30. júna 2021

Už je to takmer dekáda, odkedy sa Zuckerbergov spolubývajúci z Harvardu stal najmladším self-made miliardárom na svete. Dustin Moskovitz je o rovných osem dní mladší ako Zuckerberg a hoci z Facebooku odišiel, profituje z neho dodnes. V roku 2008 však spoluzaložil ďalší známy softvér, ktorý vďaka pandémii slušne vzrástol. Nedávno, v septembri 2020, išiel Moskovitz na burzu a spravil zo svojej Asany verejne obchodovateľnú spoločnosť. Jeho príbeh je poháňaný najmä trpezlivosťou… a taktiež pandémiou. 

V kalendári sa písal 16. august 2020. Syntetická hudba v múzeu v San Franciscu ohlasovala začiatok prejavu Dustina Moskovitza. Prichádza na pódium v nezapravenej sivej košeli, rifliach, bielych teniskách a s dôkladne ostrihanou bradou a začne prezentáciu o budúcnosti Asany, aplikácie určenej na pracovnú spoluprácu.

Jeho päťminútový prejav sa konal uprostred pandémie v Kalifornii a bol dopredu nahratý v prázdnej sále a streamovaný cez Youtube. Ale to vôbec nevadí. CEO Asany sa rád drží v ústraní a publikum mu nechýba.

(Rebríček najbohatších ľudí na rok 2021 bol vystavený v marci, číselné údaje sú platné k 5. 3. 2021, pozn. ed.)

O mesiac a pol na to vstúpila Asana na newyorskú burzu a dosiahla trhovú kapitalizáciu vo výške viac ako 4 miliardy dolárov. Mladý programátor, filantrop a podnikateľ má momentálne „na konte“ viac ako 24 mld. USD, a to vďaka akciám Facebooku aj rozšírenej práce z domu, ktorá počas pandémie podporila rast Asany.

Reklama

Najmladší miliardár

Miliardár Moskovitz (37) sa stal známym hlavne ako spoluzakladateľ Facebooku s Markom Zuckerbergom. Od roku 2011 bol na niekoľko rokov najmladším miliardárom na svete. Ale odkedy odišiel z obľúbenej sociálnej siete, Moskovitz a Justin Rosenstein (38), ktorý s ním založil Asanu, sa udržiavajú v úzadí. V tichosti sa snažia vyriešiť odveký problém: koľko úsilia premrháme zbytočnou prácou.

Foto: Forbes.com

„Boli sme dosť šokovaní a frustrovaní tým, koľko spoločného času premrháme tým, aby sme všetko vyjasnili a získali všetkých na našu stranu,“ povedal Moskovitz počas rozhovoru pre americký Forbes.

Drží sa v úzadí

Moskovitz vytrvalo odmietal tvrdý štýl Silicon Valley. Na rozdiel od kultúry Facebooku, ktorá je rýchla a bezohľadná, Moskovitz vytvoril Asanu úplne iným spôsobom. Dáva pozor, aby nebola len ďalšou horúcou novinkou, ktorá vyprchá rovnako rýchlo, ako prišla. Zameriava sa na dlhodobú životaschopnosť s pravidlom, že nezvýši počet užívateľov o viac ako dvojnásobok ročne.

Asana mala v novembri 2018 hodnotu 1,5 miliardy dolárov a fungovala bez mediálneho ošiaľu a fundraiserov. To je v silnom kontraste s jej konkurenciou, akou je napríklad Monday.com (spoločnosť so sídlami v New Yorku a Tel Avive, ktorá sa zaoberá tímovým manažmentom) a Notion (aplikácia novej generácie, ktorá sa zaoberá zaznamenávaním poznámok).

Čiastočne je to jej introvertným CEO, ako sám seba opísal Moskovitz. Tvrdí, že súhlasil s dlhým rozhovorom pre Forbes len preto, že mu jeho PR manažéri sľúbili, že do konca roka už nebude musieť poskytovať žiadne ďalšie rozhovory.

„Nabalenie snehovej gule si vyžaduje čas,“ hovorí a vyvracia, že by chcel zámerne rozširovať svoj podnik pomaly: „Cieľom bolo byť rýchlym, ale z dlhodobého hľadiska, nie z krátkodobého. Teraz zberáme úrodu z toho, čo sme zasiali,“ dodal Moskovitz.

Mal len 19 rokov

Asana skutočne naberá rýchlosť. Všetko naznačuje, že mala rekordný rok, čiastočne vďaka covidu a tomu, ako sa mení pracovné prostredie. V auguste minulého roka zverejnila Asana zisk 142,6 milióna dolárov za fiškálny rok 2020, čo predstavuje medziročný nárast o 86 %. To stačí na to, aby sa Asana zaradila na 17. miesto zoznamu Cloud 100 za rok 2020, čo je každoročný rebríček najlepších svetových súkromných spoločností v oblasti cloud computingu, v ktorom bola rok predtým na 41. mieste.

Moskovitz mal len 19 rokov, keď v roku 2004 pomohol Zuckerbergovi na internáte v Harvarde založiť Facebook. O rok a pol neskôr odišiel zo školy a spolu so Zuckerbergom sa presunul do Silicon Valley.

Keď mal 23, bol vedúci inžinierstva v jednej z najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností sveta. Vtedy sa spoznal s o rok starším Rosensteinom, ktorého Facebook v roku 2007 „ulovil“ z Googlu.

Justin Rosenstein, spoluzakladateľ spoločnosti Asana. Foto: Youtube/Asana

Moskovitz, syn učiteľky a psychiatra z malého mesta na Floride, bol vo Facebooku známy dlhými hodinami kódovania, ale rád sa držal v úzadí. Rosenstein, ktorý pomohol vybudovať populárnu chatovú službu Gmail, pochádza z Bay Area a je, naopak, spoločenský a umelecky založený.

Vznik Asany

V tom čase trávil Moskovitz víkendy aj noci vytváraním jednoduchého správcu úloh pre projektový tím Facebooku a Rosenstein mu povedal, že na podobnom internom nástroji pracoval v Googli. Spojili teda sily a nasledujúcich niekoľko mesiacov strávili naplno vývojom služby Tasks, ktorá sa rozšírila do celého Facebooku a zahŕňala agendy, správu produktov a dokonca sčasti aj sledovanie kancelárskeho vybavenia.

Čoskoro si boli istí, že ak chcú naozaj vytvárať správne nástroje, musia opustiť Facebook. „Boli sme presvedčení, že v budúcnosti bude existovať niečo ako Asana, aj ak by sme ju nevytvorili my,“ hovorí Moskovitz.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Asana (@asana)

Nebolo to živé ako sociálna sieť alebo koncepčne ambiciózne ako rakety či umelá inteligencia. Ale aj vesmírne spoločnosti a neziskové organizácie potrebujú koordinovať personál. Asana, ktorej názov je zo sanskritského slova s významom zoradenie (keďže jej tvorcovia sú nadšencami jogy) by mohla pomôcť všetkým.

Reklama

„Mal som pocit, že je to príležitosť, ktorú sme nemohli odmietnuť,“ hovorí Rosenstein.

Zo začiatku boli skeptickí

V tmavej kancelárii vo východnej časti štvrte Mission v San Franciscu získali Moskovitz a Rosenstein prostriedky od všelikoho z technologickej elity v Bay Area, vrátane facebookových veteránov Zuckerberga, Seana Parkera a Petera Thiela. Avšak vo vnútri boli mnohí skeptickí, tvrdí Moskovitzov kamarát Eric Rie:. „Nevyzeralo to, že z toho niečo bude.ׅ“

Keďže boli oslobodení od tlaku získavania financií, ktorý startupy mávajú, Moskovitz a Rosenstein strávili mesiace kódovaním a rozprávaním sa s potenciálnymi zákazníkmi predtým, ako dodali jej prvú verziu v novembri 2011. Najskôr ju nechali na šesť mesiacov zdarma, aby získali používateľov, a potom pridali premium verziu – tzv. freemium, ktoré úspešne používajú aj Dropbox či Zoom.

Dnes používajú Asanu zamestnanci vo viac ako 75-tisíc spoločnostiach, vrátane AT&T, Google a NASA, aby im pomohla prevziať kontrolu nad časom. V apríli 2021, Asana naplno rozbehla partnerský program, respektíve ekosystém, ktorý ju prepája s viac ako 200 poskytovateľmi rôznych služieb od Zoomu cez Microsoft až po Slack či Salesforce.

„Situácia je taká, že ľudia v práci používajú komunikačné nástroje, sú na stretnutiach prostredníctvom Zoomu, alebo rozoberajú pracovné záležitosti cez Slack. Tvoria obsah buď v Adobe alebo v Canve, Figme, Dropboxe či Boxe. Ale to je všetko rozdielne, a keď chce mať spoločnosť jeden zdroj informácií o tom, kto robí čo a kedy, tieto činnosti sa musia prepojiť do jednej platformy,“ povedal vtedy Billy Blau, vedúci pre rozvoj spoločnosti Asana.

Inkluzívna firemná kultúra

Moskovitz a Rosenstein si vytvorili interne idealizovanú firemnú kultúru. Rozprávali sa s odborníkmi, priviedli koučov a využívali referenta pre rozmanitosť a inklúziu, aby to bolo presne také, ako to má byť.

Moskovitz, ktorý roky študoval budhizmus a vodcovské stratégie, vytvoril organizačný diagram spoločnosti, v ktorom bol na spodku, aby reprezentoval kmeň spoločnosti. Asana sa vyhýba tradičným výkonným titulom a namiesto nich menuje ľudí vedúcimi konkrétnej témy alebo obchodného výsledku.

Ako hovorí Moskovitz, je správne, že spoločnosť, ktorá je zameraná na lepšiu tímovú spoluprácu, do nej aj investuje: „Chceme praktizovať to, čo kážeme; zistiť, čo je najlepšie a exportovať to.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Asana (@asana)

Mockovitz sa taktiež stal lepším lídrom. Vo Facebooku, keď mal cez 20 rokov, bol známy svojou prchkosťou, ale tvrdí, že sa naučil príliš sa neznepokojovať. Odvoláva sa na citát Jona Kabat-Zinna: „Nemôžete zastaviť vlny, ale môžete sa naučiť surfovať.“

„Pred asi piatimi alebo šiestimi rokmi sme sa rozprávali o myšlienke, že každý má vnútorný vek, ktorý je celý život rovnaký,“ hovorí Scott Phoenix, zakladateľ Vicarious (tento stratrup zaoberajúci sa všeobecnou umelou inteligenciou je Moskovitzovou jedinou investíciou, v ktorej je riaditeľom predstavenstva). „Opýtal som sa Dustina, aký je jeho vnútorný vek a on povedal, že pravdepodobne 112.“

Filantrop

Moskovitz zvládol ďalší test, keď v roku 2019 Rosenstein odišiel z predstavenstva na čiastočný úväzok. A tak Moskovitz nie je len CEO, ale aj jedinou tvárou Asany.

Jeho najväčším krokom za posledný rok bolo vstúpenie na burzu. Moskovitzovi blízki tvrdia, že jeho plán vstúpiť na burzu bol motivovaný túžbou zvýhodniť zamestnancov a potvrdiť nie svoje ego, ale model budovania spoločnosti.

Nejde o to, že by potreboval peniaze: „Nemyslím, že som ich niekedy počula rozprávať o ziskoch,“ hovorí Diana Chapman, koučka vedenia, ktorá nielen radí Moskovitzovi a jeho tímu, ale aj jeho mame a manželke Cari Tuna. (Tuna je bývalá reportérka Wall Street Journalu. Stará sa o ich filantropické aktivity, keďže podpísali The Giving Pledge.)

Moskovitz tvrdí, že získať motiváciu na prácu je v súčasnosti jednoduchšie ako pred 10 rokmi, keď bola Asana ešte len začínajúcim startupom. „Ak by tento problém nestál za vyriešenie alebo by to nebol životaschopný biznis, skončil by som,“ hovorí. „Naše poslanie je ako šité na mieru pre momentálnu situáciu a táto príležitosť nás nabíja energiou.“

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je redaktor . S prispením redakcie Forbes Slovensko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?