9. apríla 2021

Boli spolu celý život. Zamilovala sa do neho, keď mala trinásť. Ona bude mať o desať dní 95 rokov, on mal tento rok v júni osláviť svoje sté narodeniny. Dnes, 9. apríla 2021, však muselo Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. vydať tú najsmutnejšie správu.

Na tomto svete možno nebolo väčšej lásky. A vo svetle všetkých kráľovských povinností, politiky, medzinárodnej diplomacie a nekonečného dvorného protokolu rozhodne nie lásky trvalšej.

Bolo to 20. novembra 1947 presne o 10.30 hod. ráno, keď krásna dvadsaťjedenročná britská korunná princezná Alžbeta vstúpila vo Westminsterskom opátstve v šatách od Normana Hartnella do manželstva s 26-ročným Philipom, vtedy princom gréckym a dánskym.

Zamilovala sa do neho na jednej rodinnej spoločenskej akcii ako 13-ročná, o 73 rokov neskôr spolu sedeli na pohovke v obľúbenom Oak Room doma vo Windsore a spoločne si prezerali prianie s veľkou farebnou číslicou 73, ktoré im k výročiu svadby vyrobili ich pravnúčatá George, Charlotte a Louis, deti vojvodu a vojvodkyne z Cambridge.

Bolo to vlani v novembri, po mimoriadne náročných mesiacoch, keď znovu dokázal, čím bol pre kráľovnú – predovšetkým oporou, nekonečne silným pilierom, ochrancom, pravým princom.

Reklama

Opora, ale aj rebel

Celý život mala šťastie. Celý život mala kráľovná po boku osobu najbližšiu, najspoľahlivejšiu a najvernejšiu. Svojho manžela. Áno, povesť princa Philipa bola vždy všelijaká a rozhodne za to nemôže, eufemisticky povedané, trochu bulvárne vykreslenie jeho postavy v seriáli The Crown.

O princových výbuchoch hnevu, škandalóznych historkách a náhodných bonmotoch na štátnych návštevách po všetkých kontinentoch, alebo napríklad o jeho výstrelkoch za volantom sa desaťročia rozprávali úplné legendy. Bol to rebel.

Kráľovná Alžbeta II. a princ Philip v roku 2012. Foto: SITA

S divokým riadením vozidla navyše skoncoval len pred dvoma rokmi. Posledným varovaním bola nehoda z predminulého januára, keď princ takmer v 98 rokoch, nepripútaný, položil v neprehľadnej zákrute svoj Land Rover na bok (bol vraj „oslnený slnkom“).

Sám vyviazol len s ľahkým šokom, ale pri nehode sa, bohužiaľ, zranila nevinná žena, ktorá v protiidúcim aute viezla malé dieťa. Princ vyhlásil, že čin hlboko ľutuje. A s riadením na verejných komunikáciách konečne prestal.

Cez to všetko bol však princ Philip so svojimi 183 centimetrami a takmer stovkou na krku pre Alžbetu II. stále predovšetkým spoľahlivým oporným stĺpom, štítom, ktorý kráľovnú chráni, opatruje, povzbudzuje a bráni.

A nielen kráľovnú. Tomuto mužovi vždy záležalo na celej rodine. Rodine, ktorej kedysi odovzdal všetko a plne sa odovzdal do jej služieb. Do služieb koruny, panovníčky, svoje kráľovnej.

Otcovo tušenie sa potvrdilo

Kedysi ho Alžbete schválil sám jej otec Juraj VI., po ktorého predčasnej smrti musela mladá korunná princezná nie celkom pripravená prevziať bremeno koruny najväčšieho impéria sveta. Juraj VI. vedel, čo robí, keď Alžbete schválil práve Philipa.

Vedel, že ak nejaký muž na svete dokáže ustáť obrovskú mieru zodpovednosti a zároveň aj neľahkú pozíciu muža, ktorý vždy chodí až „dva metre za svojou ženou“, je to tento princ grécky a dánsky.

Tušenie múdreho Alžbetinho otca sa potvrdilo. Z princa sa stal vojvoda z Edinburghu, milujúci manžel a nadšený, aktívny otec ich štyroch detí. Tiež muž, ktorý monarchiu neúnavne modernizoval, rovnako ako modernizoval prostredie, v ktorom jeho mladá rodina vyrastala.

Bol to on, kto kráľovnú emancipoval, akokoľvek sa to z dnešného pohľadu ťažko chápe. On, jej manžel, dodával kráľovnej odvahu a guráž. A nechránil celé desaťročia len svoju ženu.

Princ Philip drží na rukách svojho prvorodeného syna princa Charlesa a kráľovná Alžbeta II. dcéru princeznú Anne. Foto: SITA

V pamätných dňoch po tragickej smrti princeznej Diany doslova jačal do telefónu na mediálnych poradcov vtedajšieho premiéra Tonyho Blaira, ktorí kráľovskú rodinu presviedčali, že obaja neplnoletí synovia princeznej majú rozhodne kráčať v sprievode za jej rakvou.

S tým ich dedko Philip rezolútne nesúhlasil: v snahe ochrániť mladých princov pred citovým otrasom aj publicitou padol v onej emotívnej telekonferencii aj rad veľmi pikantných výrazov.

Tento princov výlev je zaznamenaný, potvrdili ho kráľovskí poradcovia aj ľudia z Blairovho okolia. Princovia William a Harry predsa nakoniec, vo veku 15 a 12 rokov, za rakvou skutočne išli. Po tom, čo im princ Philip, vojvoda z Edinburghu, sľúbil, že za rakvou Diany pôjde s nimi. A aj s nimi išiel.

Koordinátor „megxitu“

Pred časom vojvoda z Edinburghu nervy na uzde neudržal znova. Keď zistil, že Harry s Meghan svoj odchod zo svetiel kráľovských reflektorov oznámili na Instagrame, nasledoval údajne ďalší výbuch hnevu. Niet divu.

Princ Harry je Philipov najmilší vnuk. A v poslednom roku bol princ Philip tým, kto najviac zasahoval do riešenia príbehu takzvaného „megxitu“ – ako zmierovací sudca. „Peacemaker“.

Nikto totiž nepoznal princa Harryho lepšie, než jeho dedko. Bol to princ Philip, kto mladého princa po osirení a následnom prepade démonom a depresiám nasmeroval k pravidlám a poriadku, ktoré Harrymu ponúkala armáda, vojenský dril a disciplína.

Philip Harrymu venoval ohromné ​​množstvo času. Využil všetky svoje otcovské skúsenosti, osobné čaro i životný nadhľad, aby Harryho v jeho neľahkom životnom období ranej dospelosti podržal.

Reklama

Podarilo sa mu mladého princa zachrániť a nájsť pre neho cestu, v ktorej sa Harry dokázal výborne angažovať a presadiť — či už v boji alebo napríklad v starostlivosti o vojnových veteránov, ranených a zmrzačených, pre ktorých Harry s Philipom vymysleli svoje Invictus Games.

Princ Philip počas vojenskej služby v roku 1956. Foto: SITA

Harry oznámil médiám, že ho vtedy zachránili vojaci, armáda a dedo Philip, sám telom i dušou vojak. Princ Philip bol na Harryho vždy nesmierne hrdý. Videl sa v ňom. Nikto nikdy nebol Philipovi podobnejší. Tí dvaja mali k sebe desiatky rokov veľmi blízko.

Aj preto princ Philip na Harryho v roku 2017, keď sám armádu konečne opustil, prevelili väčšinu svojich vojenských povinností, ktoré vykonával bezmála 80 rokov. A tých všetkých sa neskôr Harry jedným instagramovým postom vzdal.

Vyhrotené emócie neskôr opadli. A bol to údajne znova Philip, kto doprial Alžbete II. pokoj a čas na premýšľanie, aj odvahu k jej múdremu a citlivému, zároveň však veľmi štátnickému rozhodnutiu: urobiť rozluku Harryho a Meghan od povinností kráľovskej rodiny a tým aj celej monarchie komplexnejšie a snáď aj radikálnejšie, než vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu predpokladali.

Veľký muž po boku múdrej panovníčky

Princ Philip bol a je Harryho novými postoji dotknutý — ale ľudsky mu znovu prejavil pochopenie. A tak to s princom bolo vždy, akákoľvek bola jeho povesť.

Alžbeta II. je veľká dáma, múdra panovníčka, skúsená žena, empatická matka a babička. Ale je to aj žena, ktorá si v ranej mladosti dokázala vybrať najlepšieho muža, akého si vybrať mohla.

Byť viac ako 70 rokov oporou najznámejšej panovníčky súčasného sveta, byť milujúcim manželom, otcom, starým otcom, prastarým otcom, mať na krku stovku a zostať pri tom všetkom taký frajer… To nedokáže každý. To totiž nedokáže skoro nikto.

Boh ochraňuj kráľovnú — a princovi nech dopraje pokojné spočinutie.

Článok vyšiel na českom Forbese, autorkou je redaktorka Irena Cápová

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?