3. februára 2021

O necelý týždeň sa budú môcť do škôl vrátiť žiaci prvého stupňa základných škôl, končiace ročníky stredných škôl a otvoria sa aj materské školy či umelecké školy pre individuálnu výučbu žiakov. Udeje sa tak po tom, ako vláda v súlade s utorkovými odporúčaniami pandemickej komisie schválila novelizáciu takzvaného covid automatu. Prezenčné vyučovanie je však podmienené testovaním a školským semaforom.

„Uvedomujeme si, že deti potrebujú byť v škole, potrebujú plnohodnotnú prezenčnú výučbu, aby škola plnila svoje poslanie,“ povedal dnes (3. februára) minister školstva Branislav Gröhling, keď spoločne s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a ďalšími zástupcami vlády informovali o schválení upraveného covid automatu, monitorovacieho a signalizačného systému Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý slúži na predvídateľné nastavovanie opatrení počas pandémie ochorenia Covid-19.

Na to, aby sa deti mohli vrátiť do škôl, bude potrebné, aby mali negatívne testy zamestnanci škôl, zákonní zástupcovia detí (stačí jeden rodič, ak žijú v jednej domácnosti) a v prípade stredoškolákov aj samotní žiaci.

Ako ďalej oznámil minister Gröhling, otvoria sa aj školské kluby detí, základné umelecké školy pre individuálnu výučbu žiakov, ako aj stredné zdravotné školy a školské internáty pre žiakov zdravotných škôl. To sa však udeje len v prípade, že internáty budú schopné pre každého žiaka zabezpečiť individuálnu izbu. Ak to nebudú schopné zabezpečiť, cezpoľní študenti budú musieť do školy dochádzať na dennej báze.

Testovanie raz za 7 dní

Testovanie rodičov, zamestnancov škôl a študentov končiacich ročníkov stredných škôl podľa ministra školstva odporúča tím epidemiológov opakovať každý týždeň. Testovanie môže prebiehať na existujúcich mobilných odberových miestach (MOM)  – aktuálne ich je na celom Slovensku podľa ministra 349.

Reklama

Zároveň sa očakáva, že niektoré školy, respektíve ich zriaďovatelia, si otvoria aj vlastné MOM. Im ministerstvo preplatí 5 eur na osobu za vykonaný test a poskytnú im dostatočný počet antigénových testov.

Covid semafor a školský semafor

Okrem celoslovenského covid semaforu bude opäť platiť aj skôr zavedený školský semafor. Znamená to, že v lokalitách, respektíve na konkrétnych školách, kde sa vyskytne zhoršená epidemická situácia, sa v takýchto prípadoch bude postupovať v súlade s ním. Umožní to napríklad zatvoriť jednotlivé triedy či celé školy, ak si to situácia vyžiada.

„Školský semafor sa nám veľmi osvedčil a inšpirovali sa ním aj niektoré iné krajiny. Takto zaistíme, aby deti bolo v najväčšom možnom bezpečí,“ uviedla počas tlačovej konferencie MUDr. Elena Prokopová, hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť pre deti a dorast.

V prípade, že rodič nechce aby dieťa išlo v aktuálnej epidemickej situácii do školy, žiak podľa ministra školstva ostane na dištančnom vzdelávaní, a to v miere, akú dokáže zabezpečiť škola. Zároveň bude braný ako žiak s ospravedlnenou absenciou. „Verím však, že sa to nebude diať vo veľkom množstve. Chceme, aby sa deti vrátili do škôl, aby išli za svojimi kamarátmi a aby sme im dopriali plnohodnotné vzdelávanie,“ doplnil Gröhling.

Dištančné vzdelávanie a duševné zdravie detí

Ako uviedla Svetlana Sitová, riaditeľka odboru inkluzívneho vzdelávania pri ministerstve školstva, návrat detí do škôl by mal byť prioritou aj z pohľadu zhoršujúceho sa duševného zdravia detí.

Podľa viacerých poznatkov má totiž súčasná situácia neblahý dopad na ich psychickú pohodu. Ako uviedla Sitová, zaznamenaný bol napríklad až 33-percentný nárast detí, u ktorých sa prejavujú symptómy depresií, ako aj zvýšený výskyt suicidálnych pokusov u detí do 14 rokov.

„Veľmi veľa detí má ťažkosti prispôsobiť sa dištančnému vzdelávaniu,“ povedala Sitová. „Deti strácajú vnútornú motiváciu, už veľmi dlho fungujú v systéme, ktorý má (negatívny) dopad na ich duševné zdravie.“

Minister školstva zároveň doplnil, že podľa aktuálneho plánu by mali jarné prázdniny na školách prebehnúť v štandardnom režime. Výhľadovo by sa podľa neho žiaci druhého stupňa základných škôl mohli k prezenčnému vzdelávaniu vrátiť „možno v marci“. Pri súčasnej epidemickej situácii sa to ale podľa neho nedá spoľahlivo odhadnúť.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?