29. júna 2021

Obaja patria vo svojej práci k slovenskej špičke. Jeho kalendár ako svadobného fotografa je zaplnený na rok dopredu, ona vypredáva kapacity na lekciách jogy, pritom ešte pred štyrmi rokmi sedela v korporáte. V budovaní svojho biznisu má však jasno: „Nechcem umelo lákať publikum. Vyhýbam sa aj vyzývavej prezentácii. Možno mi tak počet fanúšikov rastie pomalšie, no viem, že sa prirodzene zaujímajú o obsah, ktorý tvorím,“ hovorí mladá lektorka.

Skorá ranná joga, raňajky na slnkom zaliatej terase a každý víkend dávka turistickej alebo cestovateľskej inšpirácie. Život mladého páru, ktorý na Instagrame sleduje viac ako 6-tisíc ľudí, nielenže pôsobí veľmi harmonicky a inšpiratívne, ale taký aj v skutočnosti je.

Obaja z dvojice pracujú ako freelanceri a profesijne sa venujú tomu, čo ich baví. Naučili sa zosúladiť svoje kalendáre a s veľkou dávkou disciplíny ťažia zo života na voľnej nohe to najlepšie. Ako sa im to darí?

Pravidlo úspešných

Za profesiou inštruktorky jogy stojí jej pracovitá a ambiciózna nátura. Petra Kozejová okrem súkromných lekcií vedie hodiny jogy v meste, na dedine aj v prírode pri západe slnka a nebráni sa ani novým konceptom ako joge na jazere s využitím paddleboardu.

Keďže sa pred dvomi rokmi rozhodla vymeniť svet korporátu za život na voľnej nohe, sama nad sebou drží pevnú ruku. „Naučila som sa skoro ráno vstávať a nájsť si čas pre seba. Na začiatku dňa je ešte okolie utlmené, nie som nikým a ničím rušená počas vlastnej jogovej praxe. Vstať dostatočne skoro je pre mňa základom, inak by som mala pocit, že toho počas dňa nestihnem toľko, ako by som chcela,“ hovorí Petra.

Reklama

Svoj deň štandardne začína okolo šiestej ráno a ešte neskoro večer po návrate z poslednej lekcie plní obsah na sociálnych sieťach. Do klubu ranných vtáčat sa postupne pridal aj Ľuboš, ktorý pôvodne holdoval skôr práci v nočných hodinách.

Začiatok od nuly a raketový štart

Hoci mala Petra k športu vždy blízko, joge sa naplno začala venovať len pred pár rokmi. Ako inštruktorka teda začínala celkom od nuly.

„Zo začiatku bolo ťažké nepodľahnúť tlaku a stresu, keď na moje lekcie prišli dvaja či traja ľudia. Kládla som si otázky, či to celé vôbec má zmysel. Keď však človeka niečo baví a dáva do toho srdce, možno to chvíľu trvá, chce to trpezlivosť a odhodlanie, no napokon to vyjde,“ hovorí Petra.

Jej partner Ľuboš bol pre ňu (nielen) v začiatkoch biznisu veľkou oporou, keďže v tom čase žil na voľnej nohe vyše 10 rokov. Pôvodne začínal ako svadobný hoby fotograf popri inej práci. Dnes je to viac ako 12 rokov, čo sa živí fotením svadieb.

Petra sa nezľakne ani nových nápadov, akým je joga na paddleboarde. Foto: archív Petry Kozejovej

Aj Petrine lekcie začalo časom navštevovať viac ľudí. Odchádzali spokojní, a tak o Joge s Češkou, ako sama nazýva svoje lekcie, povedali svojim známym. Dnes sú jej hodiny vyhľadávané nielen v meste, ale dokonca aj na dedine – a ľudia sú za Petrou ochotní dochádzať.

Plnohodnotný čas pre seba a spoločné rituály

Ľubošov kalendár ovplyvňujú najmä svadobčania. Ako jeden z najlepších svadobných fotografov na Slovensku má kapacity naplnené aj na celý rok vopred. Od apríla až do októbra nesú jeho víkendy prívlastok pracovné.

Aj napriek naplnenému harmonogramu si pár dokáže vyhradiť dostatok času na spoločné aktivity. „Zvyčajne spolu raňajkujeme a pripravujeme si obed. Dobu, počas ktorej sa venujeme pracovným veciam, sa snažíme v maximálnej miere zosúladiť. Tiež sa držíme zásady, že nedeľa patrí rodine a plnohodnotnému spoločnému času. Vždy si ju nechávame voľnú,“ hovorí Ľuboš, ktorý fotí približne tri desiatky svadieb ročne.

Dvojica spoločne precestovala už veľkú časť sveta. Foto: archív Ľuboša Ďuricu a Petry Kozejovej

Šikovný fotograf je tiež členom prestížnej Asociácie slovenských svadobných fotografov. Obdobie koronakrízy zvládol aj vďaka dopytu po produktovej fotografii, keďže sa mnohé firmy a spoločnosti začali sústrediť na svoju prezentáciu v on-line priestore.

Vášniví cestovatelia neholdujú hotelom

Kým v sezóne pracujú, mimo nej si zbalia batoh, aby cestovali po svete. Dvojica objavuje rôzne krajiny cez chute a spôsob života domácich obyvateľov, a to najčastejšie mimo komerčne vyhľadávaných destinácií.

Aj pri cestovaní po Slovensku sa prejavuje ich slobodný duch. Namiesto hotelových postelí nocujú priamo v teréne a východy či západy slnka si užívajú z kufra svojho auta, ktoré si špeciálne prispôsobili na tento účel. „Ostávame tam, kde sa nám páči. Nič neplánujeme, nie sme viazaní časmi check-inu v hoteloch. Je to absolútna sloboda výberu, kde sa nám páči a kde ostaneme cez noc,“ hovorí Ľuboš s úsmevom.

Niekedy však do sveta Ľuboša zavedie aj jeho práca. Hoci fotí prevažne slovenské svadby, svadobné páry ho oslovujú aj na fotenie v zahraničných destináciách. Vtedy si vie sympatická dvojica spojiť pracovné cesty s ďalšími výletmi.

Spoločne precestovali už napríklad Maroko či Izrael, no najviac sa im páčilo v Ázii. „Veľmi radi ochutnávame exotické chute a dané krajiny spoznávame aj cez gastronomickú turistiku. Preto nám veľmi učarovali nepoznané chute a vône Ázie,“ prezrádza dvojica, ktorá najbližšie plánuje návštevu Talianska. Po ňom ich čaká pracovná cesta na Srí Lanku.

Osobný rast a vzdelávanie

Na sociálnych sieťach sa Petra snaží osloviť najmä ľudí, ktorí sa zaujímajú o jogu a zdravý životný štýl.

V hoteli by ste ich hľadali márne, dvojica preferuje slobodu rozhodnutí. Foto: archív Ľuboša Ďuricu a Petry Kozejovej

Aj pravidelne ponúkané spolupráce si šikovná Češka vyberá precízne. Štylizovaným selfie s produktmi sa vyhýba, prijíma len spolupráce, ktoré jej dávajú zmysel a korešpondujú s jej životným štýlom.

Sociálne siete sú pre ňu dôležité, pretože jej pomáhajú presadiť sa aj v iných krajinách a osloviť širšie publikum. V tom jej pomáhajú profesionálne fotografie a videá z jej jogovej praxe. Málokto by však povedal, že si ich vyštudovaná daniarka zhotovuje sama, často bez pomoci partnera. Hoci Petra žije s profesionálnym fotografom, chce sa učiť nové veci a zdokonaľovať sa v tom, čo robí a sama sa posúvať na vyššiu úroveň.

Kým si dvojica užíva slobodu freelancerského spôsobu života, v budúcnosti má veľké plány. Ľuboš, holdujúci gastronómii a kvalitnej káve, sníva o kaviarni s poctivou kávou, Petra zasa o jogovom štúdiu nad kaviarňou alebo priamo v prírode.

Hoci sami hovoria, že je dobré mať plány, ostávajú otvorení tomu, čo im život prinesie.

Reklama
Petra Kozejová a Ľuboš Ďurica žijú v malej obci v okrese Považská Bystrica a pár tvoria už niekoľko rokov. Petra vyštudovala dane a profesijne pôsobila v oblasti financií, až kým v roku 2017 úplne nepresedlala na jogu. Za pár rokov sa vypracovala na úspešnú lektorku. Hodiny vedie v Považskej Bystrici i Hornom Lieskove, hosťuje aj v jogových štúdiách.

Jej sociálne siete sú výkladnou skriňou zdravého životného štýlu a lásky k cestovaniu či turistike. Mnohé spoločné okamihy dvojice zachytáva objektívom Ľuboš, ktorý patrí medzi najlepších a najvyťaženejších svadobných fotografov na Slovensku. Predtým pracoval v rodinnej firme, svadobnou fotografiou a okrajovo i produktovým či reklamným fotením sa však živí už viac ako 12 rokov.

Obaja zdieľajú veľkú vášeň pre turistiku, cestovanie a nekonvenčné objavovanie rôznych krajín a kultúr.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?