Ekonomiky OECD (Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) prechádzajú rýchlym starnutím populácie, čo vedie k väčšej vekovej diverzite na pracoviskách než kedykoľvek predtým. Ľudia nielen žijú dlhšie, ale aj dlhšie pracujú.
John Goodenough, ktorému vďačíme za najdôležitejšiu zložku lítium-iónovej batérie, mal 97 rokov, keď získal s kolegami Nobelovu cenu. Thomas Edison zase získal patent na umelý kaučuk ako 83-ročný.
Predsudky však robia zo starnutia čosi negatívne. Za vzor produktívnosti a efektívnosti sa považuje mladý duch aj telo. Kolektívne myslenie zostalo zaseknuté v predstave, že starnutie nevyhnutne znamená nízku odolnosť, nedostatok flexibility, pomalosť a chorobnosť.
Kríza stredného veku – mýtus alebo skutočnosť?
Názorov na krízu stredného veku je veľa aj vo vedeckých kruhoch. Je zaužívané, že akékoľvek neobvyklé správanie okolo pomyselnej polovice života sa pripisuje tejto kríze. U každého sa však prejavuje inak a mnohé mýty vznikli práve pre zjednodušovanie tejto témy.
Jedným z mála všadeprítomných faktorov, ktorý ovplyvňuje psychické aj fyzické zdravie, je stres. Je súčasťou mnohých zmien spojených s chorobami, vzťahmi, syndrómom prázdneho hniezda či smrťou blízkeho. Pridávajú sa rastúce nároky v práci a klesajúca výdrž zvládať záťaž s nadhľadom.
Výrazné býva aj emočné nepohodlie, ktorým generácia zrelých ľudí reaguje na akúsi životnú prázdnotu, podceňovanie a pocit bezradnosti či frustrácie.
Čaká nás „dlhšie“ – žiť, učiť sa aj zarábať
So zvyšujúcou sa dlhovekosťou sa rozsah stredného veku posúva nahor. Niektorí psychológovia ho definujú od štyridsaťpäťky, odborný časopis Psychology Today ho zase vymedzuje od 40. do 60. roku života.
Na rozdiel od našich predkov máme výhodu v tom, že dĺžka života trvalo rastie v dôsledku vedeckých vymožeností. Ale rýchlosť starnutia sa nezmenila. Vplýva naň však mnoho faktorov od životného štýlu, stravovania, fyzickej aktivity, prekonaných ochorení až po genetiku.
Mnohé mentálne limity si ľudia vytvárajú sami, keď podceňujú starostlivosť o duševné zdravie.
Na základe toho, čo robíme, čo sa učíme a čo si predstavujeme, sa náš mozog neustále premieňa. Pretvára svoju štruktúru a vytvára nové spojenia neurónov. Hovoríme o neuroplasticite.
Čím častejšie a intenzívnejšie sa niečím zaoberáme, tým pevnejšie a trvalejšie budú zmeny, ktoré v mozgu nastanú.
Vďaka tomu nie sme závislí od vzorcov správania, ktoré sme zdedili po svojich predkoch, ale môžeme ich meniť a trénovať proaktívny postoj do vysokého veku. Mnohé mentálne limity si ľudia vytvárajú sami, keď podceňujú starostlivosť o duševné zdravie.
Potenciál stredného veku je nenahraditeľný
Podľa OECD tvorili v roku 2022 ľudia vo veku 45 až 64 rokov takmer tretinu celkovej pracovnej sily v EÚ. Títo zamestnanci hrajú dôležitú úlohu pri rozvoji ekonomiky. Majú často bohaté skúsenosti, ktoré odovzdávajú mladším generáciám. Sú medzi nimi významní inovátori a podnikatelia, prinášajú nové nápady a riešenia.
Ľudia v strednom veku prispievajú k zveľaďovaniu spoločnosti nielen skúsenosťami, ale sú aj dôležitými spotrebiteľmi, ktorí majú dostatok financií na nákup luxusných výrobkov a služieb.
Zamestnávatelia sa však môžu stretávať aj s rôznymi problémami:
- Potreba ďalšieho vzdelávania a rozvoja zručností. Pre udržanie konkurencieschopnosti na trhu práce sa potrebujú zrelí ľudia ďalej rozvíjať a mať na to vytvorené vhodné podmienky.
- Diskriminácia na základe veku. Predsudky spôsobujú obchádzanie istých vekových kategórií pri obsadzovaní niektorých pozícií. Nutnou sa ukazuje prevencia šikanovania a prijímanie opatrení proti znevýhodňovaniu.
- Potreba flexibilného pracovného prostredia.
- Zdravotné ťažkosti.
Zúročené investície do ľudí
Ako im čeliť? Aby sme efektívne zúročili potenciál strednej generácie, treba vytvárať vhodné podmienky.
vhodné podmienky prinesú ovocie
Prax potvrdzuje, že sa firmám osvedčuje nasledujúce:
- Podpora fyzického a duševného zdravia: Ponuka rôznych programov prevencie vyhorenia, wellbeingu, pohybových aktivít, wellnessu alebo terapeutických služieb pomáhajú zamestnancom lepšie zvládať stres a zlepšovať celkovú pohodu a kvalitu života.
- Mentorovanie a koučing: Vďaka nim ľudia v kríze stredného veku získavajú nové perspektívy, zlepšujú svoje zručnosti a nachádzajú nové príležitosti na sebarealizáciu.
- Podpora diverzity a inklúzie: Na pracovisku je dôležité, aby sa každý bez rozdielu veku, pohlavia alebo iných odlišností cítil akceptovaný, rešpektovaný a bol súčasťou tímu. Zdravá pracovná kultúra netoleruje prejavy neznášanlivosti.
Máme možnosť aj na Slovensku sledovať, že sa firmy snažia nachádzať spôsoby, ako podporiť zdravie a pohodu zamestnancov (nielen v strednom veku). Vedia, že sa to premietne do vyššej produktivity, nižšej fluktuácie a lepším vzťahom na pracovisku.