24. februára 2021

Málo známy americký miliardár Bob Brockman sa stal postavou v centre najväčšieho krátenia daní v Spojených štátoch. Používal zmluvy „v štýle Dartha Vadera“ na to, aby ošklbal predajcov áut. Financoval aj investície private equity miliardára Roberta F. Smitha.

Ford Motor je veľkou firmou od roku 1908, keď začal predávať Model T. Len málo objavov však zohralo v histórii Fordu takú úlohu ako zázrak menom DocuPad.

Plochá obrazovka s rozmermi meter dvadsať krát sedemdesiat centimetrov zdobí stoly predajcov a dáva im možnosť rýchlo previesť zákazníkov cez labyrint papierovania. So stylusom odškrtávajú štvorčeky a na interaktívnej ploche podpisujú aj zmluvu: Pre predajcu výhodnú – DocuPad pomáha predať drahšie modely.

Ako píše v podaní na súd z roku 2019 miliardár Robert Brockman (ktorého softvérová firma Reynolds and Reynolds DocuPadd predáva), DocuPad pomohol navýšiť priemernú cenu predaného auta o 200 dolárov v sektore, kde sa bojuje o minimálne marže.

„Obstarávaciu cenu DocuPadu pokryjete veľmi, veľmi rýchlo,“ napísal v narážke na 10-tisíc dolárovú platbu, ktorú od klientov pýta na začiatku (a ktorá pokračuje mesačným poplatkom tisíc dolárov). „Od toho momentu je to masívny generátor ziskov.“

Reklama

Díler dostane obrazovku iba vtedy, ak sa stane klientom Brockmanovho integrovaného systému manažmentu. Brockman má na dlhoročných zmluvách tisíce dílerov, poplatky mu vynášajú okolo miliardy a zisk má okolo 300 miliónov dolárov ročne. Ovláda 98 percent firmy cez offshore trust, jeho podiel má tak hodnotu aspoň tri miliardy.

Nezdanené dve miliardy

Schopnosť málo známeho miliardára potichu hromadiť peniaze však v októbri 2020 tvrdo narazila. Prokurátori ho obvinili, že je hýbateľom najväčšej schémy na vyhýbanie sa daniam v dejinách Spojených štátov. Pred daniarmi mal za dve desaťročia ukryť až dve miliardy dolárov v ziskoch.

Zaplatil miliónové výkupné, je voľný a pochybenia popiera. Ani on ani jeho právnici na otázky amerického Forbesu neodpovedali.

Brockmanova údajná schéma ukrývala zisky s pomocou jednej z najúspešnejších private equity firiem USA Vista Equity Partners. Tú založil najbohatší černoch v Spojených štátoch Robert F. Smith. Ten už aj podpísal dohodu o ukončení vyšetrovania a priznal sa k viacerým daňovým podvodom.

Brockman mu ešte v roku 2000 poslal do prvého fondu Visty milliardu dolárov a naučil ho, ako viesť softvérový podnik. Vo viacerých fondoch Visty (tá má v správe 73 miliárd dolárov) má Brockman podiely naďalej. Smith už zaplatil rekordnú pokutu 139 miliónov dolárov a sľúbil pomoc vo vyšetrovaní svojho bývalého mentora.

Príbeh ako z bondovky

Celá sága má pôvaby bondovky: nechýba tu modelka z Playboya, zahraničné účty, šifrované e-maily (Smitha nazývali „Steelhead“ (oceľová hlava). Brockmanov advokát, Austrálčan Evatt Tamine bol zasa „Redfish“. Daniari boli „the House“, a Brockman – „Permit“ (Povolenka).

Forbes sa téme venoval celé mesiace a prišiel na to, že nejde o prvý a jediný trestný čin. Brockman, kým dosiahol majetok 6 miliárd dolárov, absolvoval stovky súdnych procesov s autodílermi, ktorí tvrdia, že ich ošklbal o stovky miliónov.

Syn fyzioterapeutky a pumpára vyrastal na Floride a robil najprv marketing vo Fordovi a potom v IBM, kde vo veľkom predával počítače autodílerom. V roku 1970 založil firmu Universal Computer Services a naučil sa programovať (v tom čase to znamenalo kŕmiť mašiny diernymi štítkami). Čoskoro dílerom dodával inventarizačné správy.

„Brockman bol prvý, kto majiteľovi umožnil vytvoriť finančné správy pre 10 predajcov do jedného podania. Robil to už v 80. rokoch,“ hovorí Paul Gillrie, poradca v automotive. Na osobnom webe (už ho vypol) mal Brockman, držiteľ 21 patentov, motto: „Stále som v srdci programátor.“

Robert a Dorothy Brockmanovci. FOTO: SITA, AP

Na začiatku 90. rokov odišiel Ford z IT sektora a predal Dealer Computer Services Brockmanovej Universal Computer Services za 103 miliónov dolárov. Podmienka: Ford dovolí Brockmanovi na päť rokov používať svoje logo, modrý ovál, značku, hlavičkový papier, adresu a aj tých istých ľudí.

„Ford bola taká pokojná firma. Díleri im verili, Ford sa o nich staral,“ spomína poradca. „Techniku mali díleri radi, aj zlý monitor bol lepší ako mikrofiše a papiere.“ Brockman dobrý dojem poriadne využil – na podpis zmlúv „siahajúcich až za životnosť jeho počítačových systémov, s cieľom, aby klientom mohol nútiť drahé doplnky k systému.“

Niektorí díleri ani nevedeli, že nie je od Forda – a proti poplatkom, ako bolo 12-tisíc dolárov za inštaláciu 500-megabytového harddisku či 2 400 za tlačiareň, nemali možnosť brániť sa.

Tí, čo sa o to pokúsili, prišli na to, že podpísali „Darth Vader Contract“. Brockmanovi advokáti mohli zákazníkov na súde skutočne roztrhať. „Ak máte zmluvu, ktorá vám dáva na 30 rokov monopol na zákazníkov, nemusíte ich vôbec počúvať.“

V roku 2010 Brockman vyrubil jednému dílerovi pokutu 3 milióna, potom sa dohodol na polovici. „Brockman zarobil na tom, že ľudí okrádal,“ hovorí tento díler. „Vždy, keď ste niečo potrebovali, automaticky vám aj predĺžil zmluvu bez toho aby vám dal vedieť.“

Cestou z Brockmanovho zovretia neboli ani bankroty, kvôli jednému dokonca napísal do Fordu a obvinil predajcu z nekompetentnosti (na súde mu potom musel zaplatiť 250-tisíc).

„Konšpirácia a schéma na defraudáciu“

Robert Smith sa s Brockmanom stretol na konci 90. rokov ako mladá hviezda investičného oddelenia Goldman Sachs. Potreboval kapitál, aby si založil vlastnú firmu. Dostal ho. To, čo s Brockmanom vytvorili, však po rokoch ministerstvo spravodlivosti USA nazvalo „konšpirácia a schéma, ako aj štruktúra určená na defraudáciu“.

V roku 1997 Brockman cez svoj bermudský trust zriadil holding na ostrove Nevis s názvom Spanish Steps Holdings. V ňom zriadil firmu na Britských panenských ostrovoch Point Investments. Tá za Brockmana nakúpila investície vo Viste. Ako hovorí Smith, Brockman v rámci návrhu, ktorý sa niesol v duchu „ber alebo nechaj tak“, dosiahol, že Smith bude svoj podiel na výnosoch držať v zahraničnom truste. Brockman zrejme chcel, aby v tom išli obaja.

Reklama
Miliardár Robert F. Smith. FOTO: FORBES

„To bol moment, keď som sa pozeral do zrkadla,“ povedal 58-ročný Smith pre americký Forbes v roku 2018, keď ešte neboli jasné kriminálne štruktúry ich biznisu. „Opýtal som sa sám seba – ak toto nespravím, ako budem vyzerať o desať rokov?“ Známa jeho vtedajšej manželky pre neho na Belize zriadila trust Excelsior, cez ktorý dotoval svoju offshore investičnú firmu Flash Holdings.

Korporácie v daňových rajoch zvyknú legálne držať patenty a intelektuálne vlastníctvo. Napokon, aj Írsko je známa základňa pre IT firmy. Hedžové fondy a private equity investori zasa do offshore trustov odvádzajú podiely na ziskoch. Legálnosť týchto štruktúr často závisí na tom, kto má nad aktívami akú kontrolu a čo s nimi robí.

Brockman by mohol vyviaznuť, ak by bol daniarov presvedčil, že bol pasívny príjemca a nie manipulátor: Sám však o sebe v roku 2019 povedal: „Ako asi viete, som veľký detailista.“

S Brockmanovým kapitálom kúpil Vista Fund II firmy ako SirsiDynix, Applied Systems, BigMachines, Brainware, Surgical Information Systems a SER Solutions.

Viste sa s IT firmami darilo – jednu z nich, Ventyx, vytvorila zlúčením dvoch firiem, ktoré kúpila za 310 miliónov dolárov. Keď pridala aj ďalšie tri firmy, nafúknutý Ventyx predala veľkej švajčiarskej robotickej firme ABB za miliardu. A 799 miliónov zo sumy odišlo cez švajčiarsku banku pod kontrolu Brockmanovho Point Investments.

Popritom Brockmanovi išiel aj starý biznis. V roku 2005 mala jeho firma tržby 530 miliónov dolárov a zisk 100 miliónov.

Brockman však mal problém – Ford vyvinul vlastný katalóg elektronických dielov. Prišiel tak o exkluzivitu a musel zareagovať. So Smithovou pomocou urobil životný obchod – prevzatie veľkej firmy Reynolds and Reynolds za 2,4 miliardy dolárov. Brockman vložil 300 miliónov; Vista 50 miliónov (jeho peňazí). Deutsche Bank vybavila pôžičky.

V roku 2008 využil krízové ceny úverov a (v konflikte s platnými zmluvami) potichu nepriamo kúpil cenné papiere Reynolds za 20 miliónov. Keď Deutsche refinancovala Reynolds, zarobil 72 miliónov a odložil ich offshore. Podľa daniarov jeho advokát Tamine „vypral asi 57 miliónov dolárov“.

Niektoré nezdanené zisky použil na kúpu rôznych hračiek. Ranč Frying Pan Canyon v Colorade ho vyšiel na 15 miliónov, 63-metrová jachta na 33 miliónov. A ako rybár a poľovník lietal súkromným lietadlom do Argentíny strieľať holuby.

Smith zasa žil vo Švajčiarsku –a tiež sa nemal zle. Asi 30 miliónov nezdanených kapitálových výnosov presunul do Swiss Banque Bonhôte, cez ktorú kúpil dve alpské chaty a pár domov.

Playmate na scéne

Dnešná pani Smithová a matka synov Hendrixa a Legenda je Playmate roka 2010 (ešte ako Hope Dworaczyk). V roku 2015 sa stala Smithovou druhou manželkou. V roku 2011, keď tá prvá podala pri rozvode žiadosť, aby sa „striktne účtovali všetky výdavky“ na novú priateľku, obehla medzi Brockmanovými ľuďmi séria mailov na tému „aký vplyv by na nás mohol mať škaredý rozvod“.

Playmate roka 2010 Hope Dworaczyk. FOTO: SITA, AP

A naozaj, na súde napokon prišlo aj na žiadosť, aby Smith riadne doplatil dane a Brockman začal hľadať, ako z kola von.

V roku 2012 takmer predal Reynolds and Reynolds fondu KKR za 5 miliárd dolárov, ale napokon sa nedohodli. V roku 2013 skúsil Reynolds rekapitalizovať, čo by zdvihlo hodnotu na 5,3 miliardy a dlh na 4,3 miliardy.

Cash flow firmy mal v tom roku dosahovať 350 miliónov. Brockman vraj chcel z firmy vyviesť 2,5 miliardy v hotovosti. Ani tento obchod sa neuskutočnil.

Vista už tiež začala čeliť nepríjemným otázkam. V roku 2013 Banque Bonhôte notifikovala Smitha, že nahlási jeho účet americkým úradom. Následne Smith požiadal o daňovú amnestiu, ale zamietli mu ju. Keď sa napokon rozviedol, požičal mu Brockman 75 miliónov a Vista exitovala z podielu v Reynolds and Reynolds.

Novú slobodu oslávil Smith svadbou s Dworaczykovou v slávnej Villa Cimbrone na pobreží Amalfi, hrali im Seal a John Legend. O rok na to však musel Tamine narýchlo cestovať za vdovou dlhoročného Brockmanovho finančného riaditeľa, aby skartoval diskety a hard disky s dôkazmi. V roku 2018 Brockmanovi napísal, že „raz príde audit“. Aj prišiel, o ďalší rok, vo forme domovej prehliadky.

Smith v tom čase začal dávať viac peňazí na charitu. Fondy Visty zrušil a previedol do nadácie. Rozdávala balíky – 50 miliónov pre Cornell University, 20 pre National Museum of African American History and Culture. V máji predniesol Smith príhovor na Morehouse College a sľúbil, že dá 34 miliónov na splatenie študentských pôžičiek.

Miliardár Robert F. Smith. FOTO: SITA, AP

Brockman zasa dal 25 miliónov Baylor College of Medicine a desiatky pre Centre College a Rice University. Napokon, Tamine Brockmanovi aj napísal, že „tieto aktivity by fungovali ako silná bariéra proti útoku od IRS (daniarov)“.

V októbri 2020 však americkí daňoví právnici odpálili bombu: Smith zaplatí 56 miliónov na daniach a penále a k tomu 82 miliónov za utajovanie offshore účtov. Vzdá sa tiež 182 miliónov, ktoré si žiadal ako odpočítateľnú položku za charitu. Za to ho nebudú vyšetrovať.

„Nikdy nie je príliš neskoro urobiť správnu vec,“ povedal daňový vyšetrovateľ David Anderson. „Smith spáchal závažné zločiny, ale zaviazal sa, že bude spolupracovať,“ a tak sa vydal na cestu smerom preč od obvinenia.

Smith ďalej šéfuje Viste, a zatiaľ sa hnevá len pár investorov. Penzijný fond učiteľov štátu New Mexico odvolal investíciu 100 miliónov dolárov, ten zo štátu Virgínia „monitoruje“ svojich 350 miliónov, ktoré už vo Viste sú.

V novembri Brockman odstúpil ako CEO Reynolds a chystá sa na proces. Bermudy a Švajčiarsko mu zmrazili účty a Tamine spolupracuje s úradmi. Brockmanovi advokáti hovoria, že trpí ranou fázou demencie.

Prokurát však reagoval, že ide o „amorfnú chorobu“ a pripomenul podanie z roku 2019, v ktorom pôsobil pri zmysloch, a tiež mail z roku 2020 o tom, že „ešte štyri alebo päť rokov chcem pomáhať učiť ďalšiu generáciu všetko to, čo viem o efektívnom vedení firmy.“

Autor článku Christopher Helman je redaktor magazínu Forbes, ktorý píše o energetike. S prispením Antoine Garu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?