10. februára 2021

Od pondelka 15. februára každý, kto prichádza na územie Slovenskej republiky, bude musieť povinne nastúpiť do karantény, informoval v stredu (10. 2.) po rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí. Výnimky, najmä pre pendlerov, má doriešiť vyhláška hlavného hygienika najneskôr v piatok.

Karanténa už je aktuálne predĺžená na 14 dní. Platiť bude pre ľudí prichádzajúcich na naše územie zo všetkých krajín. „Každý bude musieť vyplniť formulár ehranica, na základe ktorého musí ísť do karantény,“ povedal Krajčí.

Najskôr na ôsmy deň po prekročení hraníc bude cestujúci objednaný na PCR test a až po negatívnom výsledku bude možné prerušiť karanténu. „V žiadnom prípade teda neodporúčame cestovať,“ dodal minister.

Ľudia by podľa neho nemali plánovať „cesty, ktoré nepotrebujú, ani dovolenky, lebo sa im predĺžia po návrate o deväť-desať dní.“

Výnimky pre pendlerov

Čo sa týka pendlerov, minister vyhlásil, že „tu budú výnimky, tak, ako to bolo aj v minulosti. Nebudú nejakým spôsobom iné, ako boli doteraz, dá sa s tým počítať.“

Reklama

Dôvodom pre sprísnenie sú podľa Krajčího nové typy koronavírusu. „Najmä ten juhoafrický má schopnosť nakaziť aj tých, ktorí už infekciu prekonali a súčasné očkovanie nemusí byť účinné. Ide o veľmi vážnu situáciu.“

Či je juhoafrickým variantom nakazený aj pacient, ktorý priletel z Afriky a je hospitalizovaný v Nitre, zatiaľ minister nevie.

Ako budú prebiehať kontroly?

Krajčí tiež ohlásil, že na hraniciach sa rozbehnú kontroly a dodal, že budú zrejme kontrolovať „každého jedného“ pri vstupe do krajiny. „Občania budú kontrolovaní po vstupe. Nechceme to zatiaľ deklarovať ako režim kontrol, ale budú také isté, aké zaviedli Rakúšania.“

Minister upozornil, že na hraniciach sa zrejme budú tvoriť kolóny. Každý sa bude musieť preukázať registráciou a každý pendler nie starším ako sedemdňovým testom či už PCR alebo antigénovým, „plus potvrdením o tom, že sú pendleri,“ dodáva Krajčí.

Pôjde buď o miesto,  kam chodí do zamestnania alebo o trvalé bydlisko, ktoré je v „prihraničí“.

Takýto režim má platiť do konca februára. „Môže sa sprísniť, potom by sme mohli prejsť aj na povinnú štátnu karanténu,“ avizoval Krajčí a doplnil, že ak to bude potrebné, sprísňovať sa bude aj od 1. marca.

Záležať však bude na tom, či bude pripravená aplikácia na kontrolu pohybu cez hranice, ako hovorí minister, „tak, aby mohla spoľahlivo fungovať“. Predchádzajúca vraj robila množstvo problémov, „aj regionálne úrady nám hlásili, že mali veľmi veľa falošných správ, že sa občania pohybujú mimo svojho bydliska, a pritom to nebola pravda.“

Minister sa vyjadril aj k otázke, či bude štát žiadať od operátorov dáta o pohybe ľudí cez hranice, keďže zatiaľ sa táto možnosť nevyužívala. „Teraz príde ten čas,“ povedal Krajčí s dodatkom, že týmto spôsobom bude u každého, kto sa zaregistruje, možné spárovať jeho číslo.

Na ďalšiu otázku, čo hovorí na to, že dnes ľudia na hranici s Českom nenašli policajné kontroly, odpovedal Krajčí, že  „tieto otázky sme kládli ministrovi vnútra a ten tvrdí, že sa realizujú. Ak tvrdíme, že sa nerealizovali, musíme sa spýtať jeho.“

Pohyb medzi okresmi

Napokon,  v súvislosti s pohybom medzi okresmi minister Krajčí povedal, že tranzitovať pri výlete do prírody z červeného okresu do červeného okresu cez čierny okres je možné, no „je dobré tam nezastavovať a musíte mať pri sebe sedemdňový test“.

Tí, čo sú v čiernych okresoch, nemôžu vychádzať z okresov, pripomenul minister a dodal, že pokiaľ sa budete pohybovať po prírode v čiernom okrese inom, ako je vaše miesto bydliska, „v tom prípade vám nepomôže ani sedemdňový test“.

Aj aktuálne je už režim sprísnený

Už v pondelok nadobudla účinnosť vyhláška, ktorá predĺžila izoláciu po príchode z rizikových krajín z 10 na 14 dní a testovanie PCR testom posunula z piateho na ôsmy deň po príchode.

V prípade krajín Európskej únie stačí na predčasné ukončenie karantény aj trojdňový negatívny PCR test, v prípade Rakúska a Česka aj antigénový.

Režim s Českom a Rakúskom

Cestujúci do Českej republiky zo Slovenska (ktoré Česko zaradilo medzi vysoko rizikové krajiny) už od piatku potrebujú dva PCR testy – aj pred samotným príjazdom aj po ukončení povinnej päťdňovej karantény. Opatrenie je platné pre osoby, ktoré strávili na Slovensku za posledných 14 dní viac ako 12 hodín. Platné sú výnimky pre pobyt do 12 hodín, pre deti, tranzit, pendlerov a ľudí, ktorí covid prekonali.

Napokon, od stredy sprísnilo vstup pre Slovákov aj Rakúsko. Od 10. februára sa aj pendleri musia preukázať sedemdňovým PCR alebo antigénovým testom nie starším ako 72 hodín a registrovať sa. Ak bol test vykonaný mimo Rakúska, je potrebné k nemu priložiť aj lekárske osvedčenie v anglickom alebo nemeckom jazyku. Potvrdenie si vyžiadajte pri testovaní. Do krajiny vpustia aj toho, kto test nemá, musí si ho však urobiť do 24 hodín.

Aj po teste sa však začne desaťdňová karanténa, ktorú možno ukončiť negatívnym testom na piaty deň.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?