Slovenská komora architektov zverejnila nominácie na Cenu za architektúru CE ZA AR 2023. V šiestich kategóriách dohromady zabojuje o titul 21 projektov.
Do 22. ročníka CE ZA AR, ktorú zastrešuje Slovenská komora architektov, bolo prihlásených 95 diel, ktoré vyšli z ceruziek slovenských architektov. Porota vybrala 21 z nich – ktoré si však odnesú ocenenia, to sa ukáže až počas galavečera na začiatku októbra.
Toto je 21 projektov, ktoré zaujali porotu v šiestich kategóriách: rodinné domy, bytové domy, občianske a priemyselné budovy, fenomény architektúry, interiér, exteriér.
Rodinné domy
Na rade
V roku 2022 bol zrealizovaný projekt Na rade. Ide o rodinný dom pre mladú štvorčlennú rodinu, ktorý architekti vtesnali na malý pozemok v bratislavskom Starom Meste. Pôvodne tam stáli dva objekty, konkrétne jednopodlažný murovaný dom a malý záhradný domček.
Po hlbšej analýze sa podľa ich vlastných slov architekti rozhodli pre novostavbu s nadväznosťou na pôvodné riešenie, ktoré zachovalo mierku a charakter pôvodnej zástavby. Cieľom bolo vytvoriť nadštandardnú užívateľskú hodnotu bývania s citlivým prístupom k prostrediu.
Za projektom stoja architekti Samuel Zeman, Lukáš Kordík, Andrej Šabo, Štefan Polakovič a projektanti Ján Majerník a Juraj Stieranka.
Foto: Tomáš Manina (4 fotografie)
Chata Tomky
V rekreačnej oblasti Tomky v Borskom Svätom Jure, približne 60 kilometrov od Bratislavy, vyrástla na mieste, kde kedysi už stála chata, jej nasledovníčka. Podľa autorov nový návrh pracuje s pôvodným tvaroslovím, no zároveň priniesol efektívnejšie energetické hospodárenie.
Interiér je s exteriérom prepojený pomocou stupňovitých terás, čo užívateľom umožňuje v lete tráviť čas vonku a zároveň „na dome“. Južná terasa slúži ako takzvaný „sundeck“, severná je orientovaná k borovicovému lesu.
Architektmi sú Martin Maňo a Tomáš Amtmann.
Foto: Matej Hakár (5 fotografie)
Dom režiséra
Dom režiséra v Jakubove vznikol ako súčasť spoločného komplexu pre priateľov. Budova vyzerá akoby sa vznášala nad zemou a zároveň sa dá priestor pod ňou využívať. Počas leta je dobrým útočiskom pred teplom a na dome je taktiež zelená strecha.
Tým, že sa projekt nachádza pri jazere, boli potrebné silné základy pod zemou, čo podľa slov architektov umožnilo byť subtílny nad povrchom.
Ide o dielo od štúdia DeRaxa a architektov Petra Rakšányho a Jonáša Karáseka.
Foto: Marika Majorová, Jonáš Karásek, Patricia Schafferová (6 fotografie)
Hrnčiarska
Architektka Jana Konečná stojí za návrhom domov na Hrnčiarskej ulici v Modre, ktorý sa nachádza v centrálnej pamiatkovej zóne mesta. Ide o rekonštrukciu a taktiež novostavbu a objekty spája a taktiež aj oddeľuje hradba zo začiatku 17. storočia.
Počas realizácie projektu sa zrekonštruoval dom z 19. storočia a navrhnuté boli tri stupne obnovy: obnaženie hradby, rekonštrukcia existujúceho domu a novostavba. Výsledkom sú dva rodinné domy v dispozícii.
Foto: Martin Frič (6 fotografie)
RD Bohúňova
V trojpodlažnom dome v Bratislave sa v účelovo vytvorenom suteréne nachádza garáž a technické zázemie. Zvyšné dve nadzemné podlažia zaberá obytná časť. Architekt Ilja Skoček tak vytvoril budovu, ktorá sa zdvihnutím záhrady a charakterom fasád snaží izolovať od križovatky, susedného školského dvora a areálu trolejbusového depa.
Terasou sa orientuje smerom k južnému priečeliu. Čo sa týka materiálov, využité sú tradičné škrabané omietky a kvalitné zámočnícke remeslo. Interiér v spolupráci so samotným klientom.
Foto: Peter Jurkovič (4 fotografie)
Bytové domy
Kolísky
Ešte v roku 2020 bol dokončený projekt Kolísky od developera ITB Development. Nachádza sa v Záhorskej Bystrici a v lokalite pribudlo 98 bytov, dizajnové detské ihrisko či spoločenský priestor s komunitným grilom a komunitné záhradky. Ide o bytový komplex so štyrmi domami, maximálne päťpodlažnými, a uprostred je uzavretý vnútroblok.
Autorom konceptu je developerovi blízky ateliér Architekti Šebo Lichý, konkrétne sa na ňom podieľali Tomáš Šebo, Igor Lichý, Imrich Vaško, Aleš Hradecký, Emanuel Zatlukaj, Juraj Murín, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pongó a Júlia Jackulíková.
Foto: Tomáš Manina (6 fotografie)
Nový Svet
Bytový dom Nový Svet stojí v Bratislave pri Horskom parku a pochádza zo 70. rokov. Architekti Andrea Ambrovičová a Juraj Mikulaj zo štúdia Architekti mikulaj & mikulajova iniciovali po rekonštrukcii vlastného bytu na druhom poschodí aj celkovú obnovu domu.
Počas niekoľkých rokov sa kvalitne zateplil obvodový plášť, obnovili sa spoločné priestory a lodžie sa rozšírili smerom do záhrady. Pri rekonštrukcii sa prihliadalo na pôvodnú prizolitovú omietku, kabrincový obklad či mozaikové parkety.
Foto: Matej Hakár, Filip Šlapal (4 fotografie)
Rezidencia Valčíkova
Rezidencia Valčíkova je päťpodlažný bytový dom vo vilovej štvrti Holešovičky v Prahe. Má štvorcový pôdorys a nachádza sa v ňom päť bytov. Ich dispozícia sa špirálovito stáča okolo nosného stredného stĺpa a architektonické a materiálové riešenie odkazuje na rôzne motívy z okolitej prvorepublikovej zástavby.
Zámerom bolo, aby sa dom kontextuálne začlenil do susednej zástavby a splynul s okolím. Navrhli ho Ilja Skoček a Rudolf Netík.
Foto: Projekt Rezicencia Valčíkova. Foto: Filip Šlapal (4 fotografie)
Občianske a priemyselné budovy
Kancelárska budova MTS B3
Architekti Richard Koseček, Ján Kuva, Ján Jacko, Andrej Valent, Vladimír Kobliška a Ákos Takács zo štúdia FORM 21 navrhli kancelársku budovu, ktorá dnes stojí v oravskej obci Krivá. Drevenými prvkami fasády odkazuje na typický konštrukčný materiál v regióne.
Vnútorné priestory poskytujú výhľady do krajiny, vertikálnymi priehľadmi cez átrium a vizuálnym prepojením do výrobnej haly poskytujú inšpiratívne pracovné prostredie.
Foto: Vlado Veverka, Juraj Laclavík, Ákos Takács (5 fotografie)
Mestský úrad v Leopoldove
Pôvodná budova mestského úradu v Leopoldove sa premenila na knižnicu, vzniknutá novostavba ponúkla zázemie úradu a nechýba ani skvalitnený verejný priestor. Ide tak o komplex, nielen o jeden objekt, ktorý ukrýva sobášnu sálu, veľkú zasadaciu miestnosť a kanceláriu primátora.
Návrh vytvorilo štúdiu zerozero, konkrétne architekti Irakli Eristavi, Pavol Šilla a Juraj Červený.
Foto: Matej Hakár (6 fotografie)
Warm Nest
Warm Nest – onkologický denný stacionár dnes stojí v belgickom meste Knokke-Heist a poskytuje priestor pre pacientov s neľahkou diagnózou, vyžadujúcou si veľa psychickej pohody a pokoja. Architekti z Ark-shelter a Aarchekta tak pri tvorbe návrhu spolupracovali so psychológom a architektom, ktorý sa dlhodobo zaoberá vplyvom priestoru na ľudské podvedomie.
Ide o budovu z ceruziek Viktora Mikovčáka, Martina Mikovčáka, Michiel DE Backera, Ondrej Vavra, Radovana Hnidku, Moniky Balalovej, Milana Ščuryho, Barbory Šimaškovej, Beaty Varechovej a Menno Cramer.
Foto: BoysPlayNice, Jakub Skokan, Martin Tůma (4 fotografie)
Fenomény architektúry
Nový pavilón urgentného príjmu v nemocnici v Bojniciach
Marek Jablonský a Stanislav Majcher nakreslili nový pavilón urgentného príjmu v bojnickej nemocnici v lokalite, aby sa dosiahlo plynulé prepojenie s operačnými sálami a novou prístupovou cestou pre vozidla rýchlej záchrannej pomoci.
Budova získala centrálny charakter pre ďalší rozvoj areálu nemocnice, smerom do voľnej časti pozemku. Prevádzkovo je koncipovaná na princípe oddelených vstupov pre chodiacich pacientov a pacientov, ktorých dovezie RZP. Strecha je riešená ako zelená a je prístupná z detského oddelenia.
Foto: Tomáš Manina (5 fotografie)
Norma
V Piešťanoch vlani vznikla kaviareň Norma a nahradila tak verejné toalety v piešťanskom mestskom parku. Ide o krytú loggiu s koncentrovaným výhľadom, ktorý premieta ďalej na ulicu. V interiéri sa kombinuje betón, oceľ a drevo.
Červená oceľová polica so schodmi farbou odkazuje na neďaleký Dom umenia. Široké pobytové schody spájajú kaviareň s parkom. Ide o dielo ateliéru Gutgut a architektov Lukáša Kordíka, Štefana Polakoviča a Tomáša Vrteka.
Slovenská národná galéria
Obnova a dostavba areálu Slovenskej národnej galérie bola mimoriadne komplexnou úlohou, ktorej realizácia sa stala skutočnosťou po viac ako 20 rokoch. Súbor stavieb a priestorov pozostávajúci z barokovej architektúry, neskorej moderny architektúry 70. rokov od Vladimíra Dedečka a súčasnej architektúry má byť štruktúrou prepájajúcou centrum mesta s dunajským priestorom. Má ponúknuť zážitok z umenia a mnohé iné aktivity.
Za obnovenú podobu zodpovedá ateliér Architekti BKPŠ a Martin II. Kusý, Pavol Paňák, Martin III. Kusý, Mária Michalič-Kusá a Jana Paňáková.
Foto: Matej Hakár, Ján Kekeli (5 fotografie)
Interiér
TB Lobby
Ateliér AT26 Architects a Branislav Loskot, Jaroslav Takáč, Peter Kukučka a Veronika Mandincová sa rozhodli po dôkladnej analýze vstupné priestory Tatra Banky otvoriť a zjednodušiť.
Do ťažiska dispozície vložili motív valca, ktorý sa opakuje aj vo fragmentoch deliacich zásten, ktorých vrstvenie umožňuje vnímať viacero vizuálnych a funkčných plánov samotného lobby. Dôležitým prvkom konceptu sú podľa autorov priehľady, vrstvenie a práca s materiálmi a štruktúrami.
Foto: Matej Hakár (5 fotografie)
Zázrak prírody
Projekt Zázrak prírody – človek v čase a priestore predstavuje spôsob, akým sa dajú u nás zrealizovať výstavy. Po obvode miestnosti sa nachádzajú veľkoformátové svetelné panely s integrovanými monitormi, ktoré umožňujú prezentáciu rozsiahleho obsahu.
Ten zahŕňa autorské vedecké ilustrácie, graficky spracované časové osi a grafy, či neštandardnú prácu s typografiou, ktorá sa smerom dohora proporčne zväčšuje. Medzi panelmi sú vnorené vitríny. Expozícia obsahuje taktiež interaktívnu líniu, ktorú divák ovláda pomocou dotyku ruky na paneloch.
Architektmi sú Peter Masár, Dušan Veverka a Jakub Tóth.
Foto: Eva Benková (5 fotografie)
Byt 29A
Byt sa nachádza na hranici bratislavského Starého Mesta v rondokubistickej budove z 20. rokov od Klementa Šilingera. Charakteristický je drevenou stropnou konštrukciou v kombinácií s železobetónovým rebierkovým stropom. Na to nadviazal aj architekt Martin Skoček.
Pôvodne priečne delený priestor sa otvoril vo všetkých smeroch a vznikli dlhé priehľady. Dopomáha im aj tvarovanie stavebných otvorov v strednej nosnej stene, ktoré sú zároveň protipólom k pôvodným oknám na fasáde. Všetko ostatné je len nábytok, ktorý je nositeľom svojej funkčnej roviny.
Foto: Matej Hakár (4 fotografie)
IOKO
Priestory obchodu s nezávislým dizajnom okuliarov v Bratislave navrhol Alan Prekop a výtvarne mu pri tom pomáhala Evgeniia Kazarezova. Nejde tak o typickú prevádzku optiky.
Architektúra interiéru sa podľa autora odvoláva na materiály, z ktorých sú produkty vyrobené. Základ tvoria hlina, drevo a oceľ. Showroom pozostáva z piatich hlavných objektov, ktoré pôsobia ako solitéri ale zároveň ich zložením dokopy vytvorí abstraktný obraz okuliarov.
Medzi dva najvýraznejšie prvky patria vlnený displej a hlinený stôl, na ktorých sú vystavené okuliare. Stôl vznikol v spolupráci s výtvarnou keramičkou.
Foto: Jakub Gulyas (6 fotografie)
Exteriér
Grape festival 2022
Festival Grape patrí na Slovensku medzi najobľúbenejšie letné akcie a vlani jeho nové dejisko, letisko v Trenčíne, prinieslo pretransformovanie celého urbanizmu areálu. Keďže hlavným stavebným materiálom bývajú dočasné plachtové stany, toitoi búdky a slnečníky, jediným svetlým momentom bolo podľa autorov pri snahe priniesť štipku architektúry tam, kde ju nik neočakáva, priestorové lešenie.
Vďaka nemu mohli návštevníci vchádzať na festival popod dutú pyramídu. Hlavný stage tvoril 32 metrov vysoký trojuholník s premostením ponad pódium. Pavilón s plachtami na húpanie a oddych pred slnkom je nositeľom nápisu SOS KULTÚRA. Za návrhom stoja Martin Skoček, Pavol Dobšinský, Radoslav Hamara a Šimon Voštinár.
Foto: Lousy Auber, Radoslav Hamara (4 fotografie)
Revitalizácia okolia Pamätníka obetiam extrémizmu
Revitalizácia okolia pamätníka obetiam extrémizmu v Sade Janka Kráľa v Bratislave pretvorila pôvodne betónovú parkovaciu plochu na dôstojný verejný priestor. Vlny šíriace sa trávnatou plochou poskytujú priestor na oddych a zároveň znázorňujú dopad násilného činu na hladinu spoločnosti.
Staré dreviny tu, ako uvádzajú architekti z KATEdesign, spájajú miesto s históriou, nové tvoria most do budúcnosti. Mierne vyosenie pamätníka z hlavných línií podporuje pietny charakter objektu, a tak definuje pamätník ako centrum priestoru a dominantný bod kompozície.
Foto: Marek Velček (6 fotografie)
Mestský park v Karlovej Vsi
Awe Atelier vytvoril v bratislavskej Karlovej Vsi komplexný a funkčný park s dôrazom na pohybové aktivity a oddych. Pôvodný priestor sa javil ako voľná lúka, pod terénom však ukrývala výrazné obmedzenia v podobe hustej siete vedení inžinierskych sietí. Úlohou bolo vymyslieť koncept, ktorý napriek týmto limitom bude spĺňať aspekty športového parku.
Priestor je dnes členený na vstupnú – reprezentatívnu promenádu parku umiestnenú pod alejami okrasných čerešní, na aktívnu centrálnu plochu určenú športu, na detskú zónu a na plochu dažďovej záhrady, zachytávajúcu klimatické zrážky v území.
Foto: Tomáš Manina, Tomáš Pozdech, Ivana Citarová (4 fotografie)