13. novembra 2020

Pandemická komisia schválila návrh premiéra Igora Matoviča na čiastočné uvoľnenie. Od pondelka 16. 11. budú môcť otvoriť na polovicu svojej kapacity kiná, divadlá a kostoly a maximálne šesť osôb bude môcť byť vo fitness centrách a plavárňach. Spustí sa aj Slovenská hokejová liga a 1. futbalová liga, no zatiaľ bez divákov.

„Je to jemný nádych slobody,“ povedal premiér Matovič na tlačovej konferencii po zasadnutí pandemickej komisie s tým, že sloboda by mohla byť väčšia, ak by Richard Sulík nepochoval jeho nápad s komunitným testovaním.

Pointa spočívala v tom, že školy, reštaurácie, fitness centrá či kostoly mali pomôcť s testovaním, napríklad zabezpečiť odberné miesta, dobrovoľníkov aj celú organizáciu, a motivovať svojich klientov či žiakov a ich rodiny, aby sa prišli otestovať. Štát by zabezpečil zdravotníkov, testy a ochranné pomôcky. Konalo by sa to každé tri týždne a zato by sa tieto prevádzky, školy a kostoly otvorili skôr, ako bolo plánované.

Richard Sulík s týmto nápadom nesúhlasil, no keďže chce otvárať prevádzky, premiér si od neho vypýtal plán, ktorý by znížil počet nakazených na 7-dňový priemer 750. Má ho dodať do nedele 15. 11. „Viem, že túto úlohu nesplní,“ uviedol Matovič a dodal, že to ostane na ňom. Sulíka tiež obvinil z toho, že šíri lži a že jeho status, v ktorom kritizoval komunitné testovanie, môže zabiť tisícky ľudí.

POZÝVAM ŤA NA PIVO A PALIČKU DO NOSA

Reklama

Celé Slovensko strpelo testovanie nie preto, že by mali obsesiu vo vŕtaní sa v…

Uverejnil používateľ Richard Sulik Streda 11. novembra 2020

Čo schválila komisia

Od pondelka sa budú môcť otvoriť divadla, kiná a kostoly do 50 % kapacity, a posilňovne a plavárne, v ktorých bude môcť byť najviac šesť osôb, resp. 15 štvorcových metrov na jedného človeka. V kinách a divadlách sa nebude môcť predávať občerstvenie a bude musieť byť zabezpečené šachovnicové sedenie. Všade, vrátane fitness centier, bude povinnosť mať nasadené rúško počas celého zdržiavania sa na miesta.

Matovič oznámil aj prehodnotenie parametru na uvoľnenie ďalších opatrení. Doteraz ním bol 7-dňový kĺzavý medián 500, po novom bude hranicou 7-dňový priemer nových prípadov 750.  Zároveň by mohol opäť začať platiť semafor, podľa ktorého by sa riadili opatrenia v regiónoch. Podmienkou je, aby v nemocniciach nebolo viac ako 2000 pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením na túto nákazu.

„Zvyšok prevádzok je v Sulíkových rukách, ak predstaví plán, môže otvárať prevádzky aj školy,“ reagoval Matovič. Okrem SAS kritizuje aktuálny plán aj ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. „Strana Za ľudí nerozumie, na základe čoho sa otvárajú niektoré zariadenia a iné nie, a už vôbec nie, prečo pre školy platí limit šesť detí a pre iné zariadenia a podujatia platí 50 percent kapacity,“ uviedla pre TASR.

Budúci víkend sa uskutoční aj ďalšie kolo celoplošného testovania vo vybraných obciach. Ich zoznam však stále nie je hotový.

Novinky na hraniciach

Pandemická komisia rozhodla aj o nových podmienkach na hraniciach. Od pondelka sa stávajú Maďarsko, Rakúsko aj Poľsko červenými krajinami. Na vstup do našej krajiny bude potrebný PCR test nie starší ako 72 hodín, alebo pôjde človek do izolácie a následne po 5 dňoch na testovanie. Výnimku majú pendleri, ktorým podľa Krajčího stačí antigénový test nie starší ako dva týždne. Bude to pre nich platiť od stredy 18. 11., dovtedy pre nich platí prechodné obdobie.

Pre osoby vstupujúce na územie Slovenska od 16. novembra 2020 od 07:00 z Poľska, Česka, Rakúska a Maďarska bude platiť:

  • registrácia na web stránke http://korona.gov.sk/ehranica, najneskôr pri vstupe,
  • povinnosť ísť do izolácie v domácom prostredí (do času získania negatívneho výsledku PCR testu na ochorenie Covid-19;  ak  výsledok testu nezískajú a priebeh izolácie je bezpríznakový, tak sa izolácia končí dovŕšením 10. dňa),
  • nákladná doprava bude prekračovať vnútorné hranice bez obmedzenia,
  • tranzit bude povolený za podmienky prejsť územím do 8 hodín bez zastavenia, okrem čerpania PHM.

Alternatívne k povinnostiam registrácie a izolácie sa môžu osoby preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 72 hodín vykonaným v laboratóriách mimo územia Slovenskej republiky.

Zdroj: Prezídium Policajného zboru

Situácia na Slovensku

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii uviedol, že po celoplošnom testovaní došlo k poklesu počtu infikovaných. „Je evidentné, že zlomenie krivky je následkom testovania,“ povedal, no dodal, že pomohli aj opatrenia, ktoré sme na Slovensku prijali.

Situácia však podľa neho stále nie je dobrá. Predpokladá sa nárast hospitalizovaných ľudí, aj keď toto číslo podľa Krajčího nerastie tak, ako očakávali. „Klesá nám tiež kĺzavý medián, ale stále je to vysoké číslo,“ uviedol.

Reprodukčné číslo, ktoré hovorí o tom, koľko ďalších ľudí nakazí jeden pozitívny človek, kleslo na úroveň 0,7 až 0,9. „Minulý týždeň bolo na úrovni 1,2 až 1,3. Ak by Slovensko vydržalo v tempe testovania a doterajších opatreniach, tak by sa vírus eliminoval,“ povedal Krajčí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?