Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
2. októbra 2020

Kto má odhodlanie a schopnosť hľadať príležitosti, dokáže svoj biznis rozvíjať, a keď treba, aj nasmerovať kormidlo do neprebádaných vôd.

Niekedy nápady vznikajú doslova z večera do rána, niekedy sa modifikuje pôvodná idea a v čase vzniká produkt, ktorý je odrazom potrieb trhu. Často totiž ide o produkt, ktorý je tak inovatívny, že predbehne svoju dobu.

Tak to bolo na začiatku s Lurity, prvým projektom Tomáša Tiefenbacha, ktorý pracoval s umelou inteligenciou už v roku 2015 a mal ambíciu uľahčiť zákazníkom fashion značiek nákupy módy tak, že im cielene ponúkol na základe analýzy veku, pohlavia, emócie či outfitu kombináciu oblečenia, ktoré by sa im hodilo. „Náklady na digitalizáciu fashion kolekcie však boli v tom čase neúmerne vysoké, a preto sme od toho nápadu ‚digitálneho výkladu‘ upustili,” hovorí Tiefenbach.  

Od módy k reklamnej platforme

Popri tom však v Lurity vyvinuli spoľahlivý softvér na analýzu sledovanosti. Skrsol tak nápad vybudovať reklamnú platformu, ktorá by v sebe spájala pútavosť outdoorovej a zároveň presnosť, merateľnosť a férovosť digitálnej reklamy, pri ktorej sa platí iba za videnia. 

Tomáš Tiefenbach. Zdroj foto: Archív Lurity

„Aktuálne sú obrazovky v najpopulárnejších obchodných centrách na Slovensku, vo fitnescentrách, na poliklinikách a v sieti detských plavární. Celkovo Lurity disponuje 170 obrazovkami a čoskoro sa rozrastie o ďalšiu sieť 450 obrazoviek v nemocniciach a na  poliklinikách po celom Slovensku,” hovorí Tomáš Tiefenbach. 

Pandémia mení plány

S ochorením COVID-19 prišlo nosenie rúšok a výrazné obmedzenie pohybu ľudí. „Obchodne to mohlo byť fatálne, ale aj takéto kľúčové momenty často prinášajú nové nevyhnutné posuny v podnikaní,” hodnotí Tiefenbach. Nepriaznivé okolnosti, nutnosť prispôsobiť sa a obmedzenia však často splodia užitočné nápady. Jedným takým je spin-off projekt Sentiner s prvým produktom FeverScreener. 

„Ide o zariadenie, ktoré meria jeden z prvých príznakov ochorenia COVID-19, t.j. zvýšenú teplotu. Behom sekundy je schopné odmerať teplotu a skontrolovať, či má osoba správne nasadené ochranné rúško. Ľudia totiž zvyknú prvé príznaky ignorovať alebo si ich často ani neuvedomia,” vysvetľuje Tomáš Tiefenbach. Dnes je týchto zariadení na Slovensku inštalovaných už vyše 100, vrátane Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky , televízií Markíza a TA3, rôznych úradov, škôl a veľkoobchodných reťazcov. Uplatnenie však nájde v menších aj väčších prevádzkach podnikov. „Biometrický systém FeverScreener sa dá integrovať do existujúceho systému klienta a tiež zariadení tretích strán,” dodáva Tomáš Tiefenbach. Toto zariadenie si našlo klientelu v Českej republike, Nemecku, Rakúsku, Grécku a v ďalších krajinách EÚ.

Zdroj foto: Archív Lurity

Rúška výsledky nepokazili

Keďže cielenie reklamy Lurity bolo postavené na detekcii tváre, s prekrytou tvárou sa stala úplne nefunkčnou. Bolo to treba opäť modifikovať a nákup reklamy tak prešiel na impresie. Všetko však zostáva rýchle a jednoduché. 

„Cez online rozhranie si vyberiete lokalitu, kde chcete kampaň cieliť, nastavíte dĺžku kampane, nahráte vizuály (môžete striedať aj desiatky vizuálov počas kampane), zaplatíte a kampaň je možné takmer okamžite spustiť. To ocenia nielen senior marketéri, ale aj juniori na marketingových pozíciách, rovnako ako ľudia v mediálnych či reklamných agentúrach, a dokonca aj jednotlivci, ktorí potrebujú spustiť svoju kampaň čím skôr,” vysvetľuje. 

Lurity dnes operuje nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Bosne a Hercegovine a v Rumunsku. Po rokoch sa z neho stalo médium, ktoré je bežnou a vyhľadávanou súčasťou media mixu kampaní veľkých značiek alebo samostatne cielených lokálnych kampaní.

Jednoduchá správa kampaní s Marketican 

Niektorí klienti však potrebujú spravovať veľké množstvo obrazoviek a kampaní naraz, preto  je zachovanie jednoduchosti ich plánovania a bezpečnosti kľúčové. „Prevádzkovatelia obrazoviek často využívajú na ich správu nástroje na vzdialený prístup k počítaču. To je nielen časovo náročné, ale aj rizikové z pohľadu bezpečnosti, nakoľko pri zmene je vidieť všetko, čo administrátor na obrazovke robí,” hovorí Tomáš Tiefenbach.

Marketican okrem jednoduchej správy množstva obrazoviek umožňuje monitorovať sledovanosť jednotlivých obrazoviek. Detekcia osôb sa softvérovo rozšírila aj na možnosť monitorovania premávky vozidiel pri outdoor plochách.

Prostredie na naplánovanie a správu kampaní sa opäť vyznačuje veľmi jednoduchým užívaním a okamžite dostupnými údajmi o výkonnosti naplánovaných kampaní. Marketican umožňuje publikovať obsah z akéhokoľvek zariadenia, a to v priebehu niekoľkých sekúnd. 

Atraktívna je aj jeho cenová politika – na rozdiel od iných systémov vás nelimituje podmienkou prenájmu drahého hardvéru. Použiť viete jeho cenovo dostupný variant podľa vlastného výberu, napríklad Raspberry Pi, a vytvoriť si tak vlastnú sieť obrazoviek. 

O výhodách Lurity sa viac dozviete na www.lurity.com.