21. júla 2021

Štadióny postavené, športovci prítomní – a napriek tomu jednej z najväčších udalostí roku 2021 hrozí, že sa vôbec neuskutoční. „Situácia týkajúca sa koronavírusu sa môže zlepšiť, ale aj zhoršiť. Musíme premýšľať o tom, čo urobíme, ak by sa takáto vec stala,“ povedal Toširo Mutó, šéf organizátorov tohtoročných hier.

Usporadúvanie olympijských hier je okrem iného vrcholnou diplomaciou, a tak z jeho diplomatických slov letí do sveta jasný odkaz: Možnosť zrušenia hier existuje. „Pokračujeme v monitorovaní situácie a v prípade potreby zvoláme ďalšie rokovania piatich strán,“ nevylúčil Mutó krízovú verziu.

Päť uvedených strán pozostáva z organizačného tímu, Medzinárodného olympijského výboru (MOV), Medzinárodného paralympijského výboru, zástupcov japonskej vlády a oblasti metropolitného Tokia (superaglomerácia okolo japonskej metropoly, kde sa koná väčšina súťaží).

Olympijská bublina je narušená

Šéf MOV Thomas Bach zatiaľ podobnú možnosť odmietol, hovorkyňa hier zase naznačila, že sa „stopercentne sústredí na usporiadanie úspešných hier“. Ale so všetkým máva covid, presnejšie rastúci počet pozitívnych prípadov medzi účastníkmi olympiády.

Keďže tento rok sa hry konajú bez divákov na tribúnach, mala byť bublina pevnejšia ako zvyčajne, pretože športovci aj novinári majú prísny zákaz ju opustiť. Plán však zlyhal ešte pred slávnostným začiatkom.

Reklama

Nová vlna a veľké straty

Prípadné zrušenie olympijských hier by spôsobilo značné hospodárske straty, pre Medzinárodný olympijský výbor z čisto finančného hľadiska prakticky nepripadá do úvahy. Medzi porazených už možno zároveň počítať japonských hotelierov, ktorí čelia vlne zrušených rezervácií.

Ak by sa hry v najhoršom prípade stali spúšťačom novej vlny pandémie, Japonsku by hrozili dlhšie a tvrdšie lockdowny.

„Keby sa olympiáda stala takouto rozbuškou, ekonomické straty by boli nakoniec omnoho väčšie ako pri zrušení hier,“ varoval ekonóm Takahide Kiuči z Nomura Research Institute.

Článok vyšiel na Forbes.cz. Autorom je Miroslav Němý.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?