Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
13. mája 2021

Čerpacia stanica má byť aj miestom na doplnenie energie. „Mala by sa stať priestorom, kde motoristi dokážu vyriešiť veľa svojich každodenných potrieb na jednom mieste,“ hovorí nový retail manažér Michal Kubinec. 

OMV slávi 30 rokov na slovenskom trhu. Čo všetko ste za ten čas stihli?

Prvú čerpaciu stanicu sme otvorili v máji 1991 v Bratislave na Hečkovej ulici. Tento rok otvárame už 100. pobočku. Priniesli sme na slovenský trh kvalitné palivá MaxxMotion a 100+ oktánový benzín. Veľký dôraz kladieme na kvalitnú gastro ponuku. Naši zákazníci nájdu v reštauráciách VIVA kvalitnú kávu, ale aj čerstvé bagety. Priniesli sme na Slovensko umývacie linky Cadis a stojany AdBlue pre osobné autá. Založili sme klub SMILE & DRIVE, ktorý prináša verným zákazníkom množstvo výhod. Svojimi bodmi môžu cez systém Dobrý anjel podporiť mnoho rodín, ktoré zápasia so zákernou chorobou.

„Na OMV si potrpíme na čerstvosť produktov a na rozmanitosť ponuky,” hovorí nový retail manažér, Michal Kubinec. Zdroj foto: Archív OMV

Veľký dôraz kladiete na gastro ponuku. Prečo je pre vás taká dôležitá?

Čerpaciu stanicu dnes už chápeme ako miesto na čerpanie energie nielen pre auto, ale najmä pre jeho posádku. Nájde tu všetko potrebné a obsluha funguje rýchlo. Na OMV si potrpíme na čerstvosť produktov a na rozmanitosť ponuky. Veľkou prioritou je pre nás kvalitná káva.

Keď navštívime OMV čerpaciu stanicu o päť rokov, v čom sa bude líšiť od tej dnešnej?

Aj o päť rokov natankujete benzín a naftu. Tieto palivá budú zrejme šetrnejšie k životnému prostrediu. Pravdepodobne budú obsahovať viac aditív zameraných na znižovanie emisií, ktoré budú navyše zlepšovať technické parametre. Pribudnú stojany s AdBlue pre nákladné a osobné autá. Čerpacie stanice budú digitálnejšie a predpokladám, že pribudnú rýchlonabíjačky na elektrické vozidlá. Verím, že budeme ponúkať vysoký štandard kávy i čerstvých bagiet. OMV má byť priestor, kde motoristi vyriešia veľa svojich každodenných potrieb na jednom mieste.

Na čelo slovenskej OMV nastupujete v čase pandémie. Ako to ovplyvňuje vaše zámery?

Za najväčšiu výzvu považujem prácu z domu, keďže zníženie mobility pre nás znamená aj zníženie dopytu. Prekonávame to rozšírením ponuky a optimalizáciou nákladov. Investujeme do digitalizácie. Zároveň si budeme zvykať na to, že osobný kontakt s kolegami bude sporadickejší a IT nástroje, na ktoré sme si pri práci privykli, už zostanú. 

Veľkou výzvou sú aj klimatické zmeny. Ako vidíte úlohu ropného priemyslu a automobilizmu?

Klimatické zmeny sú fakt. Petrolejársky priemysel investuje do rozvoja infraštruktúry pre alternatívne palivá, aby uľahčil ich nástup. OMV sa zaviazala, že do roku 2050 chce pri svojej prevádzke dosiahnuť nulové emisie. Na dvoch čerpacích staniciach máme solárne panely, ktoré pokrývajú veľkú časť ich spotreby elektrickej energie. Zatvorili sme chladničky a halogénové svietidlá nahradili LED-ky. Na umývačkách recyklujeme vodu a používame ekologicky odbúrateľnú chémiu. K tejto snahe sa môžu pridať aj zákazníci. Cez program zmenšovania uhlíkovej stopy môžu podporiť naše environmentálne projekty a vyvážiť tak produkciu skleníkových plynov.