1. júla 2021

Aj počas dní voľna vám chodí množstvo pracovných správ a vy máte problém na ne neodpovedať? V covidovej ére nie je ľahké vysvetliť klientom či kolegom, že máte dovolenku. Keďže mnohí z nás ešte stále do veľkej miery využívajú home office a našu komunikáciu „naživo“ nahradili rôzne aplikácie, práca je skoro vždy s nami a ani naši kolegovia často netušia, že máme voľno a potrebujeme načas vypnúť.

Opýtali sme sa úspešných majiteľov, šéfky a šéfov firiem na ich tipy, ako si vyčistiť hlavu a nezblázniť sa z návalu práce, keď sa z dovolenky vrátia. Sú však medzi nimi aj takí, ktorí na dovolenke pracujú – a robia to radi. Pohodová atmosféra im totiž často prináša nové nápady, ktoré vo firme vedia neskôr využiť či zrealizovať.

Róbert Dusík, Titans Freelancers

Róbert Dusík, managing director Titans freelancers. Foto: Titans freelancers.
 • Príprava sa u Róberta Dusíka začína zhruba 3 – 4 týždne vopred. Spolu s Marekom Greškom, spoluzakladateľom firmy, si začínajú chystať kalendár a agendu počas ich neprítomnosti. Kľúčom je vyriešiť čo najviac dôležitých vecí ešte pred odchodom na dovolenku alebo ich preplánovať.
 • Pri letných dovolenkách vždy alternujú. „Členovia všetkých tímov vedia, že ak počas mojej dovolenky vznikne akákoľvek situácia, ktorá si vyžaduje moju pozornosť, majú sa obrátiť na Mareka, ktorý má úplne všetky vstupy na riešenie čohokoľvek, čo sa u nás deje.“
 • V prípade, že sa niekto vyslovene dožaduje komunikácie s Róbertom, nastavil si špeciálnu adresu s najvyššou prioritou, no hovorí, že len málokedy na ňu príde e-mail. „Ľudia si čoraz viac vážia súkromný priestor na relax a čas s rodinou, a teda aj v prípade vážnejších tém sa obrátia práve na Mareka,“ hovorí Róbert Dusík.
 • Okrem iného má emailového klienta v mobile nastaveného tak, aby sa mu prioritne zobrazovali urgentné emaily s vyššie popísanými príznakmi a až potom ostatné emaily denného/štandardného charakteru, ktoré počkajú na jeho návrat.
 • Rovnaký spôsob automatického SMS odpovedača (Android aplikácia) má nastavený aj pre prichádzajúce telefonáty počas dovolenkového dňa, kedy má čas s rodinou vyhradený pre seba, na oddych a zábavu.
 • Ako dodáva, už dlhodobo nepoužíva žiadne zvonenia ani vibračné upozornenia (ani v práci). „Všetko sa mi synchronizuje s hodinkami a ak si nastavím režim nerušiť (s výnimkou dôležitých rodinných kontaktov a Mareka), vôbec nevibrujú a nerušia. Ak však zavibrujú, viem sa hneď na ich displeji pozrieť, či je to niečo urgentné a teda, či je potrebné ísť k telefónu, alebo neskôr k laptopu.“
 • A aj keď si na každú dovolenku vždy berie aj laptop, primárny cieľ je neotvoriť ho. „Nosím ho práve pre prípady, že by bolo potrebné sa do niečoho pozrieť serióznejšie a kde už obrazovka smartfónu nie je postačujúca.“
 • „V hodinkách aj v mobile mám vždy nastavené rôzne typy predvolených odpovedí a správ, ktorých odosielanie môže byť buď manuálne (na môj podnet) alebo automatizované (podľa rôznych pravidiel a kritérií).“

Marek Greško, Titans Freelancers

Marek Greško, CEO Titans freelancers. Foto: Titans freelancers

Počas bežných pracovných dní mu príde viac ako 160 emailov a rieši zhruba 20 až 30 telefonátov a väčšiu časť jeho kalendára tvoria mítingy. Pracovný deň u neho teda znamená 10 – 12 hodín práce. „Dovolenka je pre mňa odmenou a teším sa na ňu tak tri mesiace dopredu,“ hovorí Marek Greško. Ako sa teda na ňu pripravuje, aby si mohol naozaj oddýchnuť?

 • S prípravou začína zhruba mesiac pred dovolenkou. Snažím sa dopredu vyriešiť všetko, čo je možné, aby som mal na dovolenke čo najväčší pokoj a nemusel riešiť operatívu, administratívu a úlohy, ktoré spadli v kalendári do termínu dovolenky.“
 • Približne týždeň pred dovolenkou odovzdám Robovi Dusíkovi moju agendu a veci, čo neviem vyriešiť dopredu a bude potrebné sa im venovať počas mojej neprítomnosti.
 • Napíšem všetkým kolegom, nech si pri písaní každého emailu alebo v prípade telefonátu rozmyslia, či je nevyhnutné, aby ma kontaktovali.
 • V deň odchodu na dovolenku si nastavím v emailoch odpovedač na Roba, ktorý ma v prípade mojej neprítomnosti zastupuje.
 • Dôležitý hack č. 1: Mám iba jedno telefónne číslo a iba jeden mobil s operačným systémom Android. V telefóne mám dvoch používateľov – mňa ako súkromnú osobu a pracovný profil. Takto mám tieto dva svety pevne oddelené. Nemusím nič odinštalovať, jednoducho stačí, keď si prepnem používateľa, ktorý je mimo pracovného sveta. Toto pomáha, ale stále sa nezbavíte telefonátov počas dňa.
 • Dôležitý hack č. 2: Keď som na dovolenke, neberiem si väčšinou nikam so sebou mobilný telefón, niektoré dni ho dokonca úplne vypínam. Všetko môže počkať 1 – 2 dni. V telefóne mám tiež nastavené, že sa mi automaticky vypne o 23.00 a znovu zapne až o 10.00 ráno.
 • Vždy si beriem na dovolenku aj notebook, ktorý zapínam vždy večer, keď už manželka aj deti spia, robím to v dvoj- alebo štvordňových intervaloch. Čítam si a čistím emaily, odpisujem na zmeškané hovory. Ideálne je, aby som toto nemusel robiť vôbec, ale dokážem oddeľovať prácu od oddychu a takto si aspoň minimalizujem agendu, čo ma bude čakať po mojom návrate.
 • V odpovedači mám dovolenku nastavenú približne o dva dni dlhšie, aby som mohol po návrate z dovolenky nerušene pracovať a doriešiť veci. Takto viem pomaličky nabehnúť do pracovného tempa a nezblázniť sa.

Michal Meško, CEO Martinusu

Michal Meško z Martinusu. Foto: Archív Forbes

Pri odchode na dovolenku robím viacero „opatrení“. Jednak tie klasické – zapínam si „out of office“ a s kolegami zdieľame, kto a kedy ideme na dovolenku – cez zdieľaný kalendár aj vnútornú sociálnu sieť. Okrem praktického dôvodu je to aj vedomé „inšpirovanie“ ostatných, pretože neraz mávame problém, že ľudia zabúdajú čerpať dovolenky.

Mám len jeden telefón, takže neviem oddeliť pracovný a súkromný. Našťastie, klasických telefonátov aj za bežných okolností mávam minimum, väčšina mojej komunikácie beží cez Zoomy, maily či chaty.

Reklama

Dôležitejšie sú teda viaceré „self-hacky“, ktoré sa snažím robiť, aby som si dovolenku naozaj užil a oddýchol si. Za tie roky som vyskúšal rôzne veci a ladím to aj podľa toho, v akom stave sebakontroly sa práve nachádzam. Pár vecí, ktoré zvyknem robiť, ak sa bojím, že by som inak neodolal a riešil aj prácu:

 • vypnutie všetkých notifikácií (aj bežne ich mám zapnutých už pomerne málo, no pri dovolenke vylúčim prakticky všetky),
 • nové usporiadanie plochy mobilu (vymazanie všetkých pracovných aplikácií),
 • zmena hesla do e-mailového konta či firemnej sociálnej siete (mám ho uložené v password manageri, ale už len samotný proces jeho nájdenia a zadania je zvyčajne dostatočne odradzujúci,
 • dočasné vymazanie aplikácií (pracovných aj sociálne médiá).
 • Najextrémnejšie bývalo zamknutie telefónu do trezoru v hoteli, no stále je pohodlné mať na výletoch poruke nástroj s foťákom či navigáciou, takže to veľmi nevyužívam.
 • Na dovolenky nikdy nenosím notebook, nosím však iPad, na ktorom krízovo prácu urobím, ale nie je to také pohodlné ako na notebooku.

Daniela Mišurová, managing director DHL Express Slovakia

Daniela Mišurová, šéfka spoločnosti DHL Express Slovakia. Foto: Miro Nôta

Pre mňa je základom úspechu vopred odkomunikovaná dovolenka so svojimi priamymi podriadenými a zvolenie svojho zástupcu.

 • V čase mojej dovolenky je môj zástupca a aj moja asistentka k dispozícii a automatická odpoveď na moje maily ide na nich.
 • Mám veľmi dobrých kolegov a navzájom si doprajeme dovolenkový oddych a snažíme sa jeden druhého nekontaktovať, pokiaľ nejde o niečo výnimočné.
 • V neposlednom rade je to na mne, aby som sa dokázala udržať a nekontrolovať si obsah emailovej schránky veľmi často. Zvyčajne to robím raz denne a to iba preletím, či tam nie je niečo urgentné. Snažím sa na e-maily nereagovať.

Terézia Jacová, investment manager Neulogy Ventures; spoluzakladateľka Lumus Investment Collective

Terézia Jacová. Foto: archív Lumus Investment Collective
 • Už asi dva roky mám nastavený denný mód bez notifikácií – v práci aj mimo nej. Okrem hovorov a SMS nevidím na obrazovke telefónu nič iné, pokiaľ si vyslovene aplikáciu (email, whatsapp, slack) neotvorím. Musím ísť teda cielene do aplikácie, aby som videla, čo sa deje. A robím to len vtedy, keď idem pracovať, alebo ak chcem mať pracovný update. Vytvorilo mi to vcelku zdravú pracovnú disciplínu a keď mám dni off, do emailu s radosťou ani nenazriem.
 • Pred pár rokmi som počas svadobnej cesty mala celý mesiac telefón v lietadlovom režime a používala ho iba ako foťák. Bolo to asi to najlepšie, čo sa mi mohlo stať – nikdy potom som to však už, žiaľbohu, na dovolenkách nezreplikovala.

Ladislav Ambrovics, výkonný riaditeľ Minit Slovakia

Ladislav Ambrovics, výkonný riaditeľ spoločnosti Minit Slovensko. Foto: archív Minit Slovensko
 • Termín plánovanej dovolenky komunikujem svojim kolegom v dostatočnom predstihu, aby bol čas na doriešenie otvorených zásadných vecí pred mojím odchodom.
 • No ak mi počas dovolenky napadne niečo, čo môže byť pridanou hodnotou pre moju spoločnosť, prepínam do firemného módu aj počas dní voľna. Vnímam to ako prirodzený proces, lebo na dovolenke je moja myseľ otvorenejšia, dokážem vnímať veci s nadhľadom a rád plánujem budúcnosť.
 • Ak je však nutné intenzívne pracovať aj počas dovolenky, je prospešné si nastaviť presný pomer práce a oddychu, vyhradiť si určený čas práce, pripraviť si všetky potrebné dokumenty, aby sa eliminovali časové straty.
 • Priznávam, že niekedy mám naozaj rád a venujem sa pracovným záležitostiam po neskorších raňajkách počas dovolenky. Práca v klimatizovanej hotelovej izbe s pekným výhľadom práve o tomto čase pôsobí na mňa veľmi upokojujúco.
 • Som značne aktívny človek, preto aj moje dovolenky sú o aktívnom oddychu a zážitkoch. Nedokážem len tak vypnúť a dva týždne ležať na pláži bez činnosti. Avšak vnímam aj benefity offline dovolenky, teda stráviť pár dní bez pripojenia na internet a mobilného signálu, kde má človek čas utriediť si vlastné myšlienky. Myslím si, že aj tento druh dovolenky je potrebný a z času na čas žiadaný.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?