10. septembra 2021

Medzi top 10 najdrahších miest na bývanie s viac ako 20-tisíc obyvateľmi sa tento rok zaradil aj Senec. A práve toto mesto neďaleko Bratislavy sa stalo zaujímavým pre developerskú spoločnosť Atops, ktorá stojí za rezidenčným projektom Nová Tehelňa. Ako sa popasovali so skládkou v susedstve a čím sa odlišujú od ostatných projektov v okolí? Na otázky pre Forbes.sk odpovedal projektový manažér Atops Kristián Laššák.  

V okolí Bratislavy staviate niekoľko rezidenčných projektov. Čím vás oslovilo práve mesto Senec? Je tu už predsa dostatok možností na bývanie… 

Na tejto lokalite nás lákala predstava vytvoriť obytný súbor v tesnej blízkosti centra mesta, do ktorého sa obyvatelia vedia dostať pešo za 15 minút. Lokalita mala pre nás už na začiatku veľký potenciál. Podobný projekt v intraviláne Senca ešte nikto nepostavil, ani nie je plánovaný. Rozhodli sme sa teda, že my ho tu uskutočníme.

Ako vznikal návrh projektu, čo vás inšpirovalo?

Tento obytný súbor Nová Tehelňa – Senec  vznikol v spolupráci s renomovanou projekčnou kanceláriou Aplan, ktorá navrhla aj celú koncepciu tejto lokality.

Reklama

Jazero ako ochrana pred povodňami

To znamená, že ste vytvárali projekt na mieru tejto časti mesta?

Áno. Našou prioritou bolo vytvoriť z jednej časti lokality komunitu určenú na výstavbu rodinných domov a z druhej časti bytovú výstavbu s občianskou vybavenosťou. Dôležitou súčasťou je jazero, ktoré sa v projekte nachádza.

Okrem oddychovej zóny je totiž začlenené do komplexného dažďového systému. Plní funkciu retenčnej nádrže a pri prívalových dažďoch tak chráni okolité rodinné domy a bytové domy pred povodňami.

Obyvatelia bytov v projekte Nová Tehelňa Senec budú mať k dispozícii aj jazero. Zdroj foto: Nová Tehelňa-Senec

Projekt ste sa rozhodli postaviť neďaleko kontroverznej skládky. Neobávali ste sa, že to odradí záujemcov o byty?  

Pred začatím riešenia tohto územia sme o spomínanej skládke, samozrejme, vedeli, ale žiadnym spôsobom sme ju nevnímali ako zdroj budúcich komplikácií pri predaji. Ako sa neskôr ukázalo, o pozemky pre rodinné domy mali záujem hlavne obyvatelia Senca, ktorí túto lokalitu dobre poznali. Oni už teraz nevnímajú túto skládku ako zdroj problémov.

Mesto si túto lokalitu kedysi veľmi strážilo. Bolo zdĺhavé vybaviť všetky potrebné povolenia na začatie výstavby?

Stavbu sme na tomto území začali riešiť v roku 2013. V roku 2015 sme mali vydané prvé územné rozhodnutie a následne v roku 2016 prvé stavebné povolenie. Stavebných procesov bolo v tejto lokalite viacero a bolo to naozaj náročné. Nakoniec sa nám ale podarilo získať všetky potrebné povolenia na realizáciu výstavby.

Vyšší štandard

Projekt má viacero etáp, sú všetky dostupné?

Lokalita Nová Tehelňa- Senec je rozdelená do dvoch etáp, kde prvú etapu tvorí časť rodinných domov a druhú tvoria bytové domy s občianskou vybavenosťou. V rámci tej prvej etapy naša spoločnosť predávala iba stavebné pozemky a klienti si realizovali rodinné domy vo vlastnej réžií. Momentálne realizujeme bytové domy v druhej etape projektu.

O koľkých bytových jednotkách je reč?

Celkovo bude vybudovaných 379 bytových jednotiek. V prvej fáze sme vybudovali 56 bytov a 7 nebytových priestorov, z ktorých dopredávame úspešne posledné dva byty a dva nebytové priestory.

V druhej fáze máme záujem zrealizovať bytové domy práve okolo spomínaného jazera a ešte bytový dom, kde sa bude nachádzať ďalších 8 nebytových priestorov. Celkovo tak v druhej fáze plánujeme vybudovať 66 bytových jednotiek a 8 nebytových priestorov.

Budú niečím tieto byty výnimočnejšie ako novostavby v ostatných lokalitách neďaleko hlavného mesta?

Bytové domy sú navrhnuté vo vyššom štandarde ako ponúkajú okolité výstavby. V rámci plánovania výstavby bytov sme už v návrhu riešili napríklad pivničné kobky, výťahy, veľké terasy a záhrady, priestranné balkóny, exteriérové žalúzie či klimatizáciu.

Aké byty ponúkate?

Snažíme sa osloviť všetky cieľové skupiny, ako sú napríklad mladí ľudia, ktorí dochádzajú do Bratislavy, rodiny s deťmi, starší ľudia, ktorí prichádzajú za bývaním k svojím deťom, investičné predaje a podobne. V rámci projektu sme vystavali jedno- až štvorizbové byty.

Počíta sa aj so škôlkou a cyklochodníkom

Mysleli ste pri plánovaní aj na zabezpečenie občianskej vybavenosti?

Reklama

Áno, museli sme. V strede lokality je vyčlenený stavebný pozemok určený práve pre materskú školu.  Budú tu aj rôzne prevádzky, keďže ponúkame obchodné priestory na predaj.

Ako to bude s infraštruktúrou? Predsa len sa projekt nachádza na okraji mesta…

Už od návrhu projektu sme komunikovali rozloženie celej lokality a infraštruktúry s mestom Senec. Po vzájomnej dohode bolo v lokalite vytvorených pre mesto 20 voľných parkovacích miest, ktoré sú umiestnené po hniezdach v lokalite. Rovnako sme vybudovali v rámci prvej a druhej etapy výstavby infraštruktúry cyklochodník, ktorý prepája susednú lokalitu s našou lokalitou a zároveň aj s centrom mesta.

Keďže bude v tejto časti Senca postupne pribúdať obyvateľov, mesto plánuje riešiť aj miestnu autobusovú dopravu.

Ceny bytov a financovanie

Aká je  cena za štvorcový meter, ak sa bavíme o 3-izbovom byte?

Cena za štvorcový meter v prvej fáze bola nastavená vo výške 1750 eur s DPH v štandardnom prevedení. Klienti si ale dokupovali parkovacie miesta, kde vonkajšie stálo 5-tisíc eur a vnútorné 10-tisíc eur s DPH.

Koľko teda v projekte Nová Tehelňa stojí najdrahší byt?

Najdrahší byt bol dispozične riešený ako štvorizbový v hodnote 220-tisíc eur bez DPH so štyrmi parkovacími miestami.

Ako ste financovali projekt, využili ste bankové úvery?

Áno, financie na projekt sme získali prostredníctvom investičného úveru od J&T banky.

Keď sa obzriete späť, ako sa vašej spoločnosti darilo za posledné dva roky?

Spoločnosť Atops za posledné dva roky úspešne dokončila a skolaudovala infraštruktúru v projekte, o ktorom sa rozprávame, teda Nová Tehelňa- Senec. Následne sme tiež úspešne vybudovali a takmer vypredali prvú fázu bytových domov v rámci tohto projektu.

Momentálne realizujeme podobný projekt obytný súbor Malé Hliny-Modra. Tento projekt realizujeme v spolupráci s mestom Modra, kde máme uzatvorenú zmluvu o spolupráci.  Posledné dva roky teda pre nás hodnotím celkom úspešne aj napriek pandémii koronavírusu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?