31. mája 2021

Telefonáty z neznámych čísel, za ktorými sa skrývajú ponuky finančných služieb či predaj bambusových ponožiek, budete môcť nahlásiť. Mobilný operátor O2 spustil v pondelok vlastný register a iniciatívu Nevolajtemi.sk. 

Cez register sa dá overiť neznáme číslo a ak išlo o volanie bez predošlého súhlasu, pomocou stránky je možné priamo podať podnet na takýto nevyžiadaný hovor.

Podľa vlaňajšieho prieskumu operátora sa vyše 80 % ľudí pri volaní z neznámeho čísla obáva, že ide o podvodné hovory. „Málokto vie, že žiadna firma vás nemôže telefonicky kontaktovať bez predchádzajúceho súhlasu. Jednou z možností, ako sa brániť, je aj právo podať podnet na nevyžiadaný hovor na regulačný úrad pre elektronické komunikácie,“ hovorí Igor Tóth, generálny riaditeľ O2 s tým, že register toto nahlasovanie uľahčí.

Zoznam bude prístupný pre zákazníkov všetkých mobilných operátorov. „Očakávame, že náš register využijú aj firmy, ktorých činnosť je založená na predaji produktov a služieb prostredníctvom ‚navolávania‘ zákazníkov, aby si overili, či sa kontakt, ktorému chcú volať, nevyskytuje v tomto zozname,” podotkol vedúci oddelenia zákazníckej skúsenosti a digitálu spoločnosti Jakub Vajda.

Podobné riešenia už podľa spoločnosti fungujú napríklad v Rakúsku, Veľkej Británii, Francúzsku, Španielsku či Írsku a podobne.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?