O svojho „CE ZA AR-a“, ktorého vyhlasuje Slovenská komora architektov, tento rok bojovalo 21 zámerov. Porota udelila ceny vo všetkých kategóriách.
Spolu v architektúre. Motto 22. ročníka Ceny za architektúru, ktorým je spájať prostredníctvom tohto typu umenia, je v dnešnej polarizovanej spoločnosti viac než trefné. Ako totiž uvádza Slovenská komora architektov, všetci používame verejné priestranstvá a fungujeme pracovne či vo voľnom čase v rôznych budovách a priestoroch.
„Sme rôzni: laici, súkromní či verejní investori, architekti a ďalší odborníci, ktorí sa zúčastňujú na finálnej podobe architektonického diela. Estetická kvalita, trvácnosť realizácií a najmä ich energetická a sociálna udržateľnosť je zodpovednosťou nás všetkých, nás všetkých sa týka,“ dodáva inštitúcia.
Do súčasného ročníka Ceny za architektúru bolo prihlásených 95 diel, v užšom výbere porota navštívila 28 z nich. Nominovaných bolo 21, medzi nimi napríklad aj kaviareň z toaliet či podoba festivalu Grape z roku 2022.
O tohtoročných laureátoch rozhodovala porota v zložení:
- Juraj Benetin (architekt, Slovensko)
- Dana Čupková (architektka, USA)
- Ján Hoffstädter (akademický sochár, Slovensko)
- Petra Kunarová (architektka, Česko)
- Igor Marko (architekt a urbanista, Slovensko/Spojené kráľovstvo)
- Jan Schindler (architekt, Česko)
- Lucie Vogelová (krajinná architektka, Česko)
Pozrite si najlepšie architektonické diela 22. ročníka Ceny za architektúru:
Rodinné domy
Na Rade
Projekt Na Rade. Foto: Tomáš Manina (4 fotografie)
Pri rodinnom dome Na Rade porota uviedla, že ide o príjemné a premyslené bývanie v každom aspekte. Projekt bol zrealizovaný v roku 2022 a dom je určený pre mladú štvorčlennú rodinu. Ten boli schopní architekti vtesnať na malý pozemok v bratislavskom Starom Meste.
Pôvodne tam stáli dva objekty, konkrétne jednopodlažný murovaný dom a malý záhradný domček. Po hlbšej analýze sa podľa ich vlastných slov architekti rozhodli pre novostavbu s nadväznosťou na pôvodné riešenie, ktoré zachovalo mierku a charakter pôvodnej zástavby. Cieľom bolo vytvoriť nadštandardnú používateľskú hodnotu bývania s citlivým prístupom k prostrediu.
Za projektom stoja architekti Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič a projektanti Ján Majerník a Juraj Stieranka.
Bytové domy
Rezidencia Valčíkova
Projekt Rezicencia Valčíkova. Foto: Filip Šlapal (4 fotografie)
Ide o päťpodlažný bytový dom vo vilovej štvrti Holešovičky v Prahe. Má štvorcový pôdorys a nachádza sa v ňom päť bytov. Ich dispozícia sa špirálovito stáča okolo nosného stredného stĺpa a architektonické a materiálové riešenie odkazuje na rôzne motívy z okolitej prvorepublikovej zástavby.
Zámerom bolo, aby sa dom kontextuálne začlenil do susednej zástavby a splynul s okolím. Navrhli ho Ilja Skoček a Rudolf Netík.
Porota v rámci tejto kategórie vyzdvihla, že pri Rezidencii Valčíkova postupovali architekti koncepčne, či už z hľadiska dispozície domu, ale aj prepojenia bytov s vonkajším prostredím. Výsledok je tak veľmi dobre remeselne spracovaný a uveriteľný.
Občianske a priemyselné budovy
Mestský úrad v Leopoldove
Mestský úrad v Leopoldove. Foto: Matej Hakár (6 fotografie)
„Skvelý príklad verejnej stavby.“ Tak znel okrem iného komentár poroty k rekonštrukcii mestského úradu v Leopoldove. Projektu taktiež pripísali silný, až nečakaný výraz v exteriéri, ktorý sa prenáša aj do dvoch najväčších priestorov v interiéri. Konkrétne do zasadačky a sobášnej miestnosti.
Pôvodná budova sa premenila na knižnicu, vzniknutá novostavba ponúkla zázemie pre samotný úrad a skvalitnený bol aj verejný priestor. Ide tak o komplex, nielen o jeden objekt, ktorý ukrýva sobášnu sálu, veľkú zasadaciu miestnosť a kanceláriu primátora. Návrh vytvorilo štúdiu zerozero, konkrétne architekti Irakli Eristavi, Pavol Šilla a Juraj Červený.
Exteriér
Mestský park v Karlovej Vsi – Park Suchá Vydrica v Bratislave
Projekt Parku v Karlovej Vsi. Foto: Tomáš Manina, Tomáš Pozdech, Ivana Citarová (4 fotografie)
Awe Atelier vytvoril v bratislavskej Karlovej Vsi komplexný a funkčný park s dôrazom na pohybové aktivity a oddych. Pôvodný priestor sa javil ako voľná lúka, pod terénom však ukrývala výrazné obmedzenia v podobe hustej siete vedení inžinierskych sietí. Úlohou bolo vymyslieť koncept, ktorý napriek týmto limitom bude spĺňať aspekty športového parku.
Priestor je dnes členený na vstupnú – reprezentatívnu promenádu parku umiestnenú pod alejami okrasných čerešní, na aktívnu centrálnu plochu určenú športu, na detskú zónu a na plochu dažďovej záhrady, zachytávajúcu klimatické zrážky v území.
Porote CE ZA AR-a 2023 sa páčilo, že na mieste, ktoré neponúkalo takmer nič, vznikol verejný priestor. Autorom sa tak podarilo doplniť chýbajúce funkcie v meste a hodnotiaci vyzdvihli aj atraktívnu geometriu parku.
Fenomény architektúry a Patrón architektúry
Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia areálu Slovenskej národnej galérie
Projekt SNG. Foto: Matej Hakár, Ján Kekeli (5 fotografie)
Slovenská národná galéria podľa poroty oslovuje svojou veľkorysosťou a pokorou i oslavou zároveň. Obnova a dostavba areálu Slovenskej národnej galérie bola mimoriadne komplexnou úlohou, ktorej realizácia sa stala skutočnosťou po viac ako 20 rokoch. Podoba je výsledkom dvoch súťaží návrhov, konkrétne ideovej z roku 2003 a projektovej z roku 2005.
Súbor stavieb a priestorov pozostávajúci z barokovej architektúry, neskorej moderny architektúry 70. rokov od Vladimíra Dedečka a súčasnej architektúry má byť štruktúrou prepájajúcou centrum mesta s dunajským priestorom. Má ponúknuť zážitok z umenia a mnohé iné aktivity. Za obnovenú podobu zodpovedá ateliér Architekti BKPŠ a Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá a Jana Paňáková.
Projektu bol taktiež predstavenstvom Slovenskej komory architektov udelené ocenenie Patrón architektúry. V rámci neho komora vyzdvihuje organizácie ale aj jednotlivcov, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o propagáciu a rozvoj slovenskej architektúry.
Pri Slovenskej národnej galérii riaditeľky Alexandra Kusá a Katarína Bajcurová zasvätili svoje pôsobenie obnove areálu. Toto ocenenie má však byť prejavom vďaky a uznania aj desiatkam zamestnancov galérie, ktorí pochopili, že kultúra spoločnosti sa prejavuje aj jej vzťahom k architektonickému dedičstvu.
Interiér
Byt 29A
Projekt Byt 29A. Foto: Matej Hakár (4 fotografie)
Byt je vsadený do rondokubistickej budovy z 20. rokov od Klementa Šilingera na hranici bratislavského Starého Mesta. Charakteristický je drevenou stropnou konštrukciou v kombinácií s železobetónovým rebierkovým stropom. Na to nadviazal aj architekt Martin Skoček.
Pôvodne priečne delený priestor sa otvoril vo všetkých smeroch a vznikli dlhé priehľady. Dopomáha im aj tvarovanie stavebných otvorov v strednej nosnej stene, ktoré sú zároveň protipólom k pôvodným oknám na fasáde. Všetko ostatné je len nábytok, ktorý je nositeľom svojej funkčnej roviny.
Ako uviedla porota, Skoček veľmi jemne a premyslene zasiahol do podstaty bytu. Rešpektoval jeho pôvodnú remeselnú vrstvu, zároveň ju prirodzene podporil a s ľahkosťou aj pridal novú vrstvu – sebavedomú, remeselne kvalitnú.
Cena verejnosti
Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu
Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu. Foto: Marek Velček (6 fotografie)
V roku 2005 bol na Tyršovom nábreží v Bratislave zavraždený študent Daniel Tupý. Na mieste vznikol Pamätník obetiam extrémizmu, ktorý však dostal novú tvár.
Revitalizácia okolia pamätníka obetiam extrémizmu v Sade Janka Kráľa v Bratislave pretvorila pôvodne betónovú parkovaciu plochu na dôstojný verejný priestor. Vlny šíriace sa trávnatou plochou poskytujú priestor na oddych a zároveň znázorňujú dopad násilného činu na hladinu spoločnosti.
Staré dreviny tu, ako uvádzajú architekti z KATEdesign, spájajú miesto s históriou, nové tvoria most do budúcnosti. Mierne vyosenie pamätníka z hlavných línií podporuje pietny charakter objektu, a tak definuje pamätník ako centrum priestoru a dominantný bod kompozície.
O víťazovi tejto kategórie rozhodla verejnosť prostredníctvom tajného online hlasovania. Prebiehalo od začiatku septembra až do oznámenia víťaza počas galavečera. Rozdaných bolo dohromady 13 685 hlasov, z toho 1 603 tomuto projektu.