3. februára 2021

V stredu (3. februára) vláda schválila sprísnenie covid automatu. Od pondelka (8. 2.) bude povinná práca z domu pre všetkých, ktorým to charakter práce umožňuje. Dodržiavanie tohto nariadenia bude kontrolovať rezort práce v spolupráci s inšpektorátmi práce od budúceho týždňa. Zároveň vláda odporučila, aby ľudia začali nosiť respirátory, a to najmä v MHD a vo všetkých verejných interiéroch.

Ako uviedol minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), jednou zo zmien covid automatu je aj to, že vláda nariadi home office pre všetkých ľudí, ktorým to charakter ich práce umožňuje:

„Doposiaľ o tom mohli rozhodnúť zamestnávatelia podľa vlastného uváženia. Od budúceho týždňa bude ministerstvo práce a inšpektoráty práce kontrolovať zamestnávateľov, či všetci zamestnanci, ktorých práca umožňuje home office, skutočne aj sú na home office,“ uviedol minister práce. Zároveň vyzval ľudí, aby ministerstvo či inšpektoráty informovali v prípade, že ich zamestnávateľ prácu z domu nepovolí, respektíve nenariadi aj napriek tomu, že charakter ich práce to umožňuje.

Kontroly nebudú realizované formou razií, ale rezort chce preverovať podnety od občanov. Tí sa na rezort práce aj doteraz obracali s tým, či môžu s tou-ktorou náplňou práce pracovať z domu. „Zistili sme, že bolo veľa takýchto prípadov, kde zjavne zamestnanec nejakú účtovnícku prácu mohol robiť z domácnosti, takže, jednoducho, všetky tieto podnety budeme preverovať,“ dodal Krajniak. Občanov vyzval, že pokiaľ majú pocit, že môžu pracovať z domu a zamestnávateľ im to neumožní, nech sa obrátia na rezort práce.

Krajniak zdôraznil, že maximum ľudí bude môcť chodiť do práce a najviac detí bude môcť chodiť do škôl iba vtedy, ak bude situácia v iných oblastiach epidemiologicky čo najlepšie zvládnutá.

Reklama

Na otázku, aké budú za porušenie tohto nariadenia postihy, presnejšie neodpovedal, tvrdí, že sú na to presné postupy.

Vláda odporúča respirátory

Vláda SR odporúča ľuďom nosiť respirátory vzhľadom na britskú mutáciu nového koronavírusu vo verejných vnútorných priestranstvách, verejnej doprave či v obchodoch. V stredu (3. 2.) to na tlačovej konferencii oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že toto odporučenie je aj v covid automate.

„Pokiaľ sa respirátor nosí správne a dobre prilieha na tvár, je účinný na 98 percent. Pokiaľ niekto ide do priestoru, kde je predpoklad, že sa môže stretnúť s infikovaným, respirátor ho môže kvalitne ochrániť,“ povedal minister. Upozornil, že rúško už nemusí byť dostatočnou ochranou pred britskou mutáciou nového koronavírusu.

Krajčí zároveň pripomenul, že vláda navrhla do konca apríla zaviesť nulovú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na respirátory FFP2 a FFP3. Vládny kabinet tento návrh poslal na prerokovanie parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Krajčí vysvetlil, že sa inšpirovali okolitými krajinami a chcú, aby si ľudia mohli respirátory kúpiť za čo najvýhodnejšiu cenu.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) deklaruje, že na trhu i v Správe štátnych hmotných rezerv je momentálne dostatočný počet respirátorov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?