8. decembra 2020

Windsorský zámok vo vianočnom šate sa na celý mesiac otvára verejnosti. Najmilšie útočisko kráľovnej Alžbety II. a miesto, kde po dlhých 34 rokoch prvýkrát strávi britská panovníčka Vianoce, je sprístupnený návštevám až do štvrtého januára. Navštíviť ho môže každý. A komu to situácia nedovolí, môže sa s nami aspoň pokochať kúzelnými fotkami vyzdobeného zámku s majestátnym vianočným stromčekom, alebo sa ponoriť do histórie v knihe Kráľovské Vianoce.

Online prenos diskusie spojenej s krstom Diáru duševného zdravia môžete sledovať 9. 12. od 18:00 hod. na tomto linku.

Elegantná sála sv. Juraja vo Windsore obložená drevom, vyzdobená rytierskymi erbmi či brnením – a uprostred honosný šesťmetrový nórsky smrek ozdobený stovkami vianočných svetielok a dekorácií, ktoré sa v britskej kráľovskej rodine uchovávajú celé generácie.

Gregoriánska jedáleň s trblietajúcim sa nalešteným zlatým a strieborným riadom a krištáľovým sklom, stačí už len začať slávnostnú hostinu.

Reklama
Foto: Windsor Castle/Windsor.gov.uk

Nasleduje ochutnávka tradičného vianočného menu – morčacích sendvičov s brusnicovou omáčkou a karamelizovanou cibuľkou či obľúbeného kráľovninho dezertu, ktorým je sladká dobrota poliata čokoládou a plnená karamelovo-nugátovým krémom s koňakom.

Toto všetko môžete zažiť na vlastnej koži.

Adventná výzdoba aj tunajšie zvyky

Verejnosti sa sprístupnili hneď dva prehliadkové okruhy, tzv. State Dining Room a priľahlé miestnosti, kde panovníčka zvyčajne organizuje bankety a recepcie, a priestory St. George Hall a Waterloo Chamber, kde môžete obdivovať adventnú výzdobu a tunajšie zvyky.

Súčasťou programu pre verejnosť je aj pravidelný program pre deti alebo projekcia dokumentov o tom, ako kráľovská rodina trávila vianočné sviatky v minulosti a ako vianočné oslavy prebiehajú dnes, vrátane podrobného videa, ako sa tento rok vo Windsore zdobil vianočný stromček. Ozdobiť šesťmetrový smrek, starostlivo vybraný spomedzi stromov z Windsorského parku, trvalo personálu 13 hodín.

Sprístupnenie vianočného Windsoru je tradíciou, na ktorú sa každoročne veľmi tešia nielen Briti. Počas týchto sviatkov sa však prvýkrát po mnohých rokoch kráľovské sídlo otvára verejnosti s vedomím, že tu Vianoce trávi aj samotná panovníčka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Royal Style Watch (@royalstylewatch)

Pre rodinu jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. bol po mnoho desaťročí tradičným miestom na oslavu vianočných a novoročných sviatkov zámok Sandringham v Norfolku, kde panovníčka trávila sviatky s celou širokou rodinou vrátane najmladších pravnúčat.

Panovníčka trávi tohtoročné sviatky v izolácii

Pandémia však tohtoročné vianočné plány, rovnako ako mnohé ďalšie, zmenila. Alžbeta II. sa po diskusiách so svojou rodinou a poradcami rozhodla na Vianoce izolovať vo Windsore a sviatky strávi len v spoločnosti svojich najbližších spolupracovníkov a manžela, princa Philipa, vojvodu z Edinburghu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Reklama

Príspevok, ktorý zdieľa Gizella (@englandspuzzle)

Ostatní členovia rodiny, vrátane jej detí a vnúčat, budú tento rok Vianoce tráviť z bezpečnostných dôvodov oddelene,len v úzkom kruhu svojich rodín.

Napríklad princ Charles oslávi Vianoce s manželkou vojvodkyňou Camillou na sídle v Highgrove v grófstve Gloucestershire. Princ William s manželkou Catherine a ich tromi deťmi prežijú časť sviatočných dní na vidieckom sídle Anmer Hall v Norfolku. Časť sviatkov oslávi  vojvodkyňa aj s rodinou Middletonovcov v ich sídle na panstve Bucklebury v grófstve Berkshire.

S kráľovnou – svojou matkou, babičkou a prababičkou – sa však členovia rodiny určite nejakým spôsobom stretnú. Očakáva sa spoločná vonkajšia aktivita, pravdepodobne tradičný lov bažantov a kačíc v súkromných kráľovských poľovných revíroch, čo je v kráľovskej rodine mimoriadne obľúbená aktivita.

Kráľovské Vianoce môžete zažiť aj doma

Tip pre čitateľov: aj keď sa do Londýna ani do Windsoru počas adventu nechystáte, nemusíte o Vianoce v kráľovskom štýle prísť.

Foto: Windsor Castle/Windsor.gov.uk

Zakúpiť si môžete množstvo suvenírov, a to aj z tepla domova na Slovensku. Ak chcete svoj stromček ozdobiť kópiami kráľovniných najmilších ozdôb, bohaté možnosti ponúka oficiálny e-shop Buckinghamského paláca, k dispozícii sú aj balíčky obľúbeného pečiva a sušienok alebo repliky kráľovského sviatočného porcelánu.

Foto: Royalcollectionshop.co.uk

Odporúčame tiež knihu Kráľovské Vianoce, ktorá vás zoberie na výpravu do vianočne vyzdobených panovníckych sídel. Podrobne opisuje obľúbené zvyky kráľovskej rodiny v histórii i súčasnosti. Je jedinou publikáciu, ktorú britská kráľovská rodina autorizovala.

Pekný tip na darček, čo poviete?

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorkou je Irena Cápová s prispením slovenského Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?