5. februára 2021

Slovensko od pondelka 8. februára prechádza na covid automat. Vláda v piatok (5. 2.) podvečer schválila systém, podľa ktorého sa budú u nás uvoľňovať opatrenia. Aj keď premiér Igor Matovič tvrdil, že počas rokovania boli požiadavky na otváranie nielen škôl, ale aj prevádzok v „lepších“ okresoch, zatiaľ sa tak neudeje.

Núdzový stav sa na Slovensku od pondelka predĺži o ďalších 40 dní, teda až do 19. marca. Až do odvolania sa predlžuje aj zákaz vychádzania. Dobrou správou je, že negatívny výsledok testu sa bude požadovať až od stredy 10. februára, nie už od pondelka 8. februára.

Aktuálne je na Slovensku deväť čiernych okresov: Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava, Žiar nad Hronom.

Otváranie škôl v červených okresoch

Stále však platí, že do školských lavíc budú môcť od pondelka zasadnúť deti v bordových (tých je aktuálne 41) a červených (je ich 20) a ružových okresoch (jediný okres Veľký Krtíš). V čiernych je začiatok prezenčnej výučby zakázaný. Otváranie škôl v okresoch, ktoré nie sú čierne, majú ďalej na starosti samosprávy, ktoré už počas týždňa postupne oznamovali, či od pondelka pustia deti do lavíc. Podmienkou je totiž testovanie, ktoré zatiaľ nie všetci stihli zaobstarať v dostatočnej miere.

Otváranie materských a prvého stupňa základných škôl už avizovali napríklad Petržalka, Dolný Kubín, Myjava, Zvolen, Liptovský Mikuláš. Naopak, zopár samospráv potvrdilo, že školy zatiaľ otvárať nebudú, medzi ne patria Malacky, Hlohovec, Nitra, Trenčín, Prievidza, Žarnovica, Trebišov. Košická župa nechá zatvorené všetky stredné školy, ktorých je zriaďovateľom.

Reklama

Ďalšie samosprávy plánujú otvoriť v priebehu týždňa, ale k situácií sa ešte majú vyjadriť v pondelok – konkrétne Žilina, Senec a mestská časť Bratislavy Nové Mesto.

Aspoň jeden rodič alebo zákonný zástupca škôlkara či mladšieho žiaka, ktorý nastúpi na prezenčnú výučbu, bude musieť každých 7 dní absolvovať test na Covid-19. Pri stredoškolákoch budú musieť test podstúpiť rodičia aj žiaci.

Cesta do zamestnania a home office

Podľa rovnakej zásady budú fungovať aj zamestnanci firiem, ktorí nemôžu pracovať z domu. Ak sa nachádzajú v čiernom okrese, budú potrebovať 7-dňový negatívny test, v bordovom okrese budú potrebovať test každých 14 dní a v ružovom každých 21 dní.

Avšak každý, kto do práce dochádza verejnou dopravou, autobusmi či vlakmi bude musieť absolvovať pretestovanie každých sedem dní. To sa týka všetkých okresov, aj tých s lepšou epidemickou situáciou.

Čiernych okresov je zatiaľ deväť: Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava, Žiar nad Hronom. Infografika: Ministerstvo zdravotníctva

Pobyt v prírode a otvorenie záhradkárstiev

Novinkou je, že na pobyt v prírode ľudia nebudú potrebovať negatívny test, no len v rámci okresu. Dovolené je už chodiť do prírody aj mimo okresu, no v prípade prechodu do iného okresu je stále sa potrebné preukázať 7-dňovým testov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí zároveň oznámil, že bude povolený predaj záhradníckeho tovaru, a teda sa môžu otvoriť aj záhradkárstva.

Covid automat

Minister spolu s predsedom vlády však zdôrazňujú, že krajina ako celok zostáva v najprísnejšej čiernej farbe a na celoplošné uvoľňovanie pravidiel si budeme musieť ešte počkať. Uvoľňovanie bude preto prebiehať len regionálne podľa covid automatu. Ministerstvo zdravotníctva bude každý utorok zverejňovať aktuálnu mapku s „regionálnym premietnutím covid automatu“, kde bude vyobrazené, ktoré patria do ktorej čiernej a ktoré do bordovej či červenej zóny. Zároveň by mali každú stredu zverejňovať nariadenie vlády a opatrenia hygienikov.

Minister zdravotníctva tiež dodáva, že prvými dávkami vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktoré ku nám prídu budúci týždeň, sa budú očkovať aj učitelia, najmä tí, ktorí vyučujú prezenčne. „Budeme sa snažiť, aby sa k vakcíne dostali čo najrýchlejšie,” vyhlásil Krajčí.

Uznesenie vlády SR z 5. februára si môžete v celom znení pozrieť tu.

Britská mutácia

Ako informoval minister zdravotníctva, britský variant nového koronavírusu sa potvrdil v 74 percentách z 1962 vzoriek, ktoré preveroval Úrad verejného zdravotníctva. Najzávažnejšia situácia je podľa jeho slov na západnom Slovensku, kde bola potvrdená takmer v 100 percentách v Trnave. Najlepšie je na tom Žilinský kraj, ktorý má incidenciu necelých 50 percent. Tento typ postihuje najmä strednú časť populácie a pri každom uvoľnení opatrení to podľa Krajčího môže spôsobiť „explóziu nových infikovaných prípadov“.  Dodal, že prítomnosť britskej mutácie budú zisťovať aj naďalej.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?