2. marca 2021

Žena s fialovým baretom, ktorá sa od roku 1984 nebola vystavovaná na verejnosti, mieri do aukcie. Obraz Pabla Picassa ponúkne v máji v New Yorku spoločnosť Bonhams. Očakáva, že by sa mohol predať za 15 miliónov dolárov.

Dielo Femme au Béret Mauve vzniklo v roku 1937, kedy Picasso namaľoval aj dva zo svojich najznámejších obrazov – Guernica a Plačúca žena. Ide o abstraktný portrét Marie-Thérèse Walterovej, Picassovej milenky a múzy, ktorá bola počas ich desaťročného vzťahu modelkou pre mnoho Picassových obrazov či sôch.

Táto maľba nebola na trhu od roku 1984, kedy ju v newyorskej galérii kúpili jej súčasní majitelia z USA, informuje aukčná spoločnosť Bonhams.

Aukcia, na ktorej sa slávne dielo bude dražiť, sa bude konať 13. mája. Ešte predtým ju však čakajú výstavy v San Franciscu, Los Angeles, Paríži, Hongkongu a New Yorku, spoločne s dielami umelcov ako Camille Pissarro či Raoul Dufy, ktorých obrazy sa budú dražiť tiež.

Búrlivá Európa aj búrlivý súkromný život

„Tento jasný a veselý portrét Marie-Thérèse Walterovej vyžaruje stabilitu a pokoj v čase, keď bol Picassov súkromný život veľmi búrlivý a celá Európa žila v tieni hroziacej vojny,“ uviedla v správe Molly Ott Ambler, šéfka oddelenia impresionizmu, moderného, európskeho a moderného amerického umenia v aukčnej spoločnosti Bonhams.

Reklama

Rok, kedy vznikol obraz Femme au Béret Mauve bol rokom, kedy mal Picasso vzťahy s hneď niekoľkými ženami. Stýkal sa so svojou odcudzenou manželkou Olgou, ktorá odmietala rozvod, s Walterovou, ktorá bola tiež matkou Picassovej dcéry Maye a s Dorou Maarovou, umelkyňou, ktorá sa objavila v mnohých Picassových dielach z tohto obdobia.

V plnom prúde bola aj Španielska občianska vojna a mala veľký vplyv na často temné a dramatické diela, ktoré Picasso v tomto roku dokončil, teda už spomínané obrazy Guernica a Plačúca žena (kde mu bola modelkou Maarová). Picassov najdrahší obraz Alžírske ženy sa v roku 2005 predal za 179 miliónov dolárov, čo bola v tom čase najvyššia suma, za akú sa kedy predalo umelecké dielo na aukcii.

Autorkou článku, ktorý pôvodne vyšiel na Forbes.com, je Carlie Porterfield.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?