Dieťa mala ako 17-ročná. Aby zaplatila účty, pracovala ako zajačik v Playboyi. Dvakrát porazila rakovinu a prežila tragickú smrť manžela, kým sa vypracovala na najúspešnejšiu podnikateľku v krajine.
Za posledných päť rokov strojnásobila svoj čistý majetok na viac ako 12 miliárd dolárov. Čo robí 75-ročná podnikateľka dnes? Platí opravy škôl a infraštruktúry v USA, pretože, ako hovorí, „miluje túto krajinu“.
Keď už sme chceli začať nakrúcať videorozhovor, na poslednú chvíľu sa ešte vrátila do šatníka. Späť prišla s malou sponkou s americkou vlajkou na klope čierneho saka úzkeho strihu.
„Bolo to také šťastie, že som sa narodila v Amerike,“ hovorí. „Nikdy som tu nezažila, že by predo mnou zatvorili dvere. Nikdy som nerozmýšľala nad tým, že som žena a nebudem môcť robiť to, čo robím.“
Vlastenectvom je preplnený celý jej dom na juhu Wisconsinu s rozlohou 900 štvorcových metrov. V kancelárii má sošku Ronalda Reagana na koni, fotografiu s Donaldom Trumpom zasa pri stohu kníh s názvami ako „Doktrína MAGA“, „Krajina nádeje“ a „Späť v hre“.
Na prízemí má kvalitnú očíslovanú tlač, identickú s tou, ktorá visela v Trumpovom Bielom dome. Na nej desať republikánskych prezidentov na fiktívnom stretnutí pri poháriku. (Zdá sa, že Dwight Eisenhower si užíva škótsku, abstinent Trump diétnu kolu). Vonku dohliada bronzová socha Indiána v životnej veľkosti na tri vyslúžilé kone z pivovaru Budweiser.
Americký sen, kam sa pozrieš
„Plníme americký sen od roku 1982“ je motto Hendricksovej firmy ABC Supply, distribútora strešných krytín so sídlom vo Wisconsine. „American Pride“ je zasa jednou zo siedmich základných hodnôt spoločnosti. Všetci manažéri musia poznať video „God Bless the USA“ od country speváka Lee Greenwooda, ktorý často vystupuje aj na firemných akciách.
Hendricks verí v americký sen, pretože ho žila. Dospievajúca mama, ktorá kedysi pracovala ako čašníčka, založila v roku 1982 s manželom Kenom ABC Supply a vybudovala z nej najväčšieho veľkoobchodného distribútora strešných krytín, obkladov a okien.
Po Kenovej smrti v roku 2007 pokračovala v rýchlej expanzii, kupovala konkurentov a viac ako zdvojnásobila počet obchodov na 900. V roku 2021 dosiahli tržby rekordných 15 miliárd dolárov. „Tento rok dosiahneme tržby takmer 18 miliárd,“ hovorí. „Už to nie je malá spoločnosť. Je to päťnásobok toho, čo bolo, keď bol Ken nažive.“
Hendricks, ktorá je jedinou majiteľkou ABC, ale aj realitnej developerskej firmy a holdingovej spoločnosti s podielmi v 18 podnikoch, má teraz majetok 12,2 miliardy dolárov. To je trojnásobok oproti majetku spred piatich rokov a viac ako ktorákoľvek iná podnikateľka v histórii USA.
Pre porovnanie, druhá najbohatšia americká podnikateľka Judy Faulkner, ktorá bola priekopníčkou elektronických zdravotných záznamov (a tiež žije vo Wisconsine), má majetok „iba“ 6,7 miliardy dolárov.
Bohatšie sú iba členky klanov
Väčší majetok ako Diane Hendricks majú v USA iba ženy, ktoré sú členkami či dedičkami slávnych rodín ako Alice Walton, Jacqueline Mars, Miriam Adelson alebo MacKenzie Scott (bývalá manželka Jeffa Bezosa).
„Nie som si istý, či to, čo dokázala, by bol schopný dokázať aj Ken,“ hovorí Rob Gerbitz, generálny riaditeľ Hendricks Commercial Properties, jej realitnej firmy, ktorá nedávno zaplatila 42 miliónov dolárov za hotel v Santa Barbare v Kalifornii a dala 40 miliónov dolárov na bejzbalový štadión vo Wisconsine.
Vo veku 75 rokov chce Hendricks ešte len zúročiť svoj úspech. Chce ovplyvniť všetko od politiky cez tvorbu pracovných miest až po výskum rakoviny a reformu verejného školstva.
„Každý vie, že som konzervatívec,“ hovorí. Od roku 1992 darovala republikánskym kandidátom viac ako 40 miliónov dolárov.
To zahŕňa viac ako 5 miliónov dolárov bývalému guvernérovi Wisconsinu Scottovi Walkerovi a 50-tisíc dolárov Scottovi Pruittovi, Trumpovmu kontroverznému ministrovi životného prostredia. Ten vďaka peniazom mohol zaplatiť svoje účty na právnikov vyplývajúce z množstva etických škandálov.
Hendricks si myslí, že jedným z najväčších problémov, ktorým dnes firmy čelia, je, že málo ľudí si cení možnosť pracovať. „Kedysi platilo, že práca je dar. Boli ste na ňu hrdí,“ vraví.
Berie si tento pocit k srdcu. „Som taká stará a stále chodím do práce, pretože stále dokážem myslieť. Mám pocit, že niečo dávam,“ hovorí. Každý pracovný deň sa zobúdza o 5.00 a o siedmej je už v teréne.
Tehotná ako 17-ročná
Táto pracovná morálka sa zrodila na mliečnej farme jej rodiny v Osseo, vidieckom mestečku s ani nie 2-tisíc obyvateľmi. Diane, štvrté z deviatich dievčat, nesmela dojiť kravy ani jazdiť na traktore (podľa jej otca to bola „práca pre mužov“). Robila však veľa domácich prác, vrátane starostlivosti o mladšie sestry. Ako 10-ročná vedela, že chce viac ako len poľnohospodársky život.
„Nechcem byť farmárkou a nechcem sa vydať za farmára,“ spomína si na svoje vtedajšie presvedčenie. Chcela pracovať v meste.
V roku 1964 však ako 17-ročná otehotnela a musela opustiť školu. Vydala sa za otca dieťaťa a presťahovala sa takmer 200 míľ od domova. Rozviedli sa o tri roky. Čerstvá slobodná mamička sa zamestnala ako Bunny v miestnom Playboy Clube. „Musíš robiť to, čo musíš,“ hovorí o vtedajšej situácii.
Čoskoro však už predávala nehnuteľnosti po celom južnom Wisconsine. Začala predávať aj domy na mieru. Takto sa vo veku 22 rokov stretla s dodávateľom strešných krytín Kenom Hendricksom. Zobrali sa v roku 1976.
Za tri roky kúpili novomanželia 200 starých domov, dali ich do poriadku a začali ich prenajímať vysokoškolákom.
V roku 1982 založili všetko, čo vlastnili, a vzali si bankový úver vo výške 900-tisíc dolárov na kúpu dvoch obchodov so stavebninami. Chceli nakupovať priamo od výrobcov a predávať dodávateľom a stavbárom, ako bol Ken.
Ich tromfom boli kvalitné zákaznícke služby v odvetví, kde neboli samozrejmosťou. Do piatich rokov mala ABC 50 obchodov a tržby približne 140 miliónov dolárov.
Vášeň pre ozdravovanie
Firma dosiahla v roku 1998 miliardové tržby, keď Hendricksovci najali za prezidenta ABS Davida Lucka. Pridávali nové projekty. „Mama a otec mali vášeň pre ozdravovanie krachujúcich firiem, mnohé kúpili z bankrotu a exekúcie,“ hovorí jej dcéra Konya Hendricks-Schuh. Detí má Diane Hendricks sedem, vrátane štyroch nevlastných.
Pred Vianocami 2007, keď mala Diane Hendricks 60 rokov, sa jej zrútila strecha nad hlavou – doslovne. Ken sa vrátil domov z pracovnej večere a išiel skontrolovať novú strechu nad garážou. Prepadol sa a odviezli ho do nemocnice, kde počas operácie zomrel.
Mnoho ľudí čakalo, že Diane z firmy odíde. Konkurent ponúkol kúpu spoločnosti. „Len si mysleli, že keďže som žena, tak by som ju predala,“ hovorí Hendricks. Namiesto toho požiadala Lucka, aby sa stal generálnym riaditeľom a vymenovala sa za šéfku predstavenstva.
Boli to ťažké časy, a to nielen preto, že prišla o manžela, s ktorým bola 40 rokov. Tržby medzi rokmi 2006 a 2009 klesli o 7 percent, keďže bola finančná kríza a trh s nehnuteľnosťami sa zrútil tiež. ABC prvýkrát zatvárala predajne.
Založila firmu, aby ju zväčšila
Hendricks však uprostred zmätku zacítila príležitosť. Využila výpredajové ceny a urobila najväčšiu akvizíciu ABC – v roku 2010 kúpila konkurenta Bradco za 1,6 miliardy dolárov. A o šesť rokov zaplatila za distribútora stavebných materiálov L&W Supply 674 miliónov dolárov.
Na financovanie prvého obchodu sa vzdala svojho 40-percentného podielu v ABC, ale pod podmienkou, že ho do piatich rokov bude môcť odkúpiť späť. Urobila tak za necelé štyri. „Stále mám z toho zimomriavky,“ hovorí. „Cítila som, že som riskovala firmu, ktorú mali raz viesť moje deti. Nie je to firma, ktorá bude niekedy na predaj.“
V nasledujúcich rokoch sa postarala o to, aby jej odkaz presiahol rámec „strechárstva“. V auguste stála pred veľkolepou sochou americkej vlajky s rozmermi 6 x 10 metrov pri vchode do jedného z jej srdcových projektov.
Vlajka je zostavená z 230 dielov železných strojov, na prestavbu bývalej železiarne Ironworks Campus minula 85 miliónov dolárov. V nablýskanom komplexe sídli miestna YMCA, obchodná komora a 46 malých firiem, ktoré zamestnávajú 1800 ľudí.
Dvakrát prežila rakovinu
Nemala to ľahké ani po zdravotnej stránke. Dvakrát prežila rakovinu – rakovinu maternice, keď mala 33 rokov a rakovinu prsníka vo veku 69 rokov. Je predsedníčkou NorthStar Medical Radioisotopes, špecializovanej na nukleárnu medicínu a rádioizotopy na detekciu a liečbu určitých foriem rakoviny a srdcových chorôb.
Do firmy, ktorá má tržby len 10 miliónov dolárov, už vložila 550 miliónov dolárov, no nevzdáva sa.
Keď videla, že menej ako 20 percent tínedžerov z jej mesta dosiahlo v štátnych testoch čítania dobré skóre, pomohla v meste financovať školu. Rozširuje aj sieť butikových hotelov.
Jedinou jej prekážkou je čas. „To je tá najfrustrujúcejšia vec na starnutí,“ hovorí. „Veď stále je toho toľko, tak veľa práce.“
Autorka článku Maggie McGrath je redaktorka Forbes.com, píše o ženách.