21. júla 2020

Na Slovensku je ohrozených 60-tisíc pracovných miest, ktoré môžu v auguste a v septembri zaniknúť, ak štát nenavýši pomoc. Upozornili na to v utorok predstavitelia Klubu 500 združujúceho veľké priemyselné podniky. Hlavný problém vidia v konaní premiéra Matoviča.

Združenie vyzýva premiéra Igora Matoviča, aby neblokoval opatrenia na záchranu pracovných miest. „Slovensko čelí najväčšej kríze od druhej svetovej vojny a podnikom už dochádza dych,“ upozornili predstavitelia Klubu 500. Len medzi ich členmi (zamestnávatelia s viac ako 30-tisíc pracovníkmi) avizujú firmy ohrozenie päťtisíc pracovných miest, čo je viac ako 15 percent zamestnancov. „Ak vychádzame zo stavu ekonomiky, kde je 1,9 milióna ľudí zamestnaných v súkromnom sektore, pri optimistickom predpoklade, že sú ohrozené tri percentá pracovných miest, ide celkovo o takmer 60-tisíc pracovných miest,“ vyčíslil výkonný riaditeľ združenia Tibor Gregor.

Ako zamestnávatelia hodnotia “kilečko”?
Vítajú menej byrokracie, no mnoho opatrení chýba

Ako dodal, štát síce predĺžil lehotu na vyplácanie príspevkov na záchranu pracovných miest, avšak ich výškou sa nezaoberal. „Máme vedomosť, že na rokovanie vlády bol opakovane predložený návrh na navýšenie podpory, ktorý bol však zo strany predsedu vlády zamietnutý,“ uviedol predseda Klubu 500 Vladimír Soták, spolumajiteľ a šéf Železiarní Podbrezová. Vládnu koalíciu vyzýva, aby upustila od debaty o „podružných“ témach a venovala sa prioritne riešeniu dosahov koronakrízy. „Je potrebné si uvedomiť, že nik iný ako súkromný sektor nenapĺňa a do budúcnosti nenaplní štátny rozpočet,“ dodal Soták.

Vláda predstavila opatrenia Lex Korona

Aktuálna výška štátnej pomoci podľa združenia pokrýva od 11 do 35 percent celkových osobných nákladov, čo nepokryje ani výšku povinných odvodov do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Opakovane preto žiada vládu na čele s premiérom, aby zdvojnásobila kompenzáciu na maximálnu výšku 1 100 eur na zamestnanca a spätne doplatila príspevok za mesiace od začiatku vypuknutia koronakrízy.
Slovenskej republike schválila Európska únia približne päť miliárd eur na udržanie pracovných miest a na podporu ekonomiky. „Kým v západných krajinách vyčlenili vlády v rámci štátnej pomoci rádovo niekoľko tisíc eur na obyvateľa, na Slovensku je to necelých tisíc eur,“ dodalo združenie. Slovenská republika vyčerpala len 500 miliónov eur a doteraz vynaložila zhruba 91 eur na obyvateľa, vyčíslilo združenie.

„Darmo dva mesiace komunikujeme, nemáme problém s ministerstvami, ale s predsedom vlády,“ kritizuje Soták kroky premiéra s tým, že Matovič si podľa neho myslí, že mu patrí krajina.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?