9. apríla 2019

Svet hodiniek od posledného Baselworldu – najväčšej horologickej udalosti roka – prešiel veľkými zmenami. Intenzívne sa hovorilo najmä o odhlásení Swatch Group z podujatia a celý svet sa na ročník 2019 pozeral v očakávaniach, čo bude neúčasť legendárnych značiek ako Omega, Breguet, Longines či Hamilton pre podujatie znamenať.

Neúčasť hodinárskeho giganta, ktorý má vo svojom portfóliu až 18 značiek, mala podľa mnohých znamenať koniec hodinárskeho sveta tak, ako ho poznáme. Opak sa však stal pravdou a neúčasť Swatch Group dopriala tento rok väčší priestor pre iné značky, ktoré tak mohli predstaviť svoje novinky pod ešte väčším drobnohľadom. A bolo sa na čo pozerať!

Značky, ktoré sa tento rok zúčastnili, rýchlo umožnili fanúšikom zabudnúť na kontroverziu, ktorá tento ročník Baselworldu sprevádzala a my sme pre vás vybrali 5 noviniek, ktoré stoja za najväčšiu pozornosť.

Bulgari Octo Finissimo Chronograph GMT – najtenší GMT chronograf na svete

Foto: Bulgari

Značka Bulgari sa čoskoro snáď stane synonymom pre prekonávanie horologických rekordov – na tohtoročnom Baselworlde zlomila ďalší z nich, keď predstavila model Bulgari Octo Finissimo Chronograph GMT, ktorý je s hrúbkou 6,9 milimetra najtenším automatickým GMT chronografom na svete.

Ak odložíme rekordy bokom, tento model je zaujímavý aj tým, že je vyrobený z pieskovaného titánu a je mimoriadne ľahký, takže má naozaj to najlepšie, čo dokáže súčasná horológia ponúknuť.

Nový Tudor Black Bay Bronze

Foto: Tudor

Tudor, menší súrodenec Rolexu, predstavil svoj bronzový model na Baselworlde 2016 a veľmi efektívne tak zachytil rastúci trend bronzových hodiniek, ktorý sa až dodnes nezastavil.

Tento rok však Tudor jeden zo svojich najsilnejších modelov prerobil a zmenou farebnej škály mu dodal špecifickú sofistikovanosť, ktorá mu doposiaľ možno trochu chýbala. Hodinky sa síce v zásade oproti originálu až tak výrazne nezmenili, no napriek tomu pôsobia výrazne iným dojmom a vyvolali medzi nadšencami mimoriadne pozitívne ohlasy.

Breitling Navitimer Ref: 806 1959 Re-Edition – znovuzrodenie legendy

Foto: Breitling

Model Ref: 806 od Breitlingu je pravdepodobne najlegendárnejším modelom tejto značky v jej histórii. Ikonický dizajn s obrovským množstvom funkcií a čísel bol predstavený už v roku 1959, tento rok sa značka rozhodla dať mu nový život. Pozorne si naštudovala každý jeden detail a pripravila hodinky, ktoré sú s jej “starým otcom” prakticky identické. Keď je niečo nadčasové a funguje to, prečo na tom niečo meniť?

TAG Heuer Autavia Isograph – návrat značky do vzduchu

Foto: TAG Heuer

TAG Heuer je značka, ktorá je všeobecne vnímaná ako značka pre automobilových pretekárov. Napokon, viaceré legendy pretekárskych okruhov ju hrdo nosili na svojich zápästiach. A hoci je pravda, že TAG Heuer vo svojej podstate vždy cielil aj na “autíčkarov”, s modelom Autavia bolo jej úmyslom osloviť spolu s nimi aj pilotov. Veď to má koniec koncov aj v názve (Aut = auto, avia = aviator).

S tohtoročným modelom s otočnou lunetou, zaujímavými ručičkami v tvare meča a sofistikovanými farebnými kombináciami má všetky predpoklady na to, aby sa jej to tentoraz podarilo.

Prekvapivo temné Rolex Yacht-Master 42

Foto: Rolex

Model Yacht-Master dostal úplne nový šmrnc. Rolex ho vôbec po prvýkrát zväčšil zo 40 na 42 milimetrov, čo sa možno javí pre laika ako nepodstatná zmena, no vo svete hodiniek je každý milimeter kľúčový. Prirátajte si k tomu kombináciu rámu z bieleho zlata a čiernu lunetu s lesklými čiernymi číslami a dostanete hodinky, ktoré pôsobia snáď až mysteriózne.

Baselworld je najznámejšia hodinárska “šou” na svete. Počas veľtrhu v Bazileji sa každoročne odprezentuje viac ako 2000 vystavovateľov hodiniek, šperkov či drahokamov.

Hlavné foto: Neúčasť Swatch Group bola najväčším otáznikom tohoto ročníka. Foto: Courtesy of Baselworld

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk