18. marca 2021

Väčšina malých investorov vie, že pokúšať sa načasovať akciový trh tak, že vždy nakúpite lacno a predáte draho, nie je realistický prístup. V súčasnosti však akciové indexy už dlhší čas prekonávajú historické maximá. Ako sa teda rozhodnúť?

V marci 2020 malo len málo investorov dostatočne pevné nervy na to, aby „nakúpili pokles“. Tí, ktorým sa podarilo dno akciového trhu „trafiť“, majú dnes pekné výnosy, aj v ich prípade však išlo opäť len o to načasovanie trhu.

Ako sa však správať v opačnej situácii? V roku 2021 už index S&P 500 prekonal historický rekord viac ako desaťkrát a aj napriek pádu na začiatku pandémie má za sebou dva veľmi dobré roky.

Dá sa investovať aj vtedy, keď je trh vysoko?

Sedieť na hotovosti len preto, že S&P 500 láme rekordy, je však chyba z viacerých dôvodov. Po prvé, pri investovaní je potrebné, aby ste sa rozhodovali s dlhodobým prístupom, nie na základe krátkodobého vývoja. Po druhé, minulé výsledky nepredpovedajú budúcnosť.

Nový rekord neznamená, že ide o vrchol a že nasleduje korekcia, rovnako ako prestávka v prudkom poklese neznamená, že sme už na dne.

Reklama

Okrem toho, ani historické údaje nepotvrdzujú názor, že ten, kto investuje v momente, keď sú trhy na vysokých úrovniach, získa slabé výnosy. Podľa banky J.P. Morgan sa investovanie v dňoch, v ktorých S&P 500 dosiahol historické rekordy, môže dokonca vyplatiť viac ako v dňoch, keď ich nedosiahol.

Investori možno budú prekvapení, keď sa dozvedia, že päťročné kumulatívne výnosy po poklesoch akciového trhu („nákup poklesu“) sú nižšie ako kumulatívne päťročné výnosy nákupu v momente, keď boli dosiahnuté historické rekordy.

Nie je to úplne korektné porovnanie, lebo index Fama/French Total US Stock Market je rozšírenou verziou celého amerického kapitálového trhu a graf zobrazuje veľmi dlhé obdobie. Index S&P 500 však reprezentuje asi 80-85 percent celého akciového trhu v USA, je to dobrý základ na porovnanie.

Nevieme, čo trh urobí

V roku 2019 vzrástol S&P 500 z pohľadu celkového výnosu takmer o 31,5 percenta. To je asi trojnásobok priemerného (anualizovaného) výnosu indexu od roku 1926. Rok 2020 sa teda určite musel skončiť poklesom, všakže? Nie, nemusel!

A to ani s pandémiou. S&P 500 začal rok 2020 silno, 19. februára dosiahol maximum, potom prišiel strmý pád. Od dna sa index odrazil 23. marca, v aktuálnom roku klesol o 30 percent vrátane dividend. Do konca roka 2020 však S&P 500 vytvoril 33 nových rekordov a rok ukončil s výnosom 18,4 percenta.

Počas dvoch rokov dosiahol kumulatívny výnos 55 percent. Ak ste si kúpili akcie 19. februára, vrátili ste sa na nulu 10. augusta (S&P vytvoril nový rekord 18. augusta) a na konci roka by ste zarobili asi 13 percent.

Väčšinou sa však akciový trh nezotaví tak rýchlo ako v roku 2020. Pred finančnou krízou v roku 2008 dosiahol S&P 500 vrchol 11. októbra 2007. Na túto úroveň sa vrátil takmer o štyri a pol roka neskôr. Ďalší rekord prišiel až v apríli 2013. Kumulatívny výnos za týchto päť a pol roka by bol 14 percent.

Investovanie je o čase na trhu, nie časovaní trhu

Predpovedať, ako sa bude akciový trh správať krátkodobo, nie je možné. Historické údaje však vedia poskytnúť niekoľko scenárov. Volá sa to návrat k priemeru.

Takýto dlhodobý prístup vás naučí, že pri investovaní sú dôležité tri aspekty:

1. História ukazuje, že čím dlhšie ste na trhu, tým menšia je šanca na stratu.

Z pohľadu posledných 95 rokov akciový trh rástol. V jednotlivých obdobiach, nielen dlhých mesiacov, ale aj pár rokov, sa môže stať čokoľvek. Či už investujete v období prepadu alebo rekordov, nemali by ste sa o krátkodobé výnosy veľmi starať.

2. Počas posledných 20 rokov prišlo až 70 % najlepších dní akciového trhu do 14 dní od najhorších.

Jeden typ dní so sebou prináša ten druhý. Ale keď sa ich snažíte načasovať, môžete sa škaredo popáliť. Ak sa bojíte investovať, lebo trh je práve hore či práve dole, zvážte cenu toho, že vám ujdú tie najlepšie dni. Rozhodovať sa, či budete investovať alebo nie, by ste nemali na základe toho, aké boli nedávne výsledky trhu.

Reklama

3. Aká je alternatíva? Dlhopisy a hotovosť nie sú investíciou pre rast.

Ak vás trápia ceny akcií a váhate, či investovať, aké máte iné možnosti, aby ste získali niečo z vašich peňazí? Úrokové sadzby klesajú už desaťročia, poškodilo to výnosy dlhopisov. Úroky na sporiacich účtoch sú minimálne, kto drží hotovosť, nezarába. A nezabudnite tiež na to, že mnohé akcie majú dividendy. Tie zmierňujú dopady prepadov.

Zvážte tiež, čo potom, ak trh neklesne až tak prudko, ako ste čakali. Ako dlho chcete čakať, kým budete investovať? Je tu aj riziko, že vám ujde rastová fáza a nakoniec budete investovať, keď budú akcie ešte vyššie.

Ako znížiť riziko zlého načasovania?

Dollar-cost averaging

Ide o efektívny spôsob, ako riziko a strach znížiť. Nečasujete trh, ale investujete v predurčených intervaloch, nezávisle na tom, ako sa v ten deň trh správa.

V osobných financiách rozhodovanie často nie je o tom, čo má zmysel na papieri. Zvládnuť emocionálne faktory v investovaní (a dokázať v noci spať) je problém, ale nie nezvládnuteľný problém.

Dollar-cost averaging je stratégia, ktorá môže byť efektívna na volatilných trhoch  a tiež v prípadoch, že máte dosť prostriedkov. Určite si plán a držte sa ho.

Odvážte sa aj mimo S&P 500

Diverzifikujte, diverzifikujte, diverzifikujte! Index je najznámejší, to však neznamená, že by ste mali počítať iba s ním. Diverzifikácia je základom každej stratégie, ktorá myslí na riziká a chráni aktíva. Myslite na svet mimo S&P 500. Tu sú dôvody.

Triedy aktív sa správajú odlišne naprieč časom a podmienkami na trhu. Riziko a výnosy, ako aj aktuálne valuácie, sa budú meniť. Napríklad, J.P. Morgan reportuje, že forward pomeru ceny a zisku bol 1. marca 2021 pre index S&P 500 o 42 percent vyšší ako 20-ročný priemer a o 24 percent vyšší ako All Country World Index (ex-USA).

Inými slovami, väčšina akcií je z historického pohľadu aktuálne drahá, ale neamerické akcie nie sú až také drahé.

Investovanie naprieč aktívami (akcie, dlhopisy) a v ich rámci (napríklad stredná či vysoká trhová kapitalizácia) je základom pre zníženie volatility a tiež korelácie aktív v portfóliu. Investorom pomáha zredukovať riziko investovania veľkej sumy naraz, keďže rôzne triedy aktív budú v daný čas asi dosahovať rôzne výsledky.

Sú tu aj mnohé ďalšie faktory, ktoré treba zvážiť, keď sa rozhodujete, do čoho investovať. Ale malo by byť jasné, že S&P 500 nie je jediná možnosť. Ilustrovať výkonnosť tried aktív a relatívnu volatilitu môže graf z rokov 2005 až 2020.

Stavia proti sebe americký trh (S&P 500), americké bondy (Bloomberg Barclays Aggregate U.S. bond index), globálne investície (MSCI ACWI ex-U.S.) a rozvojové trhy (MSCI Emerging Markets).

GRAF: DARROW WEALTH MANAGEMENT

Sústreďte sa na to, čo viete kontrolovať

Nie je to trh. Pod kontrolou však môžete mať alokovanie investície a stratégiu počas poklesov. Úspory, investície a dodržiavanie plánu sú základné piliere budovania a ochrany majetku v dlhodobej perspektíve. Kto sedí na peniazoch a čaká na pokles burzy, vzdáva sa možnosti starať sa o svoje úspory.

Poznámky: Všetky príklady sú generické, hypotetické a ilustračné. Ide o edukačný článok a nie o poradenstvo či odporúčanie produktu, stratégie, či rozhodnutia. Článok neprináša dostatok informácií na to, aby ste na ňom založili vaše rozhodnutie.

Výnosy indexov nezahŕňajú poplatky a výdavky. Priamo do indexu sa investovať nedá.

Autorka článku Kristin McKenna píše na Forbes.com o investovaní.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?