17. augusta 2017

Zlozvyky majú nepriaznivý vplyv na produktivitu. Potichučky nám narobia veľa problémov. Pokiaľ páchajú iba malé škody, spozorovať ich nie je ľahké.

Zlozvyky nás spomaľujú. Podávame horší výkon. Oslabujú našu precíznosť aj schopnosť zmýšľať kreatívne. Mať zlozvyky pod kontrolou je nevyhnutné. A nielen kvôli našej výkonnosti. Štúdia z Minnnesotskej univerzity ukázala, že ľudia, ktorí umenie sebaovládania zvládajú výborne, sú šťastnejší, ako ľudia, ktorí hodnotu sebaovládania podceňujú.

„Človek získa silný charakter len sebaovládaním a veľkou disciplínou.“ Grenville Kleiser

Zlozvyky sa jeden od druhého líšia. Tu je zoznam ôsmich najhorších. Vynasnažte sa ich čo najviac obmedziť. Garantujem vám zvýšenie produktivity. Tešiť sa môžete aj na dobrú náladu. Tá však ide ruka v ruke so sebaovládaním.

1. Používanie telefónu, tabletu alebo počítača v posteli.

Zo všetkých zlozvykov má totiž najväčší vplyv na pokojný spánok a úroveň produktivity. Neuvedomujete si, aké to je dôležité. Modré svetlo krátkych vlnových dĺžok ovplyvňuje našu náladu, množstvo energie a kvalitu spánku. Ranné slnečné svetlo ho obsahuje najviac. Ak oči priamo vystavíme takémuto svetlu, potlačí sa produkcia hormónu melatonín, ktorý podporuje spánok. Cítime sa bdelo. V popoludňajších hodinách je obsah modrého svetla výrazne nižší. Telo reaguje produkciou melatonínu. Začíname sa cítiť ospalo.

Produktívnejší a efektívnejší deň?
Toto je 10 tipov, ako si uľahčiť pracovné povinnosti

Na modré žiarenie sme veľmi citliví. Vo večerných hodinách však ľudský mozog nevie takéto svetlo dobre spracovať. Najpoužívanejšie zariadenia modernej doby, medzi ktoré patria telefóny, tablety, počítače a televízie, ho vylučujú najviac. Obmedzená produkcia hormónu melatonín sa prejavuje ťažkosťami so zaspávaním a zníženou kvalitou spánku. Nekvalitný spánok má katastrofálny vplyv na produktivitu. Najlepšie spravíte, ak sa takýmto zariadeniam po večeri úplne vyhnete. Televízia je akceptovateľná len v prípade, ak si dáte pozor na sedenie v dostatočnej vzdialenosti od obrazovky.

2. Impulzívne surfovanie po internete.

Trvá až 15 minút, kým sa začneme naplno sústrediť na určitú činnosť. Euforický stav zvýšenej produktivity ľudskej mysle sa označuje „flow“. Sme vtedy päťkrát produktívnejší ako za normálnych okolností. Stačí však iba jeden klik, aby sme všetko zničili. Nevieme odolať Facebooku, správam, alebo sme len zvedaví na športové výsledky. Aby ste sa dostali do štádia euforickej produktivity, musíme opäť prejsť 15-minútovou počiatočnou fázou. Niekedy trvá aj celý deň, kým sa naša myseľ dostane do požadovaného stavu.

Nemajú zoznam úloh a na večeru chodia domov včas.
Toto je 12 tajomstiev produktívnych ľudí

3. Perfekcionizmus.

Veľa spisovateľov trávi nespočetné hodiny vymýšľaním postáv a správnej zápletky. Niekedy zapíšu celé strany textom, o ktorom vedia, že ho v knihe nikdy nepoužijú. Nápady potrebujú čas, aby mohli dozrieť do svojej koncovej podoby. Zvykneme zamrznúť hneď na začiatku. Máme pocit, že bez perfektných nápadov to nepôjde. Bojíme sa neúspechu. Ak svojim nápadom nedáte dostatočný priestor, len ťažko sa vám podarí dosiahnuť veľké veci. Autorka Jodi Picoult perfektne zhrnula našu snahu o perfekcionizmus slovami, „zlú stránku editovať môžeme, ale prázdnu nie”.

4. Stretnutia.

Stretnutia náš čas doslova zhltnú. Tí najproduktívnejší z nás počet schôdzok výrazne obmedzujú. Nedovoľte, aby sa stretnutia ťahali večnosť. Ak ste nútení zorganizovať stretnutie, všetkých informujte, že budete prísne dodržovať harmonogram. Jasne tak stanovíte hranice aj ostatným. Sme potom efektívnejší a lepšie sa sústredíme.

5. Na emaily odpovedáme hneď, ako prídu.

Produktívni ľudia sa nenechajú vyrušovať. Ani emailmi. Majú presne stanovený čas, kedy sa im venujú. Prednosť majú emaily od dôležitých biznis partnerov. Nastavte si hlásenia emailov od dôležitých odosielateľov alebo najlepších zákazníkov. Zostávajúce emaily riešte v čase špeciálne vyhradenom pre emailovú korešpondenciu. Existujú aj automatické odpovede, ktoré odosielateľovi decentne oznámia, kedy si opäť budete kontrolovať emailovú schránku.

6. Umenie odpočívať.

Náš mozog sa počas spánku posúva presnými cyklickými fázami. Posledná z nich nám umožňuje cítiť sa bdelo hneď po prebudení. Preto sa veľa z nás budí tesne pred zazvonením budíka. Náš mozog vie, že je čas vstavať. Ranná bdelosť sa rozplynie, ak opäť zaspíme. Po prebudení sa potom cítime vyčerpane. Ak teda túžite po produktívnom ráne, bez ohľadu na pocit únavy, donúťte sa vstať z postele hneď po zazvoní budíka.

7. Multitasking.

Nesnažte sa stíhať veľa vecí naraz. Produktivite to nepomáha. Výskumy zo Stanfordovej univerzity ukázali, že ak robíme viacero vecí naraz, sme neefektívni. Robiť veci postupne sa vypláca. Ľudia, ktorí svoju pozornosť venujú viacerým elektronickým zariadeniam, sa nevedia dobre sústrediť, informácie si nepamätajú, ťažkosti im robí aj zmena činností. Náš mozog nemá dostatočnú kapacitu, aby súčasne úspešne zvládal dve činnosti.

Stále ste presvedčení, že sú ľudia, ktorí majú talent na multitasking? Štúdia zo Stanfordovej univerzity porovnávala ľudí z dvoch skupín, podľa ich náchylnosti na multitasking a viery, že multitasking zlepšuje ich výkonnosť. Zistili, že ľudia zvyknutí na multitasking boli v tejto činnosti oveľa horší ako tí, ktorí úlohy riešia postupne. Mali horšie výsledky, lebo si nevedeli dobre zorganizovať myšlienky a vyradiť irelevantné informácie. Dokonca boli pomalší pri zmene úloh.

8. Vyhýbanie sa zložitým úlohám.

Máme iba obmedzené množstvo mentálnej energie. Keď si ju vyčerpáme, produktivita aj schopnosť robiť správne rozhodnutia sa výrazne znížia. Hovorí sa tomu aj vyčerpanosť z rozhodovania. Ak zložité úlohy odkladáte na neskôr, lebo z nich máte strach, znamená to, že ich odkladáte na obdobie s obmedzenou mentálnou funkciou. Tie najzložitejšie rozhodnutia, robte hneď z rána s čerstvou mysľou a úspešne si poradíte aj s posledným zlozvykom.

Zhrňme si to

Niektoré body pôsobia banálne. Spolu však môžu mať veľký vplyv. Vybrať si medzi prchavým momentom radosti a dlhodobým pocitom šťastia je náročné. Zlozvyky nám bránia vidieť veci v tom správnom svetle.

Autor Travis Bradberry píše pre Forbes US o emocionálnej inteligencii výsledkoch lídrov. Tiež spolupracoval na bestselleri Emotional Intelligence 2.0 a spoluzaložil TalentSmart.