18. marca 2021

Snívate o tom, že konečne vypadnete z pracovného kolotoča a budete sa venovať záhradke, rybačke či vnúčatám? Tieto ideálne predstavy budúcich penzistov sa však môžu po pár mesiacoch zmeniť na menej príjemnú realitu.

Ak ste v dôchodkovom veku a máte pocit, že ste pripravení odísť na zaslúžený odpočinok, mali by ste si byť absolútne istí. V mnohých prípadoch je odchod do dôchodku nemenné rozhodnutie.

Možno si myslíte, že „áno, veď o toto ide, už som z práce unavený.“ Mnoho jednotlivcov však čelí nutnosti rozmyslieť si toto rozhodnutie, či už z finančných dôvodov alebo jednoducho preto, že sa nudia.

S tým, ako sa technológia a biznis menia, môže byť extrémne náročné udržať si kvalifikáciu na takej úrovni, aby ste sa mohli vrátiť do svojej oblasti, a to aj po pár rokoch dôchodku. Ešte ťažšie môže byť dokazovanie manažérom, že stále máte dostatočnú kvalifikáciu.

Škodí zdraviu

Z fyzického pohľadu je odchod do penzie často znížením aktivity. Už nemáte dôvod, prečo každý deň vstať z postele a rozbehnúť sa. Ak teda chcete ísť do dôchodku, potrebujete mať aktivity, ktoré budú udržateľné, aby ste mohli zostať aktívni. Šport v spoločnosti so známymi, turistika, cvičenie v spoločnosti, ktoré vás zbaví lenivosti.

Reklama

Z pohľadu psychiky vedie dôchodok často k sociálnej izolácii a vypojeniu zo spoločenského života. Už sa každý deň nestretávate s ľuďmi v práci a uvedomíte si, že oni boli vašou hlavnou sociálnou interakciou.

Na dôchodku si potrebujete zachovať istú úroveň mentálnej stimulácie. Ak nie ste pripravení nájsť nové spôsoby, ako zostať spoločenskí, nie ste pripravení ísť do dôchodku zdravým spôsobom.

Škodí majetku

Hoci penzia vám časť výdavkov pokryje, budete potrebovať aj úspory. Mali by ste si teda byť istí, že ich máte dosť. Navyše by mali byť štruktúrované takým spôsobom, že nezáleží na tom, ako dlho budete žiť, ale svoje peniaze prežijete.

Radím vám, aby ste si dôchodok trénovali skôr, než naň odídete. Popracujte s finančným poradcom na tom, aby ste zistili, koľko peňazí môžete vybrať z dôchodkového sporenia, aby ste si udržali rastúci zostatok a začnete z tejto sumy žiť rok-dva pred plánovaným odchodom do penzie. Jednoducho si povedzte, že váš príjem prestal existovať.

Ak to nebude jednoduché, znamená to, že to robíte poctivo. Ak však budete mať problém udržať si životný štandard, na ktorý ste zvyknutí alebo aký by ste si chceli udržať, asi nie ste pripravení na dôchodok.

Záver

Celý život sa snažím ľudí viesť k finančnej nezávislosti, aby už nemuseli žiť z výplaty a mohli odísť do dôchodku. Ten je však nezdravý a mali by ho veľmi dobre zvážiť.

Ak zvažujete odchod do dôchodku, určite si to vyskúšajte nanečisto a poriadne sa zamyslite nad tým, akým spôsobom chcete tráviť nasledujúce roky – možno ich bude veľa. Prvým krokom je finančný plán pre budúcnosť, plán na to, ako zostať aktívny, angažovaný a činorodý, je ešte dôležitejší.

Autor článku Eric Brotman píše na Forbes.com o dôchodkoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?