovné agentúry 3,6 %
  • hotely, ubytovacie zariadenia, stravovacie zariadenia a všetky ostatné činnosti dostanú príspevok vo výške 10 % z nominálneho poklesu obratov.

Veľké schémy až začiatkom roka

Ďalšie pokračovanie pomoci v rámci tzv. veľkej schémy za mesiace september, október, november a december plánuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR ohlásiť na prelome januára a februára budúceho roka.

Z pomoci, ktorú rezort dopravy poskytuje, doposiaľ podľa Brunckovej tvorila v podiele 75 % pomoc pre gastro a hotely, zhruba na úrovni 12 % pomoc pre cestovné kancelárie a agentúry a 13 % ostatné činnosti v cestovnom ruchu.

Reklama

Štátna tajomníčka zároveň vyčíslila, že rezort dopravy k pondelku na pomoci de minimis vyplatil 124 miliónov eur. Z toho v tretej výzve, ktorá kompenzovala mesiace apríl a máj 2021, vyplatili 13,2 milióna eur, žiadosti však stále prichádzajú.

V rámci tzv. veľkej schémy vyplatili doteraz žiadosti za 8 miliónov eur. Celkovo vyčlenil rezort dopravy na pomoc 257 miliónov eur. „Na pomoc podnikateľom v cestovnom ruchu a gastre máme k dispozícií ešte približne 100 miliónov eur z pôvodne vyčlenených finančných prostriedkov,“ doplnil minister dopravy.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?