15. mája 2020

Po celom svete sa pomaly začínajú uvoľňovať opatrenia v súvislosti so šírením pandémie nového koronavírusu a najbohatší členovia spoločností začínajú opäť míňať – aj keď opatrne. Pozrite sa, čo nakupujú.

Luxusné nehnuteľnosti v štyroch mestách

Knight Frank, konzultačná spoločnosť so zameraním sa na nehnuteľnosti, predpovedá pre tento rok nárast v oblasti prémiových nehnuteľností, avšak len v štyroch mestách, pričom tri z nich sú v Európe.

Lisabon je jedno z troch európskych miest, kde by mali ceny nehnuteľností rásť aj v tomto roku. Foto: SITA/AP.

„Lisabon, Monako, Viedeň a Šanghaj sú štyri rezidenčné trhy, kde uvidíme rast cien počas celého zvyšku tohto roka,“ uvádza Knight Frank. Keďže súčasná situácia komplikuje „konkrétne číselné upresnenie predpovedí“, spoločnosť odhaduje, že ceny v týchto mestách budú v roku 2020 rásť tempom v rozmedzí od 0,1 po 4,9 percenta.

Ako sa boháči chránia pred koronavírusom?
Chodia na infúzie a nepodliehajú nákupnej panike

Prečo však tieto mestá a žiadne iné? Ani tieto mestá neboli voči šíreniu nákazy imúnne a doposiaľ sa z pandémie naplno nespamätali. Oživený záujem o nehnuteľnosti v prípade Lisabonu sa dá vysvetliť programom na udeľovanie občianstva. Odkedy sa vírus objavil v Číne, portugalský program pod názvom „Zlaté víza“, s pomocou ktorého môžu ľudia zo zahraničia získať občianstvo v Portugalsku, počtom žiadostí narástol podľa údajov spoločnosti Henley &Partners o 50 percent.

Tento program umožňuje získanie portugalského občianstva ľuďom buď za cenu milión eur, alebo v prípade, že si v Portugalsku zakúpia nehnuteľnosť, respektíve zrealizujú schválené investície v hodnote aspoň pol milióna eur. „Zlaté víza mali úspech predovšetkým u Číňanov, Brazílčanov a Turkov,“ hovorí Kate Everett-Allen z Knight Frank.

Monako. Ceny nehnuteľností by mali rásť aj v tomto „milionárskom meste. Foto: SITA/AP

V prípade Monaka je príbeh podobný. Ľudia s trvalým pobytom v krajine si môžu užívať nulové dane z príjmu či kapitálových ziskov. Keďže v Monaku je zároveň najväčšia koncentrácia milionárov na štvorcový meter na celom svete, len zriedka je tam nedostatok záujemcov o kúpu nehnuteľností. Kupci si zároveň môžu byť istí, že napriek hustej osídlenosti len málo z 13-tisíc miestnych milionárov tam žije po celý rok.

Šanghaj bol pred vypuknutím pandémie nového koronavírusu epicentrom čínskeho záujmu o kúpu luxusných nehnuteľností. Pred tým, ako boli v meste zavedené prísne opatrenia, si užíval najrýchlejšiu čínsku mieru rastu cien luxusných nehnuteľností v trojmesačnom období od novembra 2019 do januára 2020. Mnohí teraz dúfajú, že oživenie sa odzrkadlí aj na ďalších trhoch.

Súkromné lietadlá na kratšie lety

Spoločnosti ponúkajúce lety súkromnými lietadlami zažili rozkvitajúci biznis práve v čase, keď sa svet začal uzatvárať. Bohatí klienti boli ochotní zaplatiť veľa peňazí za to, aby sa vyhli prepchatým letiskám a unikli z krajín, do ktorých prestali lietať komerčné aerolinky.

Ale s nástupom izolácie už tento biznis klesol o 70 percent (v čase medzi polovicou marca a polovicou apríla), uvádzajú údaje spoločnosti WingX, ktorá mapuje obchodné lety. Situácia sa však opäť obracia, uvádza Wingx. Počet súkromných letov opäť rastie na dennej báze.

Čo dáte pod stromček miliardárovi? Boháči porozprávali o Vianociach

No nie všetky lietadlá sa vracajú na oblohu. Najrýchlejšie sa so situácie spamätávajú takzvané turbo-propelery (malé lietadlá poháňané vrtuľou).

Prečo? „Okrem letov medzi USA a Kanadou sú takmer všetky letecké aktivity lokálne,“ uvádza WingX.

Nákupy umenia online

V apríli zažil onlinový nákupný portál Artfinder najsilnejšie tržby v sedemročnej histórii spoločnosti. V priemere každých 12 minút sa predalo nejaké umelecké dielo a celkové tržby vzrástli o 65 percent.

Onlinové tržby z predaja umenia rástli už aj pred koronakrízou, uvádza spoločná správa švajčiarskej banky UBS a veľtrhu umenia Art Basel za vlaňajší rok. Najviac rástol predaj umeleckých diel v hodnote 2500 amerických dolárov a viac (nárast o 80 percent) a najdrahšie dielo predané online stálo 9 451 britských libier (11 572 amerických dolárov).

Dokonca aj tradičné aukčné domy ako Christie’s a Sotheby’s zaznamenali rastúci trend z online predaja. Sotheby’s predal počas 37 online aukcií od marca umenie v hodnote 70 miliónov dolárov a dokonca sa takto predávali aj drahé kúsky, ktorých predaj sa predtým bežne odohrával len priamo v aukčnej sieni. Tento mesiac ešte Sotheby’s očakáva predaj diela Giorgia Morandiho Natura Morta za odhadovaných 1 až 1,5 milióna dolárov.

David Hockney: Pool with Two Figures. Rekordný 90-miliónový predaj tohto diela sa uskutočnil ešte v čase pred koronou. Foto: Christie’s New York

No ani predaj za 1,5 milióna ešte nie je to, na čo sme boli z aukčných siení zvyknutí. Trh je ešte stále ďaleko od predajov, ktoré dosahoval pred šírením nového koronavírusu. V novembri 2018 sa napríklad v Chirstie’s New York uskutočnil rekordný predaj diela žijúceho autora. Obraz pop-artového umelca Davida Hockneyho (Pool with Two Figures) sa predal za viac ako 90 miliónov dolárov.

Aukčné siene majú pocit, že investori na takéto veľké míňanie cez online ešte nie sú pripravení. „Ideálna suma (na online kúpy) je zdá sa nižšia ako milión, skôr je bližšie k sume okolo 100-tisíc dolárov,“ hovorí Manuela Seve, zakladateľka a CEO online trhoviska Alpha’a.

Návrat k väčším nákupom bude však aj tak závisieť od jednej veci – či budú mať boháči po tomto všetkom ešte stále nejaké peniaze.

Autorom texte je Ollie Williams, ktorý píše pre Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso