10. augusta 2021

Keď sa nám niečo nepodarí, bývame sklamaní, smutní a cítime sa menejcenní. Ale s neúspechom sa stretáva skutočne každý. Často totiž zabúdame na to, že aj najúspešnejší a najinšpiratívnejší ľudia sveta boli niekedy (a určite nie raz) odmietnutí. Aj história ukazuje, že mnoho príbehov úspešných ľudí hovorí o veľkej odolnosti, vytrvalosti a odvahe… Čo si z toho môžeme vziať? 

Nedávno, keď som bola na večeri, mi zavolala moja dcéra: „Nedostala som sa na ďalšiu letnú stáž,“ povedala so sklamaním v hlase. Nebol to jej prvý odmietavý list, ktorý dostala a je pravdepodobné, že ani posledný.

Desiatky miliónov ľudí na celom svete sa v poslednom roku ocitli bez práce a cítia sa sklamaní. Bez ohľadu na to, v akej ste pozícii, skôr či neskôr aj vy zažijete situáciu, keď sa budete cítiť odmietnutí a menej hodnotní, než by ste chceli byť. Neberte to však ako koniec sveta.

Odmietnutá bola aj Oprah či Einstein

Ak sa pozriete do histórie, tak zistíte, že väčšina príbehov úspešných ľudí sú príbehy o veľkej odolnosti, vytrvalosti a odvahe… o (opakovanom) riskovaní zlyhania, o sebazaprení a o tom, aby hodnotenia druhých ľudí nezničili to, čo do seba vložili.

Napriek tomu, keď rozmýšľame o úspešných ľuďoch, často prehliadame ich neúspechy a zameriavame sa výlučne na ich najoceňovanejšie úspechy – ocenenia, ktoré získali, milióny, ktoré zarobili, majstrovstvo, ktoré dosiahli alebo ich konečný odkaz a miesto, ktoré si získali v historických knihách.

Reklama

Vedeli ste napríklad, že Oprah Winfrey na začiatku kariéry, keď sa uchádzala o prácu novinárky, na pohovore povedali, že „nemá tvár pre televíziu“? Alebo, že keď bol Albert Einstein malý chlapec, tak si jeho učitelia mysleli, že je „zaostalý“ (nevedel čítať do siedmich rokov) a že Polytechnická škola v Zürichu zamietla jeho žiadosť a považovala ho za nedostatočne bystrého pre ich váženú inštitúciu? Alebo že o niekoľko rokov neskôr, po príchode do Ameriky, sa pravidelne stretával s antisemitizmom spojeným s ešte väčšou kritikou?

A potom tu máme taktiež Walta Disneyho, ktorého pokusy kresliť pre noviny boli mnohokrát odmietnuté. Niektorí redaktori zašli až tak ďaleko, že mu povedali, že mu proste „chýba prirodzený talent“. Ale on ďalej skúšal, až sa jedného dňa sympatický minister zľutoval nad mladým karikaturistom a zamestnal ho, aby pre neho kreslil v malej, špinavej kôlni za kostolom. Raz si Walt všimol malú myš, bežiacu po podlahe, tak ju načrtol. A tak vznikol Mickey Mouse.

Disneyho odmietli 300-krát

Ale tam sa Disneyho príbeh nekončí. Jeho koncept vybudovať zábavný park, ktorý by bol „najveselším miestom na Zemi“ bol vraj bankármi a finančníkmi odmietnutý viac ako 300-krát. Až do jedného dňa, keď niekto povedal áno.

Samozrejme, môžete mať pocit, že nemáte veľa spoločného s ľuďmi ako Disney, Oprah či Einstein. Pri počúvaní takýchto príbehov je prirodzené predpokladať, že „mali len šťastie“ – že boli v správnom čase na správnom mieste, alebo mali veľmi dobré kontakty, boli výnimočne talentovaní či inteligentní… na úrovniach, ktoré ďaleko presahujú vás.

Síce je možné, že mali z každého trošku, no nikdy by nemohli dosiahnuť to, čo dosiahli, keby si príliš pripustili negatívne hodnotenia, ktoré o nich (a o ich nápadoch) urobili iní, ak by brali odmietnutie príliš osobne a dovolili, aby neúspechy obmedzili ich odvahu.

Dobrou správou je, že tak, ako ktokoľvek iný, aj vy máte rovnakú schopnosť povzniesť sa nad odmietnutie a odraziť sa od neúspechov.

Nebojte sa riskovať

Moja dcéra, študentka na vysokej škole v New Yorku, sa pokúša získať stáž aj po tom, čo jej posledný pokus zrušili v marci minulého roka. Keď priznala, aké veľké sklamanie to bolo, pozbierala sa a povedala: „Neboj sa, mami, viem, že toto je len odmietnutie nateraz a nie odmietnutie navždy.“ Zdá sa, že moja nezávislá dcéra ma predsa len počúva!

Keď sa o 10 rokov pozrieme späť, príležitosti, ktoré teraz nevidíme, budú nad slnko jasnejšie. A hoci neviem, aké príležitosti to budú, viem jedno: využijú ich len tí, ktorí riskovali, že zlyhajú.

4 užitočné otázky

Skúste sa teraz zamyslieť nad nasledujúcimi otázkami:

  1. Beriete negatívny feedback, zlyhanie alebo odmietnutie príliš osobne? Ako to na vás vplýva?
  2. Bráni vám v riskovaní strach z toho, že vás niekto odsúdi?
  3. Pripisujete väčšiu dôležitosť názorom iných (ktoré môžu byť často subjektívne, skreslené aj nesprávne) ako vlastným názorom? Obmedzuje to vašu budúcnosť?
  4. Aké nové možnosti by sa vám mohli otvoriť, ak by ste sa rozhodli riskovať viac bez ohľadu na to, či vám hrozí odmietnutie?

Skutočnosť, že koncepciu zábavného parku Walta Disneyho, ktorý by bol „najveselším miestom na Zemi“, odmietlo 300 bankárov a finančníkov predtým, ako niekto povedal áno, alebo že Tom Brady bol draftovaný ako 199. hráč v NFL v roku 2000, je dôkazom toho, že niekedy ľudia hodnotia budúci potenciál iných na základe ich minulých výkonov a nemajú tušenia, čo sa v nich ukrýva.

Ste jedineční, využite to

Keď som pred niekoľkými rokmi robila rozhovor s Richardom Bransonom, dlho sme sa rozprávali o riskovaní a o učení sa „zlyhávať vopred“. Keď spomínal na to, ako uvádzal na trh spoločnosť Virgin Cola, povedal: „Každé riziko stojí za podstúpenie, pokiaľ je to pre dobrú vec a prispieva to k lepšiemu životu.“

Nájdite si chvíľku na to, aby ste si ujasnili, čo riskujete, keď niečo neskúsite a nerisknete ďalšie odmietnutie.

Máte jedinečnú kombináciu predností, schopností a odborných znalostí. Možno vám sú niektorí ľudia podobní, ale nikto nie je rovnaký ako vy. Buďte na ten rozdiel hrdí.

Neberte si odmietnutie k srdcu

Znova a znova zisťujem, že strach zo súdenia brzdí ľudí oveľa viac ako akékoľvek vonkajšie prekážky. Nebrzdí ich ani tak samotné odmietnutie, ale následný pocit, že nie sú dosť dobrí. Odmietnutie si totiž až príliš pripúšťajú a berú osobne.

Iróniou je, že sa vyhýbame možnosti odmietnutia, ale pritom odmietame sami seba predtým, než by to mohol urobiť ktokoľvek iný. Takže skúste urobiť dve veci:

  1. Prestaňte si interpretovať odmietnutie ako niečo viac, než len rozhodnutie (pravdepodobne iracionálne), ktoré niekto urobil a ktoré nebolo také, ako ste chceli.
  2. Odvážte sa častejšie riskovať to, že budete odmietnutí. Nie preto, aby utrpela vaša hrdosť, ale preto, aby ste rozšírili svoju budúcnosť.

Budete riskovať, že niekedy to emocionálne zabolí? Áno. Ste predsa človekom. Predstavte si však možnosti, ktoré by sa vám otvorili, keby ste sa pohli vpred s myšlienkou, že odmietnutie je jednoducho len cestou k tomu, aby ste odhalili svoj plný potenciál a žili lepší život.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?