16. júna 2019

Pred štyrmi rokmi som odišla z pohodlnej práce, v ktorej som ročne zarobila šesťcifernú sumu. Túto bezpečnú zónu pravidelnej výplaty som vymenila za nepredvídateľný svet podnikania. 

Keď sa vypracujete na vrchol firemného rebríka, tak môže byť ťažké odísť. Tu sú niektoré z najväčších lekcií, ktoré som sa po mojom odchode z dobre platenej práce naučila:

Potrebovala som menej peňazí, než som si myslela

Mohla som odísť oveľa skôr. Odchod z práce som však odkladala, pretože som sa chybne domnievala, že v mojom biznise musím zarobiť presne toľko, koľko som dostávala v korporátnej práci.

Máte zapnutého kariérneho autopilota? Tieto 3 znaky to odhalia

Keď zarobíte viac peňazí, tak začnete rozhadzovať a vaše výdavkové návyky sa zmenia. Robí to však váš život lepším? Uvedomila som si, že v skutočnosti som vôbec nepotrebovala veľa vecí, ktoré som kupovala.

Uvedomíte si skutočný dôvod, pre ktorý ste pripútaní k peniazom

Musela som sa pýtať samej seba, prečo som bola taká pripútaná k onej šesťcifernej ročnej mzde. Prečo som pracovala tak tvrdo, aby som sa k tejto sume dostala, a ako som vlastne chcela použiť tieto peniaze?

Týchto 5 signálov vám prezradí, že robíte zlé kariérne rozhodnutie

Čoskoro som si uvedomila, že mojou skutočnou motiváciou, pre ktorú som chcela zarábať viac peňazí, bolo to, aby som si mohla dovoliť dovolenky, dobrodružstvá, čas a priestor na relax či cestovanie. Všetko to som však mohla mať i bez tejto sumy. Mohla by som si dovoliť robiť tieto veci, aj keby som mala menej peňazí.

Presťahovať sa do zahraničia vám môže priniesť slobodu

Len čo prišiel bod zlomu, tak mi čosi napadlo. Išla som na internet a začala som sa stretávať s mne podobnými ľuďmi, ktorí však žili v zahraničí. A vtedy mi to došlo. Možno nemusím zostať v Kanade. Možno by som mohla žiť v zahraničí a mať taký život, aký som vždy chcela.

Objavila som iné, nekonvenčné spôsoby života

Začala som hľadať alternatívne spôsoby života a narazila som na svet digitálnych nomádov a ľudí, ktorí cestovali a pracovali na diaľku cez počítače. To bolo neuveriteľne úžasné. Čoskoro som si uvedomila, že dokážem z práce odísť oveľa rýchlejšie, než som si pôvodne myslela.

Prvý biznis, do ktorého sa po odchode z korporátneho sveta pustíte, nemusí byť váš posledný

Moje prvé podnikanie bolo prechodné. Zostala som v rovnakej oblasti medzinárodného vzdelávania a cestovania. Vybudovala som teda agentúru, ktorá predávala programy študentom, cestovateľom a učiteľom.

Vlastný biznis vás nemusí urobiť šťastnými

Vždy budem vďačná za svoj prechodný biznis. Priniesol mi totiž dostatočný príjem, vďaka ktorému som mohla v pôvodom zamestnaní skončiť. V priebehu pol roka som sa však opäť necítila so svojou kariérou spokojná. Necítila som sa tak naplnená, ako som dúfala.

Keď máte kontrolu, tak môžete robiť prácu, ktorú si naozaj užívate

Urobila som krok späť. Dala som si pauzu a znovu som preskúmala, čo by som chcela robiť alebo vytvoriť v ideálnom svete. Premýšľala som o tom, čo ma napĺňa, a tiež o veciach, ktoré by som vedela ľahko zvládnuť.

Nájdenie ďalších ľudí, ktorí prechádzajú podobným problémom, je neoceniteľné

Bála som sa osamelosti, ktorú som zažila na svojej podnikateľskej ceste. A chýbalo mi klebetenie s kolegami. Bola som spoločenská osoba, hoci som sama pracovala efektívne. I napriek tomu som potrebovala občas s niekým spolupracovať, komunikovať či vôbec byť v komunite.

Našťastie som na internete (cez skupiny, fóra a sociálne siete) našla spôsoby, ako stretnúť ľudí, ktorí sú na rovnakej ceste. Taktiež som začala chodiť do coworkingových priestorov po celom svete, aby som nebola sama.

Vždy nájdete spôsob, ako to zvládnuť

Tiež som sa nesmierne obávala, že nebudem zarábať dosť peňazí a že sa dostanem na ulicu (úprimne, na toto som myslela viac než len párkrát). Okrem toho som bola v dlhoch (na účte som dlžila od tisíc do tritisíc amerických dolárov) asi trikrát. No zaviazala som sa, že sa to už nikdy nestane. A ani sa to nestalo. Samozrejme, občas som zažila paniku, keď môj zostatok na účte klesol o čosi viac, než sa mi páčilo, no postupne som nabrala viac odvahy.

Podnikanie je ako duchovná cesta

Dozviete sa veľa o tom, čoho ste vlastne schopní. Tiež sa ako ľudia zmeníte, pretože v podstate musíte. Niekedy žartujem, že jeden rok v biznise je ako desať rokov terapie. Myslím si však, že sa v tom ukrýva i viac než len kus pravdy.

Keď ste podnikateľom, tak sa musíte ukázať, vystúpiť z radu a samého seba vyzývať takým spôsobom, akým by ste to v klasickom zamestnaní od deviatej do piatej nikdy nedokázali. Zvyčajne, keď ste v práci, tak do nej chodíte v rovnakom čase, stretávate rovnaké typy ľudí a pracujete v obmedzení vašej úlohy.

Teraz mám slobodu voľby. Vyberám si, ako trávim svoj čas, volím si prácu, ktorú chcem robiť, a ľudí, s ktorými sa rozhodnem pracovať. A toto sa v peniazoch vyčísliť nedá.

Autorkou článku je Lydia Lee. Tento text vyšiel na stránke Forbes.com ako súčasť prispievateľského účtu My Say

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk