6. júna 2018

Každé leto usporadúva miliardár Warren Buffett (87) netradičnú aukciu. Jej hlavnou cenou je obed, počas ktorého sa tento finančný guru venuje jej víťazovi. Takýmto spôsobom sa snaží bojovať proti problematike bezdomovectva.

Tento rok sa aukcia konala od 27. mája do 1. júna, a to prostredníctvom platformy eBay. Tento koncept akéhosi  „mocenského obeda s Warrenom Buffettom“ funguje od roku 2000 a zatiaľ sa vďaka nemu podarilo pre organizáciu GLIDE vyzbierať 25 miliónov amerických dolárov.

Jeff Bezos je síce závratne bohatý, ale nie je to najbohatší muž v histórii

Práve organizácia GLIDE pracuje na „zmierňovaní ľudského utrpenia a bezdomovectva v metropolitnej oblasti San Francisco Bay Area“, pričom spomínaná aukcia väčšinou predstavuje viac ako 10 % ročného rozpočtu organizácie. Sám Buffett o GLIDE hovorí, že je to „zrejme najefektívnejšia organizácia v práci s ľuďmi, ktorí v živote nemajú dostatok šťastia“.

Kto pôjde s Buffettom na obed najbližšie, sa nevie, meno víťaza nebolo zverejnené. Suma sa však vyšplhala na 3,3 milióna dolárov.

Víťaz minuloročnej aukcie zaplatil za obed, na ktorom bolo 7 jeho priateľov a Buffett, takmer 2,7 milióna amerických dolárov. Stretnutie sa odohralo v newyorskom steakhouse Smith & Wollensky. Ted Weschler, ktorý spolu za dva obedy s „veštcom z Omahy“ v minulosti zaplatil spolu 5,3 milióna amerických dolárov, ich i skvele využil. Stretnutia premenil na nákup akcií Berkshire Hathaway, 470-miliardového konglomerátu Buffetta, ktorý okrem iných aktív vlastní i Geico, Dairy Queen a časť Kraft Heinzu.

Jeff Bezos bol najbohatším mužom sveta len pár hodín

Podľa amerického Forbes vlastní sám Buffett 81,7 miliardy dolárov, čo z neho robí štvrtého najbohatšieho človeka na svete. Tento finančný guru sa v minulosti ale zaviazal, že sa veľkej časti bohatstva vzdá. Okrem iného spolu s Billom Gatesom založil charitatívnu organizáciu Giving Pledge.

Príspevok pre GLIDE pritom prišiel v čase narastajúcich obáv o sanfranciských bezdomovcov. V danej oblasti totiž priniesli technologické firmy obrovský nárast životných nákladov. To spôsobilo nedostatok dostupného bývania, ako i výrazný rozdiel medzi finančným stavom elity zo Sillicon Valley a ostatnými obyvateľmi.

Niektorí miliardári sa spolu s Buffettom zaviazali tento problém riešiť. „Vidíme, že mesto prechádza veľkou zmenou, no čelí i naliehavým výzvam,“ povedal Marc Benioff, spoluzakladateľ a CEO softvérovej firmy Salesforce počas odhalenia nového mrakodrapu v San Franciscu. Pred 3 rokmi sa Benioff a jeho manželka Lynne podieľali na kampani s neziskovou organizáciou Hamilton Families. Ich snahou bolo do roku 2020 nájsť domov pre 800 rodín.

Warren Buffett už na charitatívne účely daroval takmer 32 miliárd amerických dolárov a taktiež vystúpil na výročnom filantropickom samite Forbes, ktorý sa konal 30. mája.

Hlavná foto: Pexels

Autor Noah Kirsch píše pre Forbes US o najúspešnejších ľuďoch.