22. marca 2021

Februárová nezamestnanosť je najvyššia od polovice roka 2017, od septembra pribudlo približne 10-tisíc nezamestnaných. Mnohým sa nedarí vrátiť na trh práce, upozorňujú analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska. „Znižuje sa voľný počet pracovných miest a pravdepodobne tiež dochádza k nesúladu medzi ponukou a dopytom na pracovnom trhu,“ podotkli. 

Celková miera februárovej nezamestnanosti dosiahla po sezónnom očistení údajov hodnotu 8,5 %. Na úroveň z konca minulého roka sa pravdepodobne dostane najskôr v druhej polovici roka 2023, domnieva sa analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Mierne pritom klesá prítok uchádzačov do evidencie a dobrou správou podľa nich je, že sa tak deje vo všetkých sektoroch ekonomiky.

Koršňák poznamenal, že aj vďaka podporným schémam pre zamestnávateľov, ale najmä pre odolnejší priemysel počas druhej vlny pandémie, momentálne nárast nezamestnanosti ani zďaleka nedosahuje dynamiku ako za čias prvej jarnej vlny.

Vo februári sa síce znížil prílev nezamestnaných do evidencie úradov práce, bolo to však sprevádzané aj výrazným znížením absorpcie nezamestnaných trhom práce. Menej nových nezamestnaných prichádzalo najmä z priemyslu či zo sektoru verejnej správy, ale aj z niektorých sektorov služieb ako obchod, IT a financie.

Reklama

Naopak, prílev nových nezamestnaných sa zvýšil zo segmentov, ako sú reštaurácie, hotely, rekreácia či rôzne administratívne činnosti.

Ďalšia vlna prepúšťania

„Zdá sa, že druhá vlna pandémie by mohla mať miernejšie negatívne ekonomické prejavy ako jej prvá vlna, najmä v priemysle,“ podotkol Koršňák s tým, že druhá vlna síce bude trvať dlhšie, spolu s opatreniami na udržanie pracovných miest by však jej negatívne dosahy na nezamestnanosť mohli byť limitované a výrazne miernejšie ako počas jarnej vlny.

Najmä pri umelo podporených pracovných miestach očakáva Koršňák v druhej polovici roka ďalšiu vlnu prepúšťania. Na druhej strane, podporné opatrenia sa zrejme skončia až po odznení pandémie, čiže v čase, keď by sa už mal naštartovať ekonomický rast. Vyšší prítok nezamestnaných do evidencie by tak mohol byť kompenzovaný vyššou absorpciou nezamestnaných trhom práce.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?