30. apríla 2021

Od pondelka 3. mája platia na Slovensku nové protiepidemické pravidlá. Krajina sa prepne z tzv. bordovej do červenej fázy covid automatu, v treťom stupni varovania (bordové pásmo) zostáva už len 10 okresov. Uvoľnia sa aj podmienky vstupu do prevádzok. V spolupráci s právnikom vám preto prinášame odpovede na najčastejšie otázky ohľadom nových opatrení. 

V červených a ružových okresoch, teda vo väčšine, sa nemusíte od 1. do 21.hodiny preukazovať testom v obchodoch, školách či v práci. Od 21. hodiny až do 1. hodiny nasledujúceho dňa však aj pre tieto okresy platí zákaz vychádzania.

Obyvatelia ružových okresov sa teda v tomto čase musia preukázať testom, ktorý nie je starší ako 21 dní, ľudia z červených okresov potrebujú test, ktorý nie je starší ako 14 dní. Prípadne sa môžu preukázať potvrdením o očkovaní, o prekonaní ochorenia Covid-19 alebo o výnimke z testovania.

Testy treba ďalej ukazovať v práci či pri vstupe do prevádzok v bordových okresoch: Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

Výnimku majú len žiaci materských, základných, jazykových či špeciálnych škôl a študenti stredných škôl, rodičia však budú potrebovať pri vstupe do školy či škôlky negatívny test nie starší ako 7 dní (alebo potvrdenie o výnimke, o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia Covid-19).

Reklama

Regionálny covid automat platný od 3. mája:

Odpovede na najčastejšie otázky

Na najčastejšie otázky v súvislosti s novými opatreniami odpovedá pre Forbes.sk Juraj Štorcel, advokát GHS Legal.

Stále platí zákaz vychádzania?

Áno, stále platí zákaz vychádzania s výnimkami, ktoré sú bližšie špecifikované v uznesení vlády. Zároveň sa líši podľa situácie v okresoch. V okresoch zaradených do I. a II. stupňa varovania od pondelka 3. mája už napríklad nie je stanovený zákaz vychádzania počas dňa, ale iba od deviatej večer do jednej v noci nasledujúceho dňa. V okresoch zaradených do III. stupňa varovania platí zákaz vychádzania aj cez deň, avšak s väčším množstvom výnimiek. V noci je zase prísnejší.

Čím sa preukázať okrem testu?

Potrebujem sa každý týždeň testovať?

Týždenné testovanie je potrebné v okresoch, ktoré sú zaradené do III. stupňa varovania, nakoľko preukázanie tohto testu je naviazané na výnimky zo zákazu vychádzania. V okresoch, ktoré sú v I. a v II. stupni varovania nie je v zásade potrebné týždenné testovanie.

Majú zaočkovaní ľudia nejaké výnimky oproti ostatným?

Áno, majú. Osoby:

 • ktoré sú zaočkované tzv. vektorovou vakcínou (AstraZeneca alebo Johnson&Johnson) a od očkovania po 1. dávke uplynuli 4. týždne, nemajú povinnosť testovať sa, postačí im potvrdenie o očkovaní;
 • ktoré sú zaočkované tzv. mRNA vakcínou (Pfizer/BioNTech a Moderna) a od očkovania po 2. dávke tejto vakcíny uplynulo 14 dní, nemajú povinnosť testovať sa, postačí im potvrdenie o očkovaní.

Okrem uvedeného sa na zaočkovaných vzťahujú rovnaké opatrenia ako na tých, ktorí nie sú zaočkovaní.

Čo ak som prekonal Covid-19? Aké pravidlá pre mňa platia? Aké potvrdenie o prekonaní covidu potrebujem, kto mi ho vystaví?

Osoba, ktorá prekonala ochorenie Covid-19 za posledných 180 dní, nie je povinná sa testovať. Potvrdenie od lekára nie je potrebné, na preukázanie sa postačí aj esemeska o diagnostikovaní ochorenia Covid-19.

Cesta do práce a do školy

Červené a ružové okresy sa mali testovať každých 14 a 21 dní, platí toto pravidlo?

V podstate ani nie. Ako som už uviedol, v týchto okresoch zaradených do I. a II. stupňa varovania platí zákaz vychádzania od pondelka 3. mája iba po deviatej večer. Ak teda budete musieť ísť napríklad po deviatej večer do práce, budete potrebovať 14- alebo 21-dňový test. Na bežné činnosti počas dňa, ako je výkon práce, podnikania či nakupovanie, ho v týchto okresoch nepotrebujete.

Môžem ísť do práce, hoci mám home-office? Potrebujem špeciálne potvrdenie?

Samozrejme, do práce môžete ísť, aj keď môžete mať home-office (v súčasnosti je už len odporúčanou možnosťou výkonu práce). Zároveň už nie je potrebné mať špeciálne potvrdenie.

Aj pri ceste do zamestnania, na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti a späť,  je potrebné splniť nasledujúce podmienky:

Reklama
 • preukázanie sa negatívnym výsledkom testu (v závislosti od stupňa varovania v konkrétnom okrese);
 • preukázanie potvrdenia o zaočkovaní, v prípade vektorových vakcín (AstraZeneca, Johnson&Johnson), ak od očkovania po 1. dávke uplynuli 4. týždne
 • preukázanie potvrdenia o zaočkovaní pri mRNA vakcínach (Pfizer/BioNTech a Moderna), ak od očkovania po 2. dávke tejto vakcíny uplynulo 14 dní;
 • preukázanie potvrdenia o prekonaní ochorenia Covid-19 za posledných 180 dní;
 • preukázanie potvrdenia o tom, že zdravotný stav osoby neumožňuje osobe vykonanie testu na ochorenie Covid-19.

Ako je to teraz s testovaním na školách? Kto potrebuje test?

Od pondelka 3. mája nie je potrebné, aby sa deti na školách preukazovali negatívnym testom. Negatívny test teda nie je od pondelka potrebný na vstup dieťaťa do materskej, základnej, strednej či jazykovej školy.

Rúško alebo respirátor

Ako je to s respirátormi v interiéroch? Sú stále povinné alebo stačí rúško?

V interiéroch budov a prostriedkoch verejnej dopravy je stále povinný respirátor, ktorým sú riadne prekryté horné dýchacie cesty (nos a ústa). V niektorých prípadoch možno respirátor nahradiť rúškom. Ide najmä o zamestnancov pri výkone práce, ktorí trpia chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a zamestnancov s kožnými ochoreniami tváre, u ktorých by nosenie respirátora mohlo viesť k zhoršeniu stavu.

Výnimku na nahradenie respirátora rúškom pri práci môže udeliť zamestnávateľovi aj pracovná zdravotná služba alebo zástupcovia zamestnancov. Respirátor ani rúško nemusia mať nasadené osoby pri výkone športu na interiérových športoviskách.

Advokát Juraj Štorcel odpovedá na najčastejšie otázky. Foto: archív GHS Legal

Prechádzky a šport

Môžem si ísť po 21. hodine zabehať alebo na prechádzku do prírody?

Bohužiaľ, výnimka vo vzťahu k individuálnemu športu alebo účelu pohybu v prírode po tomto čase nie je stanovená. Zabehať si tak môžete ísť maximálne do deviatej hodiny večer.

Môžem si ísť po novom zabehať či zacvičiť v skupine? A musíme mať rúška?

Osoba pri výkone športu nie je povinná mať prekryté horné dýchacie cesty. Čo sa týka zabehania alebo zacvičenia v skupine, nie je to obmedzené. Skupina však nemôže mať viac ako 6 osôb, inak by už mohlo ísť o hromadné podujatie.

Ako je to s cvičením vo fitnesscentre? Aké pravidlá tam platia?

Pravidlá vo vzťahu k fitnesscentrám sú nasledujúce:

 • maximálna kapacita prevádzky fitnesscentra je 6 zákazníkov, a to bez ohľadu na podlahovú plochu prevádzky;
 • hygienické zariadenia v prevádzke fitnesscentra musia byť vybavené tekutým mydlom a papierovými utierkami;
 • je potrebná zvýšená frekvencia upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch a na dezinfekciu je potrebné použiť dezinfekčné prostriedky s virucídnym účinkom.

Terasy a reštaurácie

Môžem sa stretnúť s priateľmi na terase?

Áno. Vyhláška žiadnym spôsobom neupravuje, v akom vzťahu majú byť zákazníci na terase. Vyhláška obmedzuje výlučne odstup stolov.

Môžem si vyzdvihnúť jedlo v reštaurácii aj po 21. hodine?

Uvedené nespadá pod výnimku, preto nie je možné vyzdvihnúť si jedlo v reštaurácii aj po 21. hodine. Stále vám ho však môže reštaurácia doviezť.

Pohyb medzi okresmi

Za akých podmienok môžem cestovať do iného okresu?

Nakoľko sa epidemiologická situácia zlepšila, je povolené ísť mimo svojho okresu. Tu je potrebné preukázať sa negatívnym testom alebo potvrdením o očkovaní alebo o prekovaní ochorenia tak, ako to predpokladá COVID automat v konkrétnom okrese.

Ak som z bordového okresu, môžem ísť do červeného na chatu? Alebo z ružového do bordového?

Pokiaľ sa nachádzate v III. stupni varovania, teda v bordovom okrese, uznesenie vlády vám umožňuje uskutočniť cestu na účel individuálnej rekreácie alebo rekreácie členov spoločnej domácnosti. Na chatu tak môžete ísť, ale iba s členmi svojej domácnosti. Potrebný je sedemdňový negatívny test. Pre okresy v I. a II. stupni varovania zákaz vychádzania cez deň neplatí.

Rekreácia a rodinné oslavy

Je možné sa ubytovať v hoteloch a penziónoch? Aké pravidlá tam platia?

Áno, bola zavedená výnimka vo vzťahu k možnosti ubytovania v hoteloch a penziónoch, a to pri splnení nasledujúcich opatrení:

 • každá osoba, ktorá sa plánuje ubytovať v hoteli alebo penzióne, sa musí preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu alebo výsledkom RP-PCR na ochorenie Covid-19 nie starším ako 72 hodín (uvedená povinnosť neplatí pre deti do 10 rokov);
 • nie je povolená konzumácia pokrmov alebo nápojov v spoločných priestoroch prevádzky, teda nie sú povolené reštaurácie v týchto hoteloch a penziónoch;
 • maximálna kapacita izieb sú 2 dospelé osoby alebo osoby, ktoré sú členmi jednej domácnosti.

Môžem cestovať za rodinou do iného okresu?

Áno, je povolené ísť mimo svojho okresu, no je potrebné preukázať sa negatívnym testom alebo potvrdením o očkovaní alebo o prekovaní ochorenia tak, ako to predpokladá Covid automat v konkrétnom okrese. Avšak aj pri stretávaní sa s inými členmi rodiny odporúčame dodržiavať protiepidemiologické opatrenia.

Môžem zorganizovať rodinnú oslavu?

Aj napriek tomu, že súčasná epidemiologická situácia sa nepochybne zlepšuje, neodporúčame organizovať rodinné oslavy. Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva zakazuje všetkým fyzickým osobám, fyzickým osobám – podnikateľom a právnickým osobám usporadúvať hromadné podujatia športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej či inej povahy nad 6 osôb.

V prípade, ak sa na rodinnej oslave zúčastní max. 6 osôb, takúto rodinnú oslavu možno zorganizovať, avšak aj tu odporúčame, aby sa bral ohľad na ochranu zdravia týchto osôb a na prijaté protiepidemiologické opatrenia.

V okresoch zaradených v III. stupni varovania však stále pratí zákaz vychádzania aj počas dňa, pričom výnimku na účel cesty na rodinnú oslavu uznesenie vlády neupravuje.

Aký počet ľudí, ktorí nie sú z jednej domácnosti, sa môže stretávať?

Vo všeobecnosti neodporúčame, a to najmä z dôvodu dodržiavania protiepidemiologických opatrení, stretávanie sa ľudí, ktorí nie sú z jednej domácnosti. Avšak nakoľko platí zákaz zhromažďovania, stretávanie je obmedzené v počte max. 6 ľudí.

Od pondelka sa otvorili terasy prevádzok. Foto: TASR/ Jaroslav Novák

Kultúra a voľný čas

Kedy sa otvoria galérie, divadlá či kiná? Aké obmedzenia tam budú platiť?

Čo sa týka galérií, tieto sú už otvorené spolu s múzeami, knižnicami, zoologickými záhradami, botanickými záhradami a inými obdobnými inštitúciami. Na vstup sa vyžaduje od pondelka 3. mája predloženie 7-dňového testu, avšak iba v okresoch zaradených do III. stupňa varovania. V iných test nepotrebujete.

Divadlá a kiná (v exteriéroch) sa môžu otvoriť 3. mája, sú však stanovené viaceré opatrenia:

 • obmedzenie maximálnej kapacity zákazníkov;
 • zamedzenie kontaktnej interaktívnej práce s publikom;
 • úprava sedenia obecenstva tak, že medzi obsadenými miestami zostane jedno miesto neobsadené;
 • potreba prekrytia dýchacích ciest počas celej doby trvania podujatia;
 • povinnosť preukázania negatívneho výsledku antigénového testovania na ochorenie Covid-19 nie starším ako 24 hodín alebo negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín;
 • a iné podmienky, ktoré sa vzťahujú k zabezpečeniu obmedzenia šírenia ochorenia.

Cestovanie do zahraničia

Môžem cestovať do zahraničia na dovolenku?

Cesta na rekreáciu v zahraničí stále nie je medzi výnimkami, preto nie je možné vycestovať do zahraničia na dovolenku.

Keď som bola v zahraničí, musím absolvovať po návrate na Slovensko karanténu/test? Sú nejaké rozdiely podľa dĺžky pobytu v zahraničí, alebo platia vo všetkých prípadoch rovnaké podmienky?

Nerozlišuje sa dĺžka pobytu v zahraničí, no sú rozdiely medzi krajinami, z ktorých sa vraciate. Iné podmienky majú napríklad aj pendleri. Tu odporúčame sledovať príslušnú vyhlášku ÚVZ, ktorá upravuje pravidlá vstupu z konkrétnych krajín. Aktuálnu vyhlášku nájdete TU.

Môžem ísť na nákupy alebo na výlet do pohraničia? Ak áno, aké sú podmienky?

Vycestovanie do zahraničia, okrem cesty na rekreáciu, nie je zakázané. Avšak pri návrate je osoba povinná preukázať, že nevycestovala na účel rekreácie, musí sa preukázať negatívnym výsledkom testu (alebo potvrdením o zaočkovaní či potvrdením o prekonaní ochorenia).

S odkazom na uvedené tak výlet do pohraničného mesta nie je povolený (jedná sa o rekreáciu v zahraničí). A čo sa týka nákupov, neodporúčame vycestovať, keďže by to mohlo byť klasifikované ako rekreácia v zahraničí. Odporúčam sledovať aj opatrenia, ktoré sú platné a účinné v krajine, kam sa chystáte vycestovať.

Pokuty

Aká pokuta mi hrozí za nedodržanie opatrení?

Za nedodržanie opatrení hrozí osobe, ktorá spáchala priestupok počas mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu pokuta do 1 659 eur a v blokovom konaní do 1000 eur.

Aktuálnu vyhlášku, ktorá upravuje vstup osôb do priestorov prevádzok a priestorov zamestnávateľa, nájdete TU.

Aktuálnu vyhlášku, ktorá upravuje obmedzenia prevádzok a hromadných podujatí, nájdete TU.

Aktuálnu vyhlášku o karanténnych obmedzeniach po vstupe na územie SR nájdete TU.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?