30. septembra 2021

Pandémia zmenila nielen ponuku pracovných miest, ale aj spôsob náboru ľudí do firiem. Mnoho spoločností si stále vyberá budúcich zamestnancov na diaľku. Príprava na online pohovor však môže byť zradná a skutočne záleží na detailoch. Na čo by ste nemali zabudnúť, ak o danú prácu máte naozaj vážny záujem?

Pohovory sa preniesli do online priestoru, čomu sa museli prispôsobiť recruiteri aj uchádzači. Náboroví pracovníci museli vo veľmi krátkom čase prejsť do úplne novej reality a preklopiť celý proces do online sveta. To si vyžadovalo empatickejší a ústretovejší prístup a väčšiu flexibilitu.

Bez počítačových zručností to nejde

Všeobecne sa pri náboroch kladie väčší dôraz na adaptabilitu, flexibilitu a schopnosť riešenia problémov v online prostredí. Vzrástli aj nároky zamestnávateľov na počítačové zručnosti uchádzačov. Pred pohovorom je preto fajn rozmyslieť si odpovede na prípadné otázky: „Ako by ste vedeli vyriešiť tento problém na diaľku? Ako by ste virtuálne manažovali tím?“

Je dôležité tiež reálne zhodnotiť svoju úroveň počítačových znalostí a ak nie sú postačujúce, doštudovať ich. Keď budú požadované a budete ako uchádzač spĺňať ostatné požiadavky, prejavte ochotu doučiť sa ich v čo najkratšom čase.

U uchádzačov sa oceňuje napríklad snaha časovo sa prispôsobiť návrhom termínov pohovorov a neočakávať, že sa im bude pohovorujúci venovať po pracovnej dobe. Tým preukážete svoju flexibilitu a motiváciu získať pracovné miesto.

Reklama

Uchádzačom by som poradila poctivo sa pripraviť na pohovor – v súčasnosti prebiehajú online aj osobne – a každý z nich má špecifické požiadavky. Pozrime sa na ne bližšie.

Ako sa pripraviť na online pohovor

Výhodou je, že pri online pohovore nemusíte nikam cestovať, no je dôležité myslieť na tieto podstatné detaily:

  1. Klaďte dôraz na otestovanie počítačových technológií. Vyskúšajte si funkčnosť internetového pripojenia a otestujte jeho rýchlosť ešte pred skutočným pohovorom, aby ste potom neboli zaskočení, ak niečo nebude fungovať. Vyskúšajte si aj mikrofón a kameru.
  2. Nepodceňujte výber vhodného prostredia. Zabezpečte si tichú miestnosť, kde nebudete pri pohovore nikým a ničím rušení, samozrejmosťou je stíšiť si zvonenie na telefóne. Ak robíte pohovor z domu a nie ste sami, požiadajte členov domácnosti, aby vás nerušili. Tiež myslite na domácich miláčikov.
  3. Dôležité je aj pozadie. Sušiak na bielizeň alebo otvorená skriňa skutočne nepôsobia profesionálne. Riešením sú aj digitálne pozadia, ktoré ponúka väčšina komunikačných aplikácií.
  4. Nezabúdajte na vizáž. Aj keď ide o pohovor na diaľku, je dôležité sa upraviť a náležite sa obliecť. Pokladajte to za rovnako dôležité ako pri osobnom pohovore. Prispôsobte oblečenie typu pozície, o ktorú sa uchádzate. Pánom by som odporučila minimálne košeľu a dámam blúzku alebo slušný top. Taktiež sa náležite upravte. Neučesané vlasy a tepláky nie sú vhodný outfit.
  5. Overte si, ako pôsobíte v zábere kamery. Je viditeľná celá vaša tvár? (Ideálne je podľa mňa vidieť viac než len tvár). Overte si tiež, kam smeruje váš pohľad. Či máte kameru nastavenú tak, aby ste hľadeli do očí recruiterovi.
  6. Dôležité je aj osvetlenie. Vopred si vyskúšajte, či vás je dostatočne vidieť. Ideálne je prirodzené denné osvetlenie alebo dostatočné umelé osvetlenie. Pomôcť si môžete aj stolnou lampou.
  7. Buďte pozitívni. Aj na online pohovore cítiť vaše naladenie, úsmevom rozhodne nič nepokazíte.
  8. Buďte dochvíľni a pripojte sa radšej skôr, ako by ste mali meškať.

Osobný kontakt

Niektoré spoločnosti už prešli na osobné pohovory, preto sa vopred informujte, za akých podmienok sa stretnutie uskutoční. Napríklad či budete potrebovať rúško alebo respirátor, alebo či súhlasia s podaním ruky pri predstavovaní sa.

Na prvom kole interview by som sa hneď nepýtala na možnosti práce z domu. Pokojne to nechajte až na ďalšie kolo pohovoru, prípadne sa opýtajte, ako firma fungovala počas obdobia lockdownu. Ak nie je možné zaučenie online formou, prejavte svoju ochotu prísť sa zaučiť osobne.

Pri oboch typoch pohovorov sa informujte, aké budú ďalšie kroky a dokedy vás budú informovať o jeho výsledku. Na záver sa nezabudnite poďakovať a rozlúčiť.

Držím vám palce pri hľadaní práce!

Prispievateľka Mária Hrin Jurič pôsobí v oblasti ľudských zdrojov od roku 2002, najskôr v internom HR a neskôr na strane dodávateľa HR služieb. V súčasnosti pracuje v spoločnosti HR Innovations ako headhunter a HR consulting manager, kde pre svojich klientov manažuje nábory a obsadzuje pozície na manažérskej úrovni a pozície špecialistov. Pôsobí tiež ako poradkyňa v oblasti ľudských zdrojov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?