Miliardár Mark Cuban, známy napríklad z populárnej americkej reality šou Shark Tank, má ambiciózny plán, ako sa postaviť farmaceutickému priemyslu a raz a navždy znížiť náklady na lieky na predpis v USA.
Cuban počas rozhovoru odomkne telefón a otvorí svoju doručenú poštu, ktorá pípa ako šialená, keď obrazovku zapĺňa e-mail za e-mailom. „Bum, bum, bum, bum,“ hovorí, sotva sa nad tým zamyslí a vyhodí všetky správy do koša.
Jeden z nich s predmetom „Zúfalá prosba“ taktiež vymaže. Ďalej e-mail o kryptoprojekte, na ktorom pracuje – Cuban sa dohodol na kúpe digitálnych práv na výkresy jedného z architektov Svetového obchodného centra a plánuje ich premeniť na NFT.
Má čuch na nápady
Konečne e-mail od ambiciózneho podnikateľa. Jeho prvý prejav milosti: „Títo chlapci sa mi páčia. Nechám si ich na neskôr.“
Cuban sa v skutočnom živote príliš nelíši od úlohy, ktorú hral 11 rokov – alebo v televíznej matematike 13 sezón – v reality šou Shark Tank, v ktorej si investori vyberajú spomedzi súťažiacich nápad, do ktorého vložia peniaze.
Pred rýchlym úsudkom si každého aspoň krátko vypočuje. Jeho osobná e-mailová adresa je verejná ([email protected]) a miliardový investor sa prelúska cez každý podvod, spamy alebo návrhy, ktoré mu prídu.
Prečo? Nemôže si pomôcť. „Pre mňa je to šport, v ktorom môžem súťažiť a v ktorom som naozaj dobrý,“ hovorí s úsmevom. „O 50 rokov budem mať 110 rokov a naďalej budem robiť čokoľvek, čo bude vtedy ekvivalentom odpovedania na e-maily.“
Zbohatol na obchode s Yahoo
Podnikateľ založil viac ako desať spoločností, od predajcu softvéru MicroSolutions v roku 1983 až po verejnoprospešnú spoločnosť Cost Plus Drugs, ktorá vznikla v januári 2022 a jej cieľom je znížiť ceny liekov na predpis.
Internetové športové rádio Broadcast.com predal spoločnosti Yahoo za 5,7 miliardy dolárov v roku 1999, o niekoľko rokov neskôr spoločnosť Yahoo túto službu zrušila.
Investor Cuban vložil najmenej 25 miliónov dolárov do kryptokoncernov vrátane dogecoinu, meny, ktorá vznikla ako vtip. Získal aj podiely v aspoň 400 startupoch, mnohé prostredníctvom programu Shark Tank.
Niektoré z jeho riskantných stávok sa vydarili, iné zlyhali. Po viac ako dvoch desaťročiach je však Broadcast.com stále hlavným zdrojom jeho bohatstva, ktorého hodnota sa odhaduje na 4,6 miliardy dolárov.
Rádio však nebolo jeho dielom, v roku 1992 ho založil Chris Jaeb. O tri roky neskôr sa k nemu pridal jeho kamarát z vysokej školy Todd Wagner, tiež miliardový spoločník Broadcast.com.
Kúpil si klub NBA aj vlastné mesto
Obchod s Yahoo vyniesol Cubanovi po zdanení približne 1,1 miliardy dolárov. Z toho 280 miliónov dolárov nasledujúci rok minul na kúpu väčšinového podielu v basketbalovom klube NBA Dallas Mavericks.
Podľa odhadu Forbesu má Cubanov 85-percentný podiel v Mavericks hodnotu 2,2 miliardy dolárov a predstavuje takmer polovicu jeho majetku.
„Na jednej strane chápem, že nikto by nemal mať až také veľké bohatstvo, ale jednoducho to tak je,“ hovorí Cuban. „Snažíte sa to využiť čo najlepšie a vôbec z toho nemám výčitky svedomia. Vynaložil som obrovské úsilie, aby som sa dopracoval až sem.“
Cuban je tým zriedkavým miliardárom, ktorý si podľa všetkého skutočne užíva svoje bohatstvo. Za mlada si kúpil rozľahlý palác v Dallase, byt v Central Park West a súkromné lietadlo, cestoval po svete a zabával sa ako rocková hviezda.
V poslednom čase si však užíva tým, že rozdáva rady na Twitteri, kupuje panáky cudzím ľuďom a púšťa sa do reči s každým, kto ho chce počúvať.
Stále však míňa peniaze aj na zábavu. Jeden z príkladov: Nedávno kúpil mesto Mustang v Texase (počet obyvateľov: nula) ako láskavosť umierajúcemu priateľovi a ďalšieho kamaráta vymenoval za starostu. Miliardár sa pohrával s myšlienkou naplniť mesto duchov robotickými dinosaurami v životnej veľkosti, ktoré by vyrobil jeden z jeho startupov, no rozmyslel si to. Je otvorený iným myšlienkam. (Pošlite mu e-mail.)
Lacnejšie lieky
Na druhej strane je jeho nový farmaceutický podnik Cost Plus Drugs, ktorý uvádza ako riešenie prudko rastúcich cien za lieky na predpis. Spoločnosť, ktorú spustil pred deviatimi mesiacmi, ponúka výrazné zľavy na približne 350 rôznych generických liekov.
Mesačná dávka Crestoru, lieku na zníženie hladiny cholesterolu, stojí v Spojených štátoch bežne 151 dolárov, čo je výrazne menej v porovnaní s tabletkami známej značky, ktoré sa predávajú za 329 dolárov. Cuban tento liek ponúka za 4,80 dolára. Ako je to možné?
Obchádza mnohých sprostredkovateľov vo farmaceutickom priemysle a lieky nakupuje priamo od výrobcov. Platí im len toľko, aby sa im to oplatilo, a potom liečivá predáva online s pevnou 15-percentnou prirážkou plus osem dolárov za dopravu a poplatky.
Nie je to úplne nová myšlienka. Siete Walmart a Costco skúšajú podobné modely. No Cuban, možno aj vďaka svojej sláve, rýchlo naberá na popularite. Spoločnosť Cost Plus Drugs má už viac ako milión zákazníkov a tvrdí, že rastie približne o 10 percent týždenne a v roku 2023 bude zisková.
Cuban je netypicky zdržanlivý, čo sa týka tržieb. Forbes však odhaduje, že spoločnosť Cost Plus Drugs zaznamenala počas prvých deviatich mesiacov svojej činnosti tržby vo výške najmenej 25 miliónov dolárov.
Najdôležitejší projekt
Cuban poznamenáva, že ide o prvú spoločnosť, do ktorej vložil svoje meno, doposiaľ do nej investoval takmer 100 miliónov dolárov a tvrdí, že je za túto myšlienku úplne zodpovedný a je ochotný do nej dať všetko, čo bude treba. „Ak sa toto podarí, bude to tá najvýznamnejšia vec, akú som kedy urobil.“
Trvá na tom, že odstúpi od iných projektov, aby sa mohol plne sústrediť na spoločnosť Cost Plus Drugs. Dokonca zvažuje, že odíde aj z programu Shark Tank. „Istá časť mňa chce skončiť,“ hovorí. O osud šou sa neobáva. „Prežije aj bezo mňa.“
Miliardárovi priatelia a rodina sa zhodujú: je to rodený podnikateľ. Vyrastal v tichom pittsburskom predmestí Mount Lebanon v Pensylvánii ako najstarší z troch synov rodičov z pracujúcej triedy a odmalička vynikal svojimi nekonečnými plánmi na zarábanie peňazí.
„Vždy niečo robil, vždy sa snažil zarobiť peniaze,“ hovorí mladší brat Jeff, ktorý riadi Cubanove podniky v oblasti zábavného priemyslu vrátane filmového distribútora Magnolia Pictures.
Raz, počas štrajku tlačiarní v Pensylvánii, tínedžer Cuban vstal ešte pred východom slnka a šiel 130 míľ do Clevelandu, aby si tam nakúpil noviny a následne ich predával vo svojom rodnom meste. S vekom boli jeho finty čoraz ambicióznejšie.
Dlhoročná práca
Na spustení spoločnosti Cost Plus Drugs pracoval Cuban niekoľko rokov. Ešte dlhšie sa v projekte angažoval jeho spoluzakladateľ Alex Oshmyansky, rádiológ z Colorada, ktorý spolu s niekoľkými priateľmi lekármi prišiel v roku 2015 s nápadom predávať nepatentované lieky za výrobné ceny.
Lekári si to predstavovali ako neziskovú organizáciu a tri roky zháňali financovanie. „Veľkolepo sme zlyhali a nezískali sme ani cent nad rámec toho, čo som vložil ja sám,“ hovorí Oshmyansky, ktorý do projektu vložil približne 200-tisíc dolárov.
V roku 2018 zmenil smer a znovu sa zaregistroval ako verejnoprospešná spoločnosť, čo znamená, že mohol lekáreň viesť skôr ako firmu než ako charitu. Práve vtedy sa do projektu zapojil Cuban.
Počiatočná investícia miliardára bola malá, šlo o približne 250-tisíc dolárov, ale postupne vkladal ďalšie prostriedky, keď firma prekonávala regulačné bariéry a získavala ďalších váhajúcich výrobcov liekov.
Trvalo celý rok, kým sa jej podarilo presvedčiť prvého výrobcu, spoločnosť Amneal Pharmaceuticals so sídlom v New Jersey, aby súhlasil s výrobou liekov pre Cost Plus. Spočiatku ponúkali len 100 liekov od troch výrobcov.
Teraz spolupracujú s 20 výrobnými partnermi a každý mesiac pridávajú do ponuky približne 100 nových liekov.
Spoločnosť Cost Plus plánuje vyrábať aj vlastné lieky. Závod v Dallase s rozlohou 2 043 štvorcových metrov v hodnote 11 miliónov dolárov má byť otvorený v novembri.
Tento plne robotizovaný závod bol navrhnutý ako flexibilné stredisko, ktoré sa môže rýchlo prispôsobiť potrebám spoločnosti na výrobu akýchkoľvek liekov, ktoré nedokáže zabezpečiť od iných výrobcov.
Zopár nevýhod
Napriek všetkým svojim výhodám má služba Cost Plus niekoľko zásadných obmedzení. Prvým je to, že neberie do úvahy zdravotné poistenie.
V súčasnosti nepredáva ani lieky, ktoré sú stále chránené patentmi, napríklad Humira na artritídu a Trulicity na cukrovku.
„Naším cieľom je byť poskytovateľom lacných liekov a mnohých ľudí prekvapíme, keď budeme mať značkové lieky,“ hovorí Cuban. „Myslím si, že ľuďom chýbame… Nejako si nás zaškatuľkujú.“
Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Jemima McEvoy.