26. októbra 2021

Aby čelili vyhoreniu zamestnancov uprostred pandémie, ponúkajú niektoré firmy okamžité dni voľna. Niektoré – ako LinkedIn, Nike alebo zoznamka Bumble – dali v lete každému zamestnancovi týždeň voľna navyše. Aj tak však pribúdajú dôkazy o ďalších a ďalších vyčerpaných zamestnancoch.

Takéto prípady zamestnávateľov pobádajú, aby zašli ešte ďalej a zaviedli dlhšie voľno, takzvaný sabatikal. Cieľom je, aby si udržali špičkových zamestnancov a pomohli zabrániť výpovediam, ktorých počet je v niektorých sektoroch rekordný.

Minulý rok začal aj poradenský gigant PwC ponúkať jeden- až šesťmesačné voľno pri 20 percentách platu. Týždeň predtým zverejnil americký Národný úrad práce štatistiky o rekordných 4,3 milióna zamestnancoch, ktorí dali výpoveď v auguste.

Veľká rezignácia

Viac a viac pracovníkov odchádza, či už preto, že si nachádzajú lepšie zamestnanie inde, alebo nie sú pripravení vrátiť sa do kancelárie, keď ich pracoviská začnú zvolávať späť.

Súčasne sa objavujú otázky o tom, nakoľko efektívne sú programy pre vysoko úspešných, či by nemohli spôsobiť nerovnosti a či nepovedú k potenciálnym konfliktom medzi zamestnancami.

Reklama

„Výzvou je otázka, komu to vlastne ponúkate,“ hovorí Brian Kropp, viceprezident výskumu v Gartner. Niektorí ľudia si nemôžu dovoliť mesiace so zníženou mzdou. „Je tu obava, že na tento program odíde veľa ľudí, alebo ak ho ponúknete len niektorým ľuďom, ako si vyberiete, ktorí to budú? To vytvára všetky možné problémy so spravodlivosťou.“

Radšej sabatikal ako výpoveď

„Sme ako všetci ostatní: určite sme zaznamenali nárast žiadostí aj schválených sabatikalov alebo dovoleniek,“ hovorí Joe Atkinson, produktový a technologický riaditeľ PwC. Dodáva, že je oveľa lepšie, ak si zamestnanci vezmú sabatikal, ako by mali odchádzať z firmy.

V spoločnosti Synchrony riešia podrobnosti toho, ako bude sabatikal fungovať. Zamestnanci na plný úväzok, ktorí majú odpracovaný rok až dva, budú oprávnení podať žiadosť o sabatikal a počas voľna dostanú zníženú mzdu.

Neuviedla náklady na program, hovorkyňa však povedala, že takéto programy firma považuje za „investíciu“, ktorá sa vypláca udržaním, angažovanosťou a kultúrou.

Od projektu k projektu

Rachel Montañez, kariérna trénerka z Orlanda na Floride hovorí, že vyhorenie je veľmi rozšírené medzi ženami a že viacerí jej klienti žiadajú jednorazové sabatikaly.

Napriek tomu si všimla problém: Niektorí zamestnávatelia podporujú predĺžené voľno, ak si ho pracovníci zoberú povedzme preto, aby napísali knihu, ktorá zvýši profil danej spoločnosti.  „Neviem, aké to bude efektívne, ak sa len ponoria do iného projektu bez dovolenky,“ podotýka.

Sabatikal na boj proti vyhoreniu môže byť  lákavý najmä pre pracujúce matky, ktoré nemajú pocit, že by mali dostatok platenej dovolenky. Pracoviská opustili vlani v o veľkých počtoch, keď sa rozbehlo online vyučovanie a obmedzené možnosti starostlivosti o deti tak postavili pred ich kariéru neriešiteľné výzvy.

V reakcii na to taktiež niektoré firmy oživujú alebo prispôsobujú vzdelávacie a školiace programy, ktoré majú uľahčiť opätovný návrat do práce.

Vyhorenie nie je prepracovanosť

„Všetky tieto firmy dávajú ľuďom voľno. Nemyslím si, že to je problém. Veľa ľudí teraz potrebuje oddych. Ale toto nie je udržateľné riešenie,“ hovorí Liz Wiseman, publicistka a poradkyňa pre manažment.

Vo svojom výskume zistila, že skutočná príčina vyhorenia je často nedostatočný pocit uznania. „Vyhorenie nie je dôsledkom nadmerného množstva práce. Vyhorenie je dôsledok príliš malého uznania. Tvrdo pracuješ, ale nikam sa nedostávaš.“

Zamestnávatelia budú tiež musieť dávať pozor, aby neboli preťažení zamestnanci, ktorí počas voľna svojich kolegov musia vyplniť „dieru“, ktorá po nich dočasne vznikla.

Autorka Jena McGregor je senior editorka Forbes.com.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?