Pavol Demáček s manželkou Antóniou začali podnikať v deväťdesiatych rokoch. Najskôr obchodovali s kovovým šrotom, neskôr rozbehli výrobu odliatkov a ich opracovanie.
Dnes patrí spoločnosť Medeko Cast k významným zamestnávateľom na Považí a zakladatelia už vedenie firmy odovzdali mladšej generácii. V rebríčku najväčších rodinných firiem na Slovensku sú tiež stálicou. A čo majú nové? Čoskoro dokončia 10-miliónovú investíciu.
Dvaja výkonní riaditelia
„Pamätám si, keď sa firma sťahovala do súčasného areálu, bola som stredoškoláčka. Študovala som na obchodnej akadémii a keď otec strihal pásku počas slávnostného otvorenia závodu, ja som tú stuhu držala. Vtedy by som si však nemyslela, že tu raz budem pracovať aj ja,“ hovorí Kristína Lang, jedna z troch detí manželov Demáčkovcov, ktorá je zároveň spolumajiteľkou pätinového podielu vo firme.
V Medeko cast si zvolili model dvoch výkonných riaditeľov spoločnosti. Kristína tak firmu vedie spoločne s dlhoročným zamestnancom firmy Petrom Huljakom.
„Spolu sme ideálny tandem, obom nám to takto vyhovuje. Ja som tu aj ako zástupca rodiny a mám na starosti financie, ľudské zdroje a systém fungovania spoločnosti. Peter je výkonným riaditeľom pre obchod a výrobu,“ vysvetľuje Kristína Lang.
Odvážny krok
Firma má aktuálne 250 zamestnancov, vlani jej výnosy presiahli 62 miliónov eur a čistý zisk bol dvojmiliónový. Drvivú väčšinu svojich produktov – zliatin farebných kovov, rôznych polotovarov a hotových odliatkov – spoločnosť vyváža do Európy.
Počas pandémie sa pritom v Medeko Cast odhodlali na odvážny krok a pustili sa do výstavby novej haly. Tú práve v týchto mesiacoch dokončujú.
Ide o doposiaľ najväčšou investíciu spoločnosti v hodnote okolo 10 miliónov eur. Do nových priestorov by sa mali nasťahovať ešte v lete, prípadne na jeseň tohto roka.
Z obchodníka zlievač
Rodinná spoločnosť Medeko Cast vznikla v roku 1994 a o dva roky tak oslávi 30. narodeniny. Firma zakladateľa Pavla Demáčka a jeho manželky Antónie sa spočiatku zaoberala obchodovaním s kovovým šrotom, ktorý skupovali a exportovali do hút v Nemecku.
Neskôr sa rozhodli predmet podnikania rozšíriť a v súčasnosti sa okrem obchodu venujú aj výrobe odliatkov z farebných kovov a strojárskej výrobe.
Firmu rodičia pred pár rokmi rozdelili rovným dielom medzi seba a svoje tri deti, takže v súčasnosti vlastnia všetci po dvadsať percent. Okrem Kristíny Lang, ktorá sa ako jediná rozhodla vo firme rodičov zostať a pred rokom vymenila otca vo vedení firmy, tak podiely patria manželom zakladateľom a ďalším dvom deťom, synovi Jakubovi a dcére Márii.
Rodičia sa stále angažujú, ale menej
V súčasnosti už Pavol Demáček dennú operatívu vôbec nerieši, do firmy však stále chodí. Venuje sa záležitostiam okolo novej výrobnej haly, kde premiestnia svoju zlievareň presného liatia.
„Otec sem už nechodí každý deň na osem až dvanásť hodín, ako zvykol predtým, ale každý deň tu strávi pár hodín – podľa toho, koľko vecí práve potrebuje vybaviť. A mama, vyštudovaná stavbárka, u nás vždy zastrešovala nehnuteľnosti aj investície, takže ona na projekt dozerá z odborného hľadiska. Aj keď by už možno rada išla do dôchodku, stále jej to nedovolíme,“ pousmeje sa Kristína Lang.
18 kamiónov zo Spojeného kráľovstva
Dokončenie investície bude podľa nej aj veľkou logistickou operáciou. V novej hale bude plne automatizovaná obaľovňa a sušiareň odliatkov, ktoré na Slovensko dovezú zo Spojeného kráľovstva v 18 kamiónoch.
„Toto je pre nás veľká operácia, okrem logistiky komplikovaná aj preto, že Británia už nie je členom EÚ,“ vysvetľuje Kristína Lang.
„Na stavbu haly sme sa nejaký čas odhodlávali a nakoniec sme sa do toho pustili práve počas covidu. Povedali sme si, že keď sa situácia trochu stabilizuje, aspoň budeme pripravení, budeme mať väčšie kapacity a môžeme ďalej rásť.“
Viac o spoločnosti Medeko Cast sa dočítate v júlovom vydaní magazínu Forbes.